Tatiller, yorucu geçen iş hayatına ya da özel hayatınıza kısa bir mola verip kafa dinlemeniz ve motivasyonunuzu arttırmanız için oldukça önemli bir konumdadır. İster yaz aylarında deniz, kum, güneş temalı bir tatil yapın; isterseniz de kış aylarında doğa ile iç içe, karlar altında huzuru bulun fark etmez, tatilleri herkes çok sever.  

Ancak her güzel şeyde olduğu gibi tatilleri de stresli bir hale getiren bazı durumlar vardır. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz valiz hazırlık sürecidir. Yaz aylarında hava oldukça sıcak olduğundan dolayı ince kıyafetler alınır bu nedenle de valiz hazırlamak çok daha kolaydır. Ancak bu durum kış tatillerinde hiç de kolay değildir.  

Kalın kazaklar, montlar, botlar derken valizde yer bulmak oldukça zordur. Ancak doğru bir planlama ve mantıklı bir yerleşim düzeni ile bu durumun da üstesinden gelmek çok daha kolay. Yapılması gereken ilk şey elbette gideceğiniz yerde günde kaç kıyafet değiştireceğinizi ya da oradaki aktiviteleri doğru bir şekilde planlamak. 

Bu işlemi yaptıktan sonra ise doğru valiz seçimi sizin kurtarıcınız olur. Kolay taşınabilen ve geniş bir iç hacme sahip olan valizleri tercih etmeniz tamamen sizin avantajınıza olacaktır. Fazladan kıyafet almadan sadece ihtiyacınız olanı alarak hazırladığınız valizler ile tatile hazırlanmak çok daha kolay bir hale gelir.  

Valizinizde kıyafetlerinizi koyacak yer mi bulamıyorsunuz? O halde yapmanız gereken şey rulo yöntemi. Rulo yöntemi basit bir şekilde kıyafetleri katlayarak rulo haline getiren bir sistemdir. Hem elbiselerin ütüsü bozulmaz hem de fazla yer kaplamaz. Rulo yöntemi başta olmak üzere, kış tatili için valiz hazırlamanızı kolaylaştıracak tüyolarımızı bu yazıda sizler için derledik.

Kış Tatili için Valiz Hazırlamanın En Kolay Yolu: Kontrol Listesi  

Tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza almak ve hiçbir şeyi unutmamak için mutlaka kış tatili valiz kontrol listesi oluşturmalısınız. Bu listeye en ufak detaylar da dahil olmak üzere, yanınıza alacağınız her şeyi yazın. Hiçbir detayı atlamadan oluşturduğunuz listeye daha sonra ekleme yapabilir ya da fazlalık olduğunu düşündüğünüz ürünleri çıkarabilirsiniz.  

Kış tatilleri sizin ve çocuklarınızın eğlenceli vakit geçirmesini sağlar. Yapacağınız tatil için valiz hazırlarken yapacağınız bir liste ile yanınıza almanız gereken hiçbir şeyi unutmaz ve rahat bir seyahat geçirirsiniz. Kış tatili de olsa yanınıza mutlaka güneş kremi ve güneş gözlüğü almalısınız. Kar yağışı olan yerlerde kullanacağınız krem ve gözlük sizi kar yanıklarından korur. 

Su geçirmez botlar, içi tüylü deri ceketler ya da montlar sizi soğuktan korur ve valizlerde de fazla yer kaplamaz. Yanınızda götüreceğiniz eşyalar sizi soğuktan koruyacağı gibi çantanızda da fazla yer kaplamamalı.  Kış tatillerinin en önemli noktası budur. Çok fazla eşyanız varsa rulo yöntemi yardımı ile valizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Yapacağınız her işlem için oluşturduğunuz kontrol listesinden yardım alırsanız planladığınız kış tatilini sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.  

Yanınıza alacağınız bazı ilaçlar ve vitaminler ile de hem kendinizin hem de çocuklarınızın sağlığını koruma altına alabilirsiniz. Güneş gözlüğü, güneş kremi, nemlendirici krem, termos, sıcak su torbası, su geçirmez bot, mont, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, kalın yün çoraplar hazırlayacağınız kontrol listesinin olmazsa olmazları arasındadır.  Ufak detaylar tatilde sizin en büyük kurtarıcınız olabilir. Bu nedenle de hiçbir detayı atlamadan ama sadece ihtiyacınız olan eşyalar ile hazırlayacağınız bir valiz ile oldukça keyifli bir tatil geçirebilir ve kafanızı dinleyip rahatlayabilirsiniz.  

Unutulmaz Bir Kış Tatili için Valizde Neler Olmalı? 

Kış ayları; karlı, yağmurlu ve oldukça soğuk geçer. Bu nedenle eğer kış tatili yapma planlarınız varsa, valiz hazırlarken bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Kış tatili valiz hazırlama, sizler için oldukça keyifli bir hale gelebilir. 

Kış aylarının soğuğundan korunmak için yapmanız gereken ilk şey kalın, sizi üşütmeyecek, üşümenizi engellerken de terlemenizi engelleyecek bir mont tercihidir. Deri ceket, mont ürünleri tercih edebilirsiniz. Deri ceketler eğer hakiki deri olursa ve içi tüylü olursa sizi sarar ve üşümenizi engeller. Valize koyacağınız bir deri mont ile hem üşümezsiniz hem de şıklığınızı korursunuz.  

Karlı havaların olmazsa olmazı elbette ki eldiven, atkı ve şapka üçlüsüdür. Ellerinizi soğuktan koruyan eldivenler, boğazınızı üşütmenizi engelleyen atkılar ve kulaklarınızı koruyan şapkalar valizlerin olmazsa olmazıdır.  

Çantanıza koymanız gereken bir diğer malzeme ise şüphesiz ki yün çoraptır. Kayak tatili yapacaksanız, kar suyundan ve soğuktan korunmanın en iyi yolu kaliteli bir bot ile birlikte yün çoraptır. Ancak çok kalın olan bu yün çorapları yanınıza alacaksanız, valiz yerleşimine özen göstermeniz gerekir.   

Botlar, kış aylarının vazgeçilmezidir. Normal bot tercih edebileceğiniz gibi içi kürklü olan bot modellerini de gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Bu sayede ayağınız su ile temas etmeyecek ve üşütmenizin önüne geçilmiş olacak. Sıcak su torbaları ve nemlendirici kremler de valize koyacağınız kazak, pantolon, kalın atlet ve çoraplar kadar önemlidir.  

Karnınızı üşütmenizin önüne geçecek olan sıcak su torbalarının yanında, soğuk havanın cildinizi kurutmaması ve yara oluşumunun önüne geçmesi için tercih edeceğiniz nemlendirici krem de büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanında soğuklarda içinizi ısıtacak olan sıcacık salep ve kahvelerinizi keyifle içebileceğiniz bir termos bardağı valize eklemenizi de tavsiye ederiz.  

Doğru Planlama ile Kış Tatilleri Çok Daha Keyifli 

Kış tatilleri, soğuk hava ve kar yağışı sebebiyle zorlu geçebilir. Ancak kayak yapmayı seviyorsanız, kartopu oynayarak keyifli vakit geçirmek isterseniz bu tatil tam da size göre. Her tatil sürecinde olduğu gibi, kış aylarında yapacağınız tatil için de doğru planlama her yönden kurtarıcınız olur. Yanınıza alacağınız