Kış mevsimi sizi soğuk olarak zorlayan bir mevsimdir. Bunun için evinizde yapacağınız bazı küçük dokunuşlar ile kolay bir şekilde dışarıdan gelen soğuğu kesebilirsiniz. Bu durum pimapen kış ayarını yapmanız ile alakalıdır.

Özellikle karlı ve yağmurlu havalarda eviniz  ya oturduğunuz bir alan daha soğuk olur. Bu konuda pimapenlerinizin iyi bir malzemeden yapılmış olması da önemlidir. Fakat bazen ne kadar kaliteli bir pimapen olursa olsun dışarıdan çok fazla soğuk hissedebilirsiniz. İşte tam da burada pimapen kış ayarı devreye girer. 

Bu ayarı yaptığınız da evinizi ve kendinizi soğuktan koruyabilirsiniz. Böylelikle evinizdeki ısı normal bir dereceye döneceği için ısınmak için kullandığınız doğalgaz ya da klima gibi ısıtıcılardan gelen faturalarınıza da katkısı olur ve tasarruf etmiş olursunuz. Bu ayar sadece kış aylarında soğuktan korunmak için yapılan bir uygulama değildir. 

Aynı zamanda yaz mevsiminde de oldukça etkili olan bir yöntemdir. Yazın özellikle sıcaklığın maksimum seviyeye çıktığı zamanlarda neredeyse yerinizde duramayacak gibi olabilirsiniz. İşte tam da burada pimapen yaz kış ayarını yaptığınız takdirde, dışarıdaki sıcak havanın evinizde etkili olmamasını tek bir işlem ile engelleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra; yazın evinizin daha serin olduğunu, kışın ise daha sıcak olduğunu anlayabilirsiniz. 

Pimapen Camlarda Yaz Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Pimapen yaz kış ayarını yaptığınız takdirde; evinizde daha konforlu oturabilirsiniz. Bu o kadar basit bir işlemdir ki, yaptığınızda siz de inanamayabilirsiniz. Hatta bu işlemi evinize bir usta çağırmadan, kendiniz yapabilirsiniz. 

Öncelikle bu ayarı yapmak için pimapeninizde yer alan kilitli mekanizmayı bulmanız gerekiyor. Bu genel olarak hemen yanında, çerçeve kısmının olduğu yerde bulunur.  Bu mekanizma; yuvarlak şekilde ya da oval şeklinde olabilir. Burası sizin pimapeninize göre değişiklik gösterir. 

Kilitli mekanizmayı bulmanız aslında çok kolaydır. Pimapeninizi açtığınızda direkt gözünüze ilk çarpan yer genel olarak burası olur. Ayarlama işlemine geçmeden önce yanınızda bir tornavida bulundurmanız iyi olur. Aksi takdirde aletleri almak için sürekli ayağa kalkmak zorunda kalırsınız. Bu da sizin konsantrasyonunuzu bozabilir. 

Bundan dolayı işe girişmeden aletlerinizi yanınızda bulundurmanız sizin için daha konforlu olabilir. Yuvarlak şekilde olan bu mekanizmanın tam ortası altıgen şeklindedir. İşte tam bu kısmı bir tornavida yardımı ile döndürmeye başlayabilirsiniz. 

Döndürme işleminde bazı dikkat edeceğiniz noktalar olabilir. Bunlardan birisi tamamen değil de 90 derece döndürmenizdir. 90 derece döndürme işlemini yaptıktan sonra; örneğin bu işlemi pimapen kış modu için yapıyorsanız, pencerenizin daha sıkı bir şekilde kapatıldığını anında fark edebilirsiniz. 

Bu sıkı kapatmayı fark etmediyseniz döndürme işleminde hata yapmış olabilirsiniz. Tekrar bu yaptığınız işlemi tekrarlayabilirsiniz. Döndürme işleminin sağa döndürdüğünüze dikkat edin. İşlem yaptığınız mekanizma; dönüşümü yaptıktan sonra içeriye doğru yani sola doğru ise; dışarıdan gelen havayı kesmesi anlamına gelir. Yani bulunduğunuz ortam pimapen pencere kış moduna geçmiş demektir. 

Eğer bu kilidin üzerindeki çentik tam olarak orta kısımda duruyor ise klasik ilk aldığınız şekildeki gibidir. Yani standart modun açık olduğu anlamına gelir. Standart modda yaz kış fark etmeksizin dışarıdan herhangi bir hava kesimi ya da hava girişimi olmaz. Bu kullanımın hiçbir sakıncası yoktur. Dilerseniz bu şekilde de pimapeninizi kullanabilirsiniz.  Çentik içeri kısımda ise yaz modunu ayarlamışsınız demektir. Artık yaz mevsiminde evinizin daha serin olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Pimapen Yaz Kış Ayarı Yapmak Konforlu mudur?

Mevsim geçişi zamanlarında oturduğunuz alanı da buna göre hazırlamak önemli bir konudur. Bununla alakalı olarak pimapeninizi yaz kış ayarını düzenli bir şekilde mevsim geçişlerinde yapmanız hem sizin vücut ısınız için hem de faturalarınız için gereklidir. Bu sebeple; kış mevsiminde pimampeninizi ayarlayarak evinize soğuk hava girişimini engellemiş olursunuz. 

Yaz mevsiminde ise sıcak hava girişimine karşı bir gösterge yaparak evinizin ekstra bir ısı almamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle özellikle kış mevsiminde sıcak havayı içeride tutarak, enerji tasarrufuna büyük bir katkıda bulunursunuz. Adeta bir izolasyon görevi görebilir. Ayrıca bu mevsimde genel olarak soğuk algınlığı, grip ya da öksürük gibi hastalıklar soğuktan dolayı çoğalır. 

Ev içinde vücut ısınızı koruduğunuz için hasta olmamanıza da yardımcı olabilir. Bu açıdan bu modu mevsim geçişlerinde yapmak sizin için oldukça büyük konfor içerir. Ayrıca pimapen yaz kış ayarını düzenli bir şekilde yaptığınızda pencerelerinizin arızalanmasını da engeller ve eskimeden uzun yıllar rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Mekanizmayı yaz moduna çevirdiğiniz için bu esnada kış modundaki sıkı kilitten kurtulur ve rahatlar. Bu açıdan arıza çıkarmasını engellemiş olur. Her açıdan konfor sağlayan pimapen yaz kış ayarı aynı zamanda dışarıdan gelen ya da içeriden dışarıya giden seslerin yalıtımına da yardımcı olur. 

Özellikle kış mevsiminde etraf sessizdir ve bu yüzden dışarıya çok ses gidebilir. Bu pimapenler sayesinde sesin dışarıya verilmesi engellenir. Böylelikle çevreye rahatsızlık vermeden keyifli bir şekilde sohbetinize devam edebilirsiniz. Hiç zorlanmadan kolay bir şekilde yapacağınız bu ayarlama işlemini dakikalar içerisinde hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Artık doğalgaz ısısını yükseltmenize gerek kalmadan ve üşümeden pijamalarınız ile evde keyif yapmaya hazır olabilirsiniz. 

Pimapen Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminde genel olarak soğuk havalardan dolayı vaktinizin çoğunu evde geçirirsiniz. Eğer bahçeli bir eviniz, balkonunuz ya da terasınız var ise soğuk olduğu için sıklıkla çıkmazsınız. Bunun için birebir olan pimapen kış bahçesi en soğuk havalarda bile size keyif yapma fırsatı verir.

Kış bahçesi estetik bir görüntünün dışında sizin stres atmanıza yardımcı olan, kahve içerken oturup doğayı seyretmenizi sağlayan bir alandır. Karanlık ve soğuk kış gecelerinde ya da gün içinde vaktinizi burada harcamak, keyif yapmak size iyi gelebilir. Burada rahatça üşümeden oturmanız için yalıtımının, pimapenin iyi olması gerekir. 

Ayrıca pimanelerin yaz kış modunun olması sizin daha rahat oturmanız için de iyi olur. Pimapen aynı zamanda rüzgara karşı dayanıklı bir malzeme olduğu için olumsuz hava şartlarında da sizin daha kaliteli bir zaman geçirmenizi sağlar. Ayrıca pimapen fiyatları da oldukça uygun fiyatlıdır. Hem ekonomik açıdan hem de işlevsellik açıdan oldukça fazla tercih edilen bir modeldir. 

Pimapeninizi yaptırdıktan sonra iç tasarım için kullanacağınız renkleri mevsimlere göre ayırabilirsiniz. Örneğin; kış mevsiminde kullanacağınız sıcak renklerdeki  kareli kırmızı masa örtüsü ile ortamınıza daha fazla sıcaklık verebilirsiniz. Böylesine güzel bir ortamda kendinize bir kitap okuma alanı ya da kahve alanı da yapabilirsiniz. 

Sebze ve meyve yetiştirmeyi seviyor iseniz bu alanda Saksı modelleri renkli seçerek hoş bir görüntü yaratabilir, sanki bahçedeymişsiniz gibi bir hisse girebilirsiniz. Bu şekilde  hoş bir mekanda, artık kış mevsiminde de dilediğiniz saatte üşümeden vaktinizi geçirebilirsiniz. 

Sadece kış mevsimi değil yaz mevsiminde de pimapenler sayesinde, fazla sıcak havaları engelleyebilirsiniz. Dilerseniz burada misafirleriniz de ağırlayabilirsiniz. Evin içine kapanmak yerine, doğayı izleyebilir ve keyifli sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.