Evi doğru yere asılmış güzel ve ışıltılı bir avizeden daha zarif gösteren bir şey var mı? Avizeler mekanı sadece estetik olarak iyileştirmekle kalmaz, yaşam alanınız için doğru seçilmiş bir avize aydınlatması ile kaliteli zaman geçirmenize dahi katkı sağlayabilir. İster sade ister gösterişli olsun odanız için o şık avizeyi seçtiniz, şimdi sıra kurulumunda. Avize nasıl takılır diye soruyorsanız, işte aşamaları şu şekilde:

 • Avizeyi takmadan önce kurulumunun ve temizliğinin güzel bir şekilde yapılması lazım aksi takdirde avize kirli görünebilir. Hangi alana nasıl bir avize takacağınızın seçimini önceden yapmanız gerekir. Yerini belirledikten sonra artık takma işlemine geçebilirsiniz. 
 • Önce güvenliği sağlayarak evinize gelen elektrik akımını kapatmanız gerekir. Bunun sonucunda elektrik çarpılmasını önleyebilirsiniz. Odanın ışığını açmayı sağlayan anahtarı kontrol ederek işinizi sağlama alabilirsiniz. 
 • Avize askısının olduğu yerden 2 veya 3 kablo çıkar. Bu kablolar bakır tellere sahip olur. Bakır telleri ortaya çıkacak şekilde 3 cm civarında ayırabilirsiniz. Avize takma işini gündüz yapmanız gerekir. Gündüz yapılan çalışma kolay ve sağlıklı olur. 
 • Kontrol kalem yardımıyla son kez kablolarda elektrik olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Güvenli bir ortam oluşması açısından bu durum önem arz eder. 
 • Aydınlatmanızı tavandaki askıya asılacak şekilde ayarlamanız gerekir. Tek ampullü bir avizeye sahipseniz bulunduğunuz yerde 2 çıkışlı kablo olur. Bunların birini tavandaki sarı kabloya diğerinide başka kabloya bağlayabilirsiniz. Kabloları aynı yönde sıkıca bağlayarak ardından elektrik bandıyla uçları birbirine değmeyecek şekilde bantlayabilirsiniz. Takacağınız alanı işaretleyip darbeli matkap yardımıyla deldikten sonra çekiç kullanarak dübelleri takabilirsiniz. Geçirmiş olduğunuz vidaları dübellere matkap yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Avizenin üzerinde rozans adının verildiği bir metal kapak olur. Bu metal parçayı tavana doğru çekebilirsiniz. Avizeniz şık bir görünüm kazanır. Elektrik gelip gelmediğini kontrol ettikten sonra avizenizi kullanabilirsiniz. 
 • İsterseniz avize nasıl takılır resimli anlatıma bakarak da işinizi kolay yöntemle bitirebilirsiniz. 

Çengelsiz Avize Nasıl Takılır?

Aydınlatmalarda kullandığınız avizeler odanıza ayrı bir hava katar. Mekanın büyük ya da küçüklüğüne göre avize satın alabilirsiniz. Kendinizi yansıtan aydınlatmalar sizin vazgeçilmeziniz olur.  Başka bir seçenek olan el yapımı özel olarak ağaçtan üretilen lambaderi tercih edebilirsiniz. Yeni ürünü aldığınızda yapacağınız ilk şey onu tavana monte etmek olur. Herkesin aklında çengelsiz avize nasıl takılır sorusu gelebilir. Yapmanız gerekenleri sizin için derledik bunları sıralayalım :

 • Duvara yapışık avizelerin takılması için ilk olarak askı aparatlarını takmanız gerekir. 
 • İlk işiniz elektrik akımını kontrol etmek olur. Kontrol kalemini kullanarak elektrik olup olmadığına bakmanız gerekir. Almış olduğunuz avizenin çengeli yoksa bir matkap yardımıyla aydınlatmanızı tavana monte edebilirsiniz. Kablo bağlantılarını doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir bilgide tavandan gelen farklı renkli kabloyu sarı renkli kabloya bağlamaktır. Kablo kısımlarında genellikle mavi, sarı, kırmızı renkte kablolar bulunur. 
 • 3 kabloya sahipse tavanınız farklı renkte olanı lambadaki sarı renge bağlayabilirsiniz. Diğer kabloları da renk farketmeksizin tavandan avizeye bağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda aydınlatma bölümlerinde kabloların renkleri tamamen farklı olabiliyor. Böyle durumlarda aynı renkleri birbirine bağlayarak elektrik bağlantısını yapabilirsiniz. 
 • Şarjlı matkap yardımıyla çengelsiz avizenizi tavana monte edebilir ve kullanabilirsiniz. 

Alçıpan Tavana Avize Nasıl Takılır?

Avizeler odaların genel ışık kaynağı olur. Evinize zerafet ve şıklık  katarlar. Dekorasyonunuzu bu ürünle öne çıkarabilirsiniz. Avizeler evin ambiyansını değiştiren aksesuarlardır. Koyduğunuz odaya göre ışık ihtiyacı farklılık gösterir. Dış tasarımı güzel hale getiren alçıpan tavanlarda avize kullanımı yaygın hale gelir. Tavana farklı ve güzel bir görünüm verebilirsiniz. Alçıpan tavana avize takarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz :

 • Alçıpan çerçevesini işaretleyip kilitleyebilirsiniz. 
 • Kabloları oluklu borulara yönlendirebilirsiniz.
 • Avizeyi bağlayacağınız yere matkapla bir delik açabilirsiniz. Turbolet malzemesini, alçıpanın yapı malzemelerindeki montajı sırasında kullanabilirsiniz. Montajı son derece pratik olur. Kafasındaki vida girişleri sayesinde aydınlatmanız sağlam olur. 
 • Alçıpanlara avize takarken kablo kısmına dikkat etmeniz gerekir. Avize bağlantısı için tavanda genellikle 2 ya da 3 kablo bulunur. 2 kablo tekli anahtar için faz ve nötr anlamına gelir. Bu özellik sayesinde aydınlatmayı ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Bu kısımda kabloların yeri önemli değildir. 
 • Alçıpanı delme sırasında dikkatle hareket etmeniz gerekir. Matkap dübelinin boğaz kısmına uygun kalınlıkta uç takılır. Alçıpan üzerinde işaretlediğiniz nokta delinir. Böylelikle diğer kısımlarına zarar vermezsiniz. Alçıpanlara takmak için avize seçerken ağırlığını göz önüne bulundurmanız gerekir. Tavan hassas olduğu için düşme riski olabilir. Bunun için uygun aydınlatmayı almak her zaman önemli olur. Avize tipi de bu durumlarda dikkat etmeniz gereken başka bir durum olabilir. 

Asma Tavana Avize Nasıl Takılır?

Avize seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olabilir. Evinizin vazgeçilmez eşyası olan bu aydınlatmalar hayatınızda önemli yer tutar. Asma tavan yani herkesin dilinde germe tavan olarak bilinen bu ürün hassas olmasıyla bilinir. Germe tavan genelde özel hazırlanmış ve sabitlenmiş bir film veya kumaş olarak bilinir. Isıtmaya gerek duymadan esnekliğini koruyor. Bu tavan için avize seçerken güvenli ampul modeline sahip ürüne dikkat etmeniz gerekir. Keskin kenar avizeler her zaman bu asma tavanın yırtılmasına sebep olabilir. Bu yüzden keskin kenarlı avize almamaya dikkat etmeniz gerekir. Gerdiriciyi  monte etmeden önce bağlantı noktalarını ana tavana monte etmek gerekir. Fikstur tipi avizenin seçilen modeline ve sabitlenme kancasına bağlanır. Avize tavanı askısına, montaj plakasına ve çapraz şekilli bir bir plakaya monte edebilirsiniz. Avizeyi kancaya monte etmenin en kolay ve en güvenilir yolu olarak karşınıza gelir. Sabitlemeyi güvenli bir şekilde yaparak düşmesini engelleyebilirsiniz. Avizede ampul olmadan monte işlemi yapılır. Buradaki amaç ağırlığı azaltmak olur. Kancayı özel bir çapa ve dübelleri kullanarak beton tavana sabitliyorsunuz. Kancanın belirli bir yükseklikte olması gerekir. Böylece monte edilirken dekoratif kase tavana sıkıca oturtulur. Germe tavana monte sırasında bir delik açılır. Burada ki amaç kanca ve kurşun tellerini dışarı çıkarmak olur. Çevrede dikkatli bir şekilde boyutlama yaparak diğer yerlerin zarar görmesini böylelikle engelleyebilirsiniz. Yapıştırıcı yardımıyla monte etmeye  devam edilir. Halka içine bir delik açılır avizeyi bir kancaya astıktan sonra açılan deliğe monte edilir. En son işlem olarak güç kabloları ayarlanır. Elektrik bağlantı yerlerine dikkat etmeniz gerekir. Dekoratif kapak sayesinde kabloları gizleyebilirsiniz. Artık avizeniz kullanıma hazır hale gelir.