Enfes aroması ve tadıyla kahve, günün her anı herkes tarafından sevilerek tüketilen bir içecek. Günün yorgunluğunu atmak, keyifli zaman geçirmek ve dost sohbetlerine eşlik etmek üzere hazırlanan kahve çeşitleri birbirinden farklı ve hoş sunumlarla mideye olduğu kadar göze de hitap eder. Özellikle şık kahve sunumu evde misafir ağırlarken mutlaka özenli bir şekilde yapılır. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda kahve sunumu nasıl yapılır ve kahve sunumunda hangi ürünler kullanılır, sorularını yanıtlayacağız.

Kahve Sunumu Nasıl Yapılır? 

Türk kahvesi, filtre kahve, espresso ve cappuccino gibi farklı damak tatlarına hitap eden birçok kahve çeşidi bulunur. Her biri farklı şekilde hazırlanan ve sunulan kahve çeşitleri için doğru servis ürünlerini seçmek oldukça önemlidir. Doğru fincan ve kupayı seçtikten sonra ise geriye kendi zevkinize ve yaratıcılığınıza göre sunumları renklendirmek kalır. Birbirinden farklı modellerde fincan ve kupalar, kahve yanı bardakları, ikramlıklar ve tepsiler kahve sunumu yaparken sayısız seçenek sunarak benzersiz bir görünüm yakalamanızı sağlar. Artık kahve sunumu yaparken kullanabileceğiniz servis ve sunum ürünleri nelerdir, nasıl güzel bir sunum yapılır, bu yazı sayesinde sizler de öğrenebilir ve misafirlerinizi etkileyebilirsiniz.

Birbirinden Farklı Renk, Desen ve Şekil Seçenekleri İle Kahve Fincanları 

Kahve fincanları ve kupalar kahve sunumlarının olmazsa olmazlarındandır. Daha önce de belirttiğimiz gibi kahve fincanı seçiminin kahve çeşidine göre yapılması gerekir. Örneğin filtre kahve için kullanılması gereken mug ya da kupalardır. Cappuccino için 6 onsluk küçük fincanlar kullanılır. Geleneksel içeceğimiz olan Türk kahvesi ise oldukça küçük, kulplu fincanlarda servis edilir. Kahve çeşidine göre farklılaşan fincanlar renk, desen ve şekil özellikleri olarak da her zevke uygun seçenekler sunar. Beyaz, siyah ve bej gibi sade renklerin hakim olduğu fincanları daha zarif ve modern bir sunum gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Daha canlı, enerjik ve dikkat çekici bir sunum için rengarenk seçeneklere ve desenli modellere yönelebilirsiniz. Özellikle Türk kahvesi fincanlarına çok yakışan etnik motiflerin yer aldığı fincanlar sayesinde sunumlarınıza geleneksel ve otantik bir hava katabilirsiniz. Vintage görünümlü kahve sunumu için kullanabileceğiniz en uygun seçenek çiçek desenleriyle bezenmiş fincanlardır. Farklı ve sıradışı bir sunum için de çeşitli figürlerin ve yazıların yer aldığı kahve fincan ve kupalarını tercih edebilirsiniz. Genellikle tabaklarıyla beraber 6 ya da 12 kişilik olarak üretilen fincanların 2 veya tek kişilik seçeneklerini de bulabilirsiniz. Her akşam yemeğinden sonra eşinizle ya da en yakın arkadaşınızla beraber kahve içmek vazgeçilmez tutkunuzsa iki kişilik takımlar tam size göre olabilir. İllaki kahveyi biriyle içmenize de gerek yok, kendinize şöyle güzel bir kahve yapıp gözünüze de hitap eden şık bir tek kişilik kahve sunumu hazırlayabilirsiniz. Bunun için de tek kişilik kahve fincanlarını tercih edebilirsiniz.

Göz Alıcı Zariflikte Kahve Yanı Bardakları

Söz konusu Türk kahvesi olduğunda mutlaka yanında bir bardak suyun da ikram edilmesi gerekir. Türk kahvesinin neden suyla içilmesi gerektiğine dair birçok rivayet bulunur. Ancak genel görüş kahvenin tadını tam olarak alabilmek için kahveden önce bir yudum su içerek ağzı temizlemektir. Kahve fincanı gibi su ikram edilen kahve yanı bardağı da sunuma şıklık katan unsurlar arasında yer alır. Cam ya da kristal; ayaklı ya da düz birçok modelini bulabileceğiniz kahve yanı bardaklarını seçerken fincanlarınızla uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Modern ya da sade bir sunum gerçekleştirmek için sade düz renk fincanlarınızın yanında köşeli ya da yuvarlak, düz kahve yanı bardaklarını tercih edebilirsiniz. Daha şık ve dikkat çekici bir seçenek olarak kahve sunumunuzda ayaklı bardakları da kullanabilirsiniz. Kristal su bardakları klasik görünümlü bir kahve sunumu için en ideal tercih olacaktır. Kahve yanı bardağı olarak rengarenk ve desenli modelleri sunumunuza farklı bir hava ve renk katmak için kullanabilirsiniz.   

Kahve Sunumuna Şıklık Katan İkramlıklar

Kahvenin yanında ağzı tatlandıracak ikramlıklar sunmak adettendir. Çikolata, lokum, kurabiye, kek ya da pasta gibi ikramlıkları hoş tabaklar ya da servis standlarıyla beraber sunarak sunumunuzun şıklığını artırabilirsiniz. İkramlıklar için küçük kaseler ya da tabaklar en çok tercih edilen servis ürünlerinin arasında yer alır. Eğer sadece lokum ya da çikolata ikram edecekseniz kahve fincanın yanına, fincan tabağını da koyabilirsiniz. Ancak her şeyin eksiksiz olduğu tastamam bir sunum gerçekleştirmek istiyorsanız ikramlık kase ve tabakları mutlaka kullanmanızı öneririz. Bu servis ürünlerini seçerken yine fincan ve bardağınızla uyumlu olmasına özen göstermeniz gerekir. Bambu, ahşap, porselen, cam ve gümüş gibi farklı malzeme seçenekleri bulunan ikramlık servis ürünlerini sunum konseptine ve kişisel zevkinize göre seçip kullanabilirsiniz. Örneğin, klasik görünümlü bir sunum gerçekleştirmek için gümüş ya da porselen tabak ve kaseleri tercih edebilirsiniz.Kase ve tabak dışında farklı seçeneklerle de sunumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle katlı kurabiyelik modelleri çeşit çeşit kurabiyeleri kalabalık misafirlerinize kahve yanında sunmanız için birebirdir. Genellikle iki katlı ve taşınması oldukça kolay olan kurabiyelikler sade, renkli ya da desenli birçok seçenek sunar. Alışılmadık ve farklı bir seçenek olarak ikramlıkları sunum tahtası ile de servis edebilirsiniz. Ahşabın sıcaklığını ve doğallığını yansıtan sunum tahtasına ikramlarınızı dizip, kahve fincanını da bir köşesine yerleştirerek, tepsi olarak da kullanabilirsiniz.

Kahve Sunumunun Vazgeçilmezi: Tepsiler

Fincan, kahve yanı bardağı ve ikramlık tabakları üzerine yerleştirip kolayca taşıyabileceğiniz bir adet tepsi, kahve sunumlarının vazgeçilmezi konumundadır. Söz konusu tepsiler olunca boyut, şekil, malzeme, renk ve desen olarak sınırsız seçeneklere ulaşmanız mümkündür. Tek renk, düz, desensiz tepsileri daha sade bir sunum gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Şekil olarak köşeli modeller seçmeniz de sunumunuza modern bir hava katar. Renkli ve desenli modeller göz alıcı bir kahve sunumu gerçekleştirmenize yardımcı olur. Bu tarz sunumlar yeni gelin kahve sunumu olarak da adlandırılır. Özellikle çiçek desenli tepsileri kullanarak sunumlarınızda nostaljik ambiyans yakalayabilirsiniz. Sunumlarınız için tepsi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; tepsinin üzerinde bulunan servis ürünleriyle beraber abartılı ve göz yorucu bir görünüm oluşturmamasıdır. Örneğin, çok renkli ve desenli bir fincanla sunum yapacaksanız tepsinizin sade ve düz olması daha uyumlu ve şık bir görünüm oluşturur. Fincanlarınız ve bardaklarınız sade bir modeldeyse kişisel tarzınıza ve beğeninize göre desenli ve renkli tepsileri kullanabilirsiniz. 

Aslında tepsi olmayan servis ürünlerini de sunum yaparken tepsi olarak kullanabilmeniz mümkündür. Bu servis ürünlerinden biri olan sunum taşı hem doğal hem de dikkat çekici bir seçenek olarak öne çıkar. Bu sunum taşlarına ikramlıklarınızı tabak ya da kase olmadan direkt koyarak olabildiğince sade, şık ve zarif bir kahve sunumu gerçekleştirebilirsiniz. 

Kahve Sunumunda Dekoratif Objeler 

Kahve sunumu yaparken servis ürünlerinin yanı sıra sunumun şıklığını artırmak için çeşitli dekoratif objeleri de kullanabilirsiniz. Minik bir vazo ve içine çiçek ya da kavanozda mum kullanabileceğiniz sayısız dekoratif objeler arasında bulunur. Bu tarz objeleri kullanırken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır. İlki abartıya kaçıp gereksiz bir kalabalık yaratmamaktır. İkincisi ise kahvenin ya da ikramlıkların aromasını almanızı engelleyecek kokulu objelere sunumda yer vermemektir.