Duvar renklerinde değişiklik yapmak evin havasını bir anda değiştiriyor. Siz de duvarlarda yenilik mi istiyorsunuz? Eğer seçeceğiniz renkler arasında kararsız kaldıysanız dekorasyon trendlerinde öne çıkan renklere göz atmanızda fayda var. Evinizde değişiklik yapmak için duvar renklerinden başlamak istiyorsanız renk önerilerimize göz atın.

Doğaya dönüş

Bu yılın duvar renklerine baktığımızda doğal tonlar hiç olmadığı kadar ön planda. Dünyayı saran doğal yaşama dönüş özlemi kendini duvar renkleriyle de belli ediyor. Üstelik doğal renk tonları evimize hiç de klasik bir şekilde girmiyorlar. Griyi de yanlarına katan doğal tonlar ilginç kombinasyonlar ortaya çıkarıyor. Geçmiş yıllarda toprak tonlarıyla bir arada olmasına alışık olunmayan gri renk özellikle zemin rengi olarak hayatımızda iyice yer etmiş durumda. Mekanlara hem kullanışlı hem de şık bir hava getiren gri, toprak tonlarıyla birlikte şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Ayrıca gökyüzünü, doğayı, okyanusu anımsatan sakin renkler yoğun geçen günlerimiz sonunda gözleri dinlendiriyor. Sessiz mavilikler, sakin yeşiller, griler doğanın sakinleştirici yönlerini eve taşıyor.

Nötr renklerde sıcaklık

Doğal renklerden bahsederken akla sadece sakin hatta sıkıcı tabir edilen tonlar gelebiliyor. Halbuki doğaya dönüş teması popüler hale geldikçe, özellikle yeşil rengin daha canlı tonları hayatımıza giriyor. Dekorasyon trendlerine bakıldığında yeşilin sıcak tonları, özellikle yazlık tropik desenli aksesuarlarda kendini gösteriyor. Doğal yaşama olan özlem arttığına göre yeşilin hayatımızda her mevsim daha fazla olacağını söylemek gerek. Doğal renkler dendiğinde elbette ki sadece yeşilden bahsetmek yetmez. Nötr ve dengeleyici etkisiyle son yıllarda zeminlerden duvarlara, döşemelerden aksesuarlara her yerde tercih edilen gri tonları artık biraz daha sıcak halde kullanılıyor. Kahverengi, kum beji, zeytin yeşili gibi doğal tonlar ortamlara yumuşak hisler ve doğal gölgeler getirmeye devam ediyor.

Siyahın önlenemez yükselişi

Dekorasyonda son yılların gözdesi siyah bu yıl da halen dikkat çekiyor. Duvar rengi olarak kullanılmasına en çok alıştığımız tonlardan biri ise antrasit. Metal aksesuarlarla olduğu kadar kitaplıklar hatta mutfak dolaplarıyla bile siyah renk evimizde daha fazla yerini almış durumda. Siyaha alternatif olarak kestane kahvesi, koyu bordo ve kömür mavisi gibi koyu renkler de yükselişte. Bu renkler zaman zaman karamsar gibi görünseler de zengin, gövdeli tonlarını, kadifemsi etkilerini ve derinliklerini yabana atmamak gerek. Dolap kapaklarında, kapıların iç kısımlarında ve vurgulanmak istenen tek bir duvarda kullanıldığında bu renkler çarpıcı bir görüntü sağlıyor. Odaya kontrast etkiler getirmenin de halen en güzel yolu siyahı ve koyu renkleri kullanmak.

Yumuşak ve pastel tonlar

Pastel renklerin yükselişiyle birlikte herkes pastel renklerin rahatlatıcı etkisini evinde daha fazla istemeye başladı. Öte yandan koyu renklerin derinliği, öte yandan canlı renklerin özellikle sehpa, puf gibi çeşitli aksesuarlarda dikkat çekmesiyle birlikte pastel renklerin nasıl kullanılacağı merak konusu haline geldi. Eğer gereğinden fazla renk kullandığınızı düşündüğünüz bir odanız varsa 1-2 pastel renk tonunu odaya dahil ederek işe başlayabilirsiniz. Yumuşak gölgeler sağlamak için de pastel renkler idealdir. Perde fonları, kırlentler ve halılarda pastel renkler kullanarak ortama yumuşak bir görünüm getirebilirsiniz.