Günlük yaşamın içinde birçok şeyle uğraş halindeyiz. Evimizde, işimizde ve sosyal yaşamımızda birçok sorumluluk peşinde koşarken ruh halimiz de değişimlere uğruyor. İçinde bulunduğumuz mekân da ruh halimizdeki değişimlerde epeyce pay sahibi. Peki, bulunduğunuz ortamın dekorasyonunda bazı değişiklikler yaparak iyi hissetmeye ne dersiniz?

Mekânın büyüklüğünü değerlendirin

Büyük bir salonun daha ferah bir his sağladığı gerçek. Ancak büyüklüğün tek başına ferahlık hissini sağlamayacağını da belirtmek gerek. Mekânsal algınızı etkileyen büyüklük odanın amacından fazlaysa bu, rahatsız edici hale gelebilir. Ferahlık ile boşluğu aynı tutmamak gerek. Örneğin salonunuzda boş bir alanı yumuşak dokulu veya tüylü bir pufla doldurduğunuzda bu sıcak ve güven veren bir his sağlar. Benzer şekilde, küçük bir mekânda tavandan sarkan yüksek bir avize size ekstra bir sıkışıklık hissi verebilir. Bu bakımdan tavan aydınlatmaları, kısa bir avize kullanımı veya aplik gibi çözümler küçük mekanlarda daha ferah bir görünüm sunar.

Işık ve aydınlatmayı arttırın

Ruh halimiz üzerinde ışığın etkisi tartışılmaz. Özellikle kuzey ülkelerinde, İskandinav dekorasyonunda önemli bir kullanımı olan yapay ışıklar, gün ışığından faydalanma şansı az olan evlerde sıcak ve rahatlatıcı bir etki sağlamak için bolca kullanılıyor. Güneşli bir ülkede yaşansa da odaların aldığı ışık, binanın cephesi veya mobilya renkleri odada aydınlık bir görüntü olmasının önüne geçebiliyor. Bu bakımdan şeritli led lambalar, şamdanlar, yapay mumlar, abajurlar, aplikleri gündüzleri de kullanmak mümkün.

Objelerden yardım alın

Sizin için sembolik ve olumlu anlamı olan eski objeleriniz kadar, hayatınızda olmasını istediğiniz yeni kavramlarla ilgili objelerle de ruh halinizi olumlu bir havaya sokabilirsiniz. Bir süredir depresif hissediyor, enerjinizin düştüğünü veya yoğunluktan bunaldığınızı düşünüyorsanız size yardımcı olabilecek sembolleri düşünün. Bunun için doğadan ilham alın. Hayvan figürlerinden, yapay bitkiler veya bitki desenlerinden, doğa veya şehir manzaralı tablolardan faydalanın.

Renklerin tartışılmaz etkisi

Renkler hepimize farklı anılar, duygular çağrıştırıyor. Yeşilin dinlenmeyi, odaklanmayı sağlayıcı, mavinin zihni toparlayıcı, kırmızının hızlandırıcı etkileri birçok dekorasyon uygulamasında kullanılıyor. Düzenli olarak kullandığınız, sık bulunduğunuz, hatta gününüzün neredeyse tamamını geçirdiğiniz mekanların siz farkında olmadan renklerle ruh halinizi etkilediğini hatırlayın. Bu yüzden renkler üzerinde küçük değişiklikler yapmakla başlayabilirsiniz. Masanızda o güne kadar kullanmadığınız bir örtü, tek bir duvarın boyasında yapacağınız değişiklik, tekdüze bir masa-sandalye takımına ekleyeceğiniz tek bir renkli sandalye bile güzel bir değişim başlatabilir.

Kokuları dahil edin

Birçok ünlü markanın mağazaları için özel kokular geliştirdiğini ve bu kokuların o markalarla özdeşleştiğini düşünürsek, mekandaki koku etkisinin ruh hali ve kararlar üzerindeki etkisini daha iyi görmek mümkün. Kokuların etkisinden olumlu olarak faydalanmak için ortamınızın havalandırmasına dikkat edin. Uzun süre havalandırılmamış ortamlarda biriken ağır hava da ruh halinizi olumsuz etkiler. İşe havalandırmadan başlayın ve limon, nane, lavanta gibi kolay ulaşabileceğiniz kokularla ilk uygulamalarınızı yapın. Zaman içinde çeşitli oda parfümleri, uçucu yağlar ile kendinize uygun mekân kokularını bulabilirsiniz. Çalışma ortamınızda, oturma odanızda, banyonuzda farklı kokular kullanmak hem size hem de misafirlerinizde hoş duygular uyandırır.