Bahçe, teras, balkon aydınlatmaları ev içi aydınlatmalardan farklılık gösterir. Hazırlamış olduğumuz bu rehber sayesinde dış mekan aydınlatması hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Dış Mekan Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Sıcak havalarda vakit geçirmek için en sevilen yer arasında olan, teras ve balkon gibi evin bölümlerinin aydınlatmaları için birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekir:

 • Bahçe aydınlatma için kullandığınız ışık sürekli maruz kalındığında gözleri yorabilir. Bu sebeple daha loş bir ortam oluşturmak daha faydalı olur. Bunun için bahçenizdeki oturma alanının daha uzak yerlerine bahçe aydınlatma direği gibi aydınlatma öğeleri yerleştirerek konforlu bir alan elde edebilirsiniz. Bahçenizi aydınlatırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise bitkilerinizdir. Işığı emen ya da ışığı sevmeyen bitkileriniz varsa aydınlatma malzemelerini bu bitkilerden uzak tutmanız gerekir.
 • Bahçenin aydınlatılması konusundaki durum balkon aydınlatma için de geçerlidir. Balkon daha küçük bir alan olduğundan buraya ne kadar çok ışık vurursa gözleriniz o kadar yorulur.
 • Dış mekan aydınlatmasında bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise aydınlatma öğelerinin hava şartlarına dirençli olması gerektiğidir. Aydınlatma ürünlerinin paslanmaz, yağmura ve rüzgara dayanıklı, devrilmeyen yapıda olması gerekir. 
 • Teras aydınlatma malzemeleri de bahçedeki gibi direkler yardımıyla sağlanabilir. Balkona göre büyük, bahçeye göre küçük alanlar olan teraslarda birçok alternatif de mevcuttur. Teras aydınlatma için fikirler başlığı altında bu alternatiflere bakabilirsiniz.
 • Dış mekanda aydınlatma için ampul kullanılacaksa mutlaka tasarruflu modeller seçilmelidir. 100 Watt ampuller balkonlar için yeterlidir.
 • Seçtiğiniz aydınlatmaların elektrostatik malzemeden, diğer adıyla fırın toz boyadan üretilmiş olması avantajlıdır. Bu malzeme ile üretilen dış mekanlarda kullanılan ürünlerin daha dayanıklı olduğu bilinir. Özellikle teras için aydınlatma malzemelerinin bu boya ile boyanmış olması önemlidir.

Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bahçe aydınlatması birçok yönteme ve birbirinden farklı fikirlere sahiptir. Bahçenizi daha güzel hale getirmek ve farklılık yapmak istiyorsanız bu yöntemlere ve fikirlere göz atmanız yeterlidir.

Bahçe Aydınlatması Yöntemleri

1. Yukarı Doğru Aydınlatma Yöntemi

Yukarı doğru aydınlatmada ışık yukarıya doğru verilir. Genellikle ağaç altlarına yerleştirilen ışıklar ağaçların gövdelerini ortaya çıkarır. Bu sayede ferah bir ortam elde edilir.

2. Aşağı Doğru Aydınlatma Yöntemi

Bahçelerde ay ışığı etkisi yaratmak için kullanılan bu yöntemde ışık bitkilerin üzerinden ya da ağaçların tepesinden verilir. 

3. Kontrast Oluşturarak Aydınlatma Yöntemi

Bu yöntem daha çok bahçedeki objelere derinlik sağlamak amacıyla tercih edilir. Bunun için aydınlatmaları saksıların veya başka bir objenin arkasına yerleştirmeniz gerekir. 

4. Tepeden Aydınlatma Yöntemi

Bu yöntem sarkıt lambalar ya da ledler gibi ürünlerle gerçekleştirilebilir. Uygun bir bahçeniz varsa bir sistem kurarak lambalarınızı ya da ledlerinizi asıp romantik bir ortam elde edebilirsiniz.

Bahçe Aydınlatması Fikirleri

Bahçe aydınlatması için fikirlere gelecek olursak elinizde birçok seçeneğin olduğunu bilmenizde fayda var. 

 • En çok beğenilen ve uygulananlardan birisi ampulleri sıralı şekilde konumlandırma fikridir. Romantik seçenekler arasında da olan bu fikir için ampulleri sıralayacağınız bir sistem ile halledebilirsiniz. Dilerseniz renkli ampuller yerleştirerek tek tip bir aydınlatmadan da kaçınabilirsiniz.
 • Fenerler de en sık tercih edilen fikirlerdendir. Bu fikir de ortama romantik ve doğal bir hava katar. Fener ışıkları yetersiz gelirse bahçe aydınlatma armatürleri alıp, ağaçların tepelerine konumlandırarak yukarıdan da ışık sağlayabilirsiniz.
 • Led ışıklar belirgin olabileceği gibi gizli olarak da döşenebilir. Genellikle bahçelerin çıkıntılı yerlerine ya da merdivenlere döşenirler. 
 • Yol ışıkları bahçenizin yoluna döşeyebileceğiniz, direklerden epey küçük aydınlatmalardır. Yere sabitlendikleri için oldukça kullanışlıdır.
 • Saksı aydınlatmalar hem şık bir bahçeye sahip olmanız hem de aydınlatma için idealdir. Saksıların içerisine dilerseniz yapay çiçek yerleştirerek uzun süre kullanabilirsiniz.
 • Güneş enerjili bahçe aydınlatma enerji tasarrufu açısından oldukça faydalı bir fikirdir. Enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda aydınlatmanızı da yapabilirsiniz. Solar lambalar da güneş enerjisi ile çalışır. Solar bahçe aydınlatma da enerji tasarrufu için kullanılması gereken fikirlerdendir. Yaydıkları ışık da bahçe için yeterli olur.
 • Spor aydınlatmaları varsa havuzun içerisinde ya da bahçenizin ışıklandırması az olan yerlerinde kullanabilirsiniz. Çok fazla ışık yaymadıklarından loş bir görüntü elde etmek isterseniz daha kullanışlı hale gelir.

