Petek üstü ısı yönlendirici kalorifer bulunan farklı yaşam alanlarında enerji tasarrufu yapmak isteyenler için uygun bir üründür. Kalorifer hücresi içerisine yerleştirilerek kullanılan bu ürün elektriksiz çalışır. Sağladığı faydaları ile tasarruf aracı olarak da petek üstü ısı yönlendiricileri tercih edebilirsiniz. Yaşam alanının yeterince ısınmadığını düşünenler tarafından sıklıkla kullanılan ısı düzenleme aparatını kalorifere takarak değerlendirebilir. 

Gerekli ısı enerjisini odaya eşit bir şekilde dağıtmaya çalışmak bu aparatın temel amacıdır. Zaman zaman pencere açıklığından içeri soğuk hava girmesi ya da perdelerin kalın olması nedeniyle odaları ısıtmak zor olabilir. Yüksek maliyetlerle ısıtılan evlerin her zaman soğuk olması, enerjinin her yöne eşit bir şekilde dağıtılmaması ile ilgilidir. Farklı boyutlardaki kalorifer peteklerine uygun olan bu ürün yardımı ile hem yaşam alanlarının sıcak tutulması hem de beklenen ısıtmanın maliyetini düşürmesi mümkündür.

Petek üstü ısı yönlendiricilerin üretildiği ana malzeme esas olarak alüminyumdur. Alüminyum kullanılmasının ana nedeni ise ısı enerjisini bünyelerinde depolamamalarıdır. Bu malzemeden yapılan ürün kendilerine çarpan ısıyı istenilen yere yönlendirebilir. Petek ısıtıcılar sadece alüminyum gövdeden dolayı değil, şeklinden dolayı da oldukça kullanışlıdır. 

Kalorifer ızgarası boyunca yerleştirilen eğimli bir yapıya sahip olan ürün, yan taraftan bakıldığında ise yarım ay şeklinde görünebilir. Isıtıcılardan çıkan sıcak havanın duvara ulaşmaması için cihazın arka tarafı kapatılır ve ön tarafı açılır. Isıtıcının ısı iletkeni, kaloriferin hava kanallarından geçen ısıyı açık taraftan içeriye doğru kolayca aktarabilir. Mevcut oda sıcaklığını korumak için ısıtıcıya uygun ürünler seçmekte fayda vardır. Hücrenin çalışma düzeneği, boyutu ve ısıtma odasının genişliği dikkate alınarak kesin seçimler yapılabilir. Petek üstü ısı kontrol cihazı, ısıyı doğrudan üreten ve odaya bırakan bir cihaz değildir. Mevcut ısının perde veya duvar tarafından emilmesini engeller ve ısıyı  mümkün olduğunca odanın merkezine yönlendirir. Kış günlerinde evinizi sıcak tutacak daha farklı önlemler almak isterseniz ısıtıcı ürünlerin yer aldığı kategorilere göz atabilirsiniz.

Petek Üstü Isı Yönlendirici Kullanışlı mıdır?

Petek üstü ısı yönlendirici ne işe yarar sorusu herkesin aklına takılan oldukça önemli bir sorudur. Bu ürünün en büyük avantajı, kaçınılmaz olan enerji kayıplarını telafi edebilmesidir. Birçok farklı daire tipinde pencerelerin önündeki duvarlara kalorifer petekleri yerleştirilmiştir. Bunun nedeni, dışarıdan gelen soğuk havanın içeriye girmesinin önünü kesmek olur. Elemanların görevi içeriye giren havanın etkisini azaltmak ve evi ısıtmak olduğu için istenilen sıcaklığa ulaşılması engellenebilir. Neredeyse tüm ısı enerjisi, ürünün ısı kontrolörü ile oda sıcaklığını yükseltmek için kullanılabilir. Hücrelerin pencere altına sabitlendiği duvarlar dışarıdan gelen soğuk hava nedeniyle soğursa odanın ısıtılması zorlaşır. 

Üründeki ısı düzenleyici, sıcak fırından çıkan ısının soğuyan duvarların önüne yayılmasını sağlar. Ev rüzgar alsa bile alüminyum malzemeden yapılan bu ürün ile odalar aşırı soğuktan korunur. Ürünün en önemli etkisi ısıtıcıdan gelen sıcak havanın içinde kalmasıdır. Kullanıcıların aklına gelen bir diğer önemli husus ise petek üstü ısı yönlendirici işe yarıyor mu sorusudur. Bu soruya daha ilk faturada enerji maliyetini düşürüyor yanıtı verilebilir. Sıcaklık seviyesini kontrol etmesinin yanında bu ürünler perdelerin de kararmasının önüne geçebilir. Kaloriferden gelen ısınan havanın karartıcı etkisi vardır. Özellikle perde uçlarında sebebi belli olmayan kararmalar ve yıpranmalar bu ısı nedeniyle meydana gelebilir. Bu durum çoğunlukla ısınma ile alakalıdır. Sıcak hava kaloriferin gövdesinden yükselir ve perdelere ulaşmak için dikey olarak hareket eder. 

Bu hareket boyunca kaloriferin içerisinde yer alan tozların ve akarların perdelere doğru ulaşmasını sağlar. Bu tozlar zaman içerisinde perdelerde ve pencerelerde lekelenmelere neden olabilir. Ürün lekelenmelerin ve kalıcı izlerin önüne geçebilir. Perdelerin korunmasının yanında da duvarları da kurumdan koruyabilir. Enerji tasarrufu ve hijyen noktasındaki avantajlarını da beraberinde getiren ısıtıcının ısı yönetimli modelleri, çok çeşitli bütçelere uygun olacak şekilde sizlere sunulur. Bu ürünler sayesinde hem bütçenizi hem de soğuk havalar boyunca ısı koruması sağlayabilirsiniz.

Petek Üstü Isı Yönlendirici Nasıl Monte Edilir?

Petek üstü ısı yönlendirici nasıl takılır kullanıcıların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Petek üstü ısıtıcı modellerinden yüksek bir verimi elde etmek için kurulumunu doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Ürün tipine göre yapılmayan montaj, elemanın sunmasını beklediğiniz verimliliği düşürebilir.  Cihazlar oldukça basit bir kuruluma sahiptir. Petek üstü ısıtıcı modellerini herhangi bir alet kullanmadan manuel olarak kurabilirsiniz. Pek çok farklı model için monte işlemi temel olarak cihazın ayaklarını çerçeveye birleştirmek ve çerçeveyi diğer tarafa bağlamak şeklinde yapılabilir. 

Cihazın peteğe yerleştirilmesi için gerekli olan yan kulplar sağ ve sol kenarlara manuel olarak takılabilir. Karo setinin ayarlanabilir ısı yönlendiricisi, sağ ve sol noktalarından kolay bir şekilde çekilerek ya da bastırılarak cihazın boyutuna göre ayarlanabilir. Uzak uçta yer alan ayaklar üç ısıtıcıya takılır ve ünite sabitlenebilir. Orta ayaklara üretim çeşidine göre farklılık gösteren küçük su ünitelerine yerleştirilmiştir. Su ünitesi ya da deposu, fırının ısısının iç ortama hızlı bir şekilde yönlendirilebilmesi için yüksek oranda nem üretmesine yardımcı olur. Ancak nemi artırmak için ısı kontrol cihazlarının kullanılması oldukça önemli bir noktadır. Her şekilde de petek üstü ısı yönlendirici modelleri  farklı boyutlardaki kaloriferlere uyum sağlayabilir. Ürünün tüm parçaları birbirine takıldığında olduğu gibi kullanıma uygundur. Evde çok sayıda oda varsa ve her oda aktif olarak kullanılıyorsa, ayarlanabilir bir petek üstü ısı yönlendiricisi modeli alıp her odada kullanmak mümkündür. Yönlendirici modeli boyutları, odaların büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Büyük ve küçük odalara uygun olan sabit ya da ayarlanabilir ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kurulabilecekleri kalorifer peteklerinin boyutlarının büyük olması nedeniyle ayarlanabilir ürünler daha fazla rağbet görür. Bu nedenle, birçok üretici sadece bu tip termoregülasyon ekipmanı üretir. Ürünü dayanıklı kılmak için metal freze almak isteyenlerin piyasadaki çeşitlerinin alüminyumdan yapıldığını bilmeleri önemlidir. Çünkü metalik içerikli malzemelerin ısıl iletkenlikleri yüksektir ve hücrenin ısısını yeterince emememeleri ve dış ortama yönlendirmeleri olası bir durumdur. Bu nedenden ötürü ürünleri alırken alüminyum malzemeden yapılan ürünleri satın almayı tercih edebilirsiniz.

Petek Üstü Isı Yönlendirici Hangi Yaşam Alanlarında Kullanılabilir?

Petek üstü ısı yönlendirici nasıl yapılır sorusunun pek çok farklı yanıtı vardır. Bunlardan bir tanesi farklı boyutlarda üretilmesidir. Ürünler yaşam alanlarında yer alan farklı kalorifer peteklerine uygun olacak şekilde çeşitli boyutlarda üretilir. 

Standart, küçük ve büyük boyut çeşitleri ile ürünler kullanılabilir. Bu ürünler her türlü uzun ince yüzeyli kaloriferlere yerleştirilebilir. Ürün seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detay cihazın uzunluğudur. Öncelikle ev ısıtıcılarının boyunun ölçülmesi uygun ürünün anlaşılmasını oldukça kolaylaştırabilir. 

Geniş bir alana sahip büyük evlerin odalarında petek üstü ısı yönlendiricisi modelleri kullanılması oldukça önemlidir. Kullanıldığı alandaki ısı dağılımını başarılı bir şekilde gerçekleştirir ve kısa sürede ısınma sağlayabilir. İhtiyaç duyduğunuz her alanda farklı boyut ve modellerdeki ürünleri Evidea’dan satın alabilirsiniz.