Salonunuz veya yatak odanızda doğanın huzur veren enerjisine ihtiyaç duyuyorsunuz. Dekorasyonda trend haline gelen doğaya dönüş teması, tam da ihtiyacınız olan doğal sıcaklığı sunuyor. Peki, uygulamaya nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Önerilerimize göz atın.

Renklerle başlayın

Renkler, mekanların karakteristik özelliklerini yansıtırlar ve doğayı anımsatmak istediğiniz bir ortamda kullanacağınız ilk öğe renklerdir. Dinlendirici renkleri bir duvarda, bir koltuk şalında, kırlentte veya aksesuarda kullandığınızda istediğiniz etki yavaş yavaş girmeye başlar. Yeşil, mavi ve kum tonları doğallık temasına atıfta bulunur. Açık bej, kum ve zeminde antrasit tonları ve tabi ki yeşil ve kahverenginin birçok tonu bu temayı evinize taşımak için en uygun seçimler.

Bitkilerin senfonisi

Bitkileri ön plana çıkarmanın etkisini bir çoğumuz biliriz. Doğallık temasını salonunuza taşımak istiyorsanız, yeşil yapraklı bitkilerin hem sayısını hem çeşidini arttırın ve bunu yaparken cömert olun. Öncelikle salonunuzu bütün halde değerlendirin. Duvarlar, köşeler, sehpalar, büfe ve dolap üstleri gibi tüm alanlara göz atın. Kullanabileceğiniz her boş alan için bir bitki düşünün. İrili ufaklı saksıları dengeli bir şekilde yerleştirin. Canlılık ve tazeliği vurgulamak için bir köşede uzun ve çarpıcı bir saksı bitkiniz mutlaka olsun. Bunun için boyu 1 metreden uzun türleri tercih edebilirsiniz. Saksıda yapay çiçekler kullanmak da salonu bitkilerle donatmanın pratik bir yoludur.

Doku getiren objeler kullanın

Doğanın renk tonlarını salonunuza taşıdıktan sonra, sıra geldi objelere! Hayalinizde bir doğa gezintisine çıkın. Taş, deniz kabuğu, ahşap, tüy, ham odun ve açık havada rastlayacağınız farklı dokuları gözünüzün önüne getirin. Ardından dekoratif objelerle bunları evinize taşıyın. Doğal taş sunum tabakları, pastalık gibi servis aksesuarları, doğal taş pano ve magnetler, mum yüzdürmeye müsait dekoratif mumluklar, bardak altlıkları bunu sağlamak için çeşit çeşit seçenekler sunuyor.

Kullanılan elementlerin dengeli olmasına dikkat etmeniz pratik bir uygulama için yeterli olur. Metalik aksesuarların ve gümüş tonların ağırlıklı olduğu bir salonunuz varsa, öncelikle kumaş dokularla sıcaklık bulmaya çalışın. Koltuk şalı, puf, kırlent ve yastık kılıflarıyla yumuşak dokuları arttırarak salona taşıyacağınız doğal objelere zemin hazırlayın. Vahşi yaşamı anımsatan desenleri de unutmayın. Bunlar için tüylü post halılar ve hayvan postu desenli kırlentler, makrame süsleme gibi doğal dokulara uyumlu aksesuarlar dikkat çekiyor.

Duvarlarla bütünlüğü sağlayın

Salon dekorasyonunda bir tema uygularken duvarları düşünmemek olmaz. Pratik bir doğal tema için en kolay yollardan biri, hayvan figürlü tabloları ve hatta yaprak desenli posterleri duvarlarınıza taşımak olur. Ahşap görünümünü kolayca sağlayan mdf duvar saatleri, malzeme olarak hem pratik şekilde duvara monte etmenizi hem de dekorasyon modasını yakalamanızı sağlar.