Teras Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Teraslar da bahçeler gibi geniş alanlar olsalar da çim ve toprak zemin bulunmadığından birkaç fikri elemek ve yerine başka fikirler eklemek gerekir. Teras aydınlatma fikirleri şu şekilde listelenebilir:

 • Sıralı ampuller teraslarda da kullanılabilir. Hatta bahçelerde göründüğünden daha hoş bir görüntü de ortaya çıkabilir. Yüksek yerlerde olan teraslar için renkli ama çok ışık vermeyen ampuller kullanmak uygundur. Enerji tasarruflu ampuller kullanmak ise çok daha faydalı olur.
 • Teraslarda fener kullanımı genellikle duvara sabitlenerek veya yere konumlandırarak uygulanır. Terasınızın boyutuna göre fener seçimi yapmanız uygun olur. Çok büyük bir terasınız yoksa çarpıp fenerinizi kırabilirsiniz. Fenerler yerine teras aydınlatma armatürleri kullanılıp ortamın ışıklandırılması yapılabilir.
 • Teraslarda uygulanabilecek bir diğer teras aydınlatma modelleri arasında ledler ve spotlar yer alır. Ledler daha çok modern bir hava elde etmek için uygulanır. Terasınızı çalışmak, kitap okumak gibi dikkat gerektiren işler için kullanıyorsanız düşük ışıklı aydınlatmalar kullanmanız gerekir. Sosyalleşmek için kullandığınız bir terasınız varsa spot ışıklar işinizi fazlasıyla görür.
 • Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma ürünlerini terasınızda da kullanabiliriz. Üstü kapalı bir terasınız varsa ve bu ürünler hareket ettirilebilir yapıdaysa güneş ışığı alabilecekleri yerlere taşıyabilirsiniz. Terasınızın üstü açıksa güneşin nereye hangi saatte vurduğunu takip etmenizde de fayda vardır.
 • Terasınızda saksı aydınlatmalar kullanmak isterseniz, bunları güvenli alanlarda tutmanız gerekir. Teras bahçelere göre nispeten daha küçük olduğundan yer sorunu yaşanabilir. Bunun için daha ufak boyutlarda, masa üzeri saksı aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.

Balkon Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Balkonlarda çok fazla duvar olabildiğinden buralarda duvar üzerinde aydınlatma yapmak için seçenekleriniz çeşitlidir.

 • Hem fazla alan kaplamaması hem de balkonlar diğer mekanlara göre daha küçük olduğundan balkon led aydınlatma sistemlerini balkon duvarlarına uygulayabilirsiniz. Dilerseniz balkon kapısı kenarına da bu ledlerden yerleştirebilirsiniz.
 • Evin tamamen içerisine dahil olduğundan daha konforlu bir alan elde etme şansınızın da daha yüksek olduğu balkonlar için şık, romantik, havalı veya coşkulu fikirler deneyebilirsiniz. Örneğin sandalyelerinizin bacaklarının etrafına küçük ledler dolayıp yerden aydınlatma yapabilirsiniz. Diğer yandan masanızın üzerinde de kullanabileceğiniz birçok alternatif vardır. 
 • Balkonların üzeri genellikle kapalı olduğundan solar balkon aydınlatma fikrinden biraz uzaklaşmanız gerekebilir. Balkonunuz fazlaca güneş ışığı alıyorsa bu fikri yine de değerlendirebilirsiniz.
 • Balkonlar için en ideal ışıklandırma yöntemlerinden birisi balkon tavan aydınlatma fikridir. Çünkü balkonlarda yukarıdan gelen ışık daima her yeri aydınlatır ve konforlu bir alan oluşturur. Fakat bu ışığın fazla parlak olmaması gerekir. Aksi takdirde gözlerinizi yorup, balkon keyfinizi bozabilir. Diğer yandan tavanlar için kendi ellerinizle ışıklandırmalar da yapabilirsiniz. Balkonlar küçük alanlar olduğundan bu ışıklandırmalar yeterli olabilir. Örneğin tavan aydınlatmaların etrafına desenli balon kağıt kaplamalar asarak ışığın birazını kesebilirsiniz.
 • Balkon aydınlatma aplik de balkonda kullanılabilecek, kullanışlı ve güvenli bir fikirdir. Duvarın yüksek bir kenarına yerleştirebileceğiniz aplikler ile bahçe ortamı yakalayabilirsiniz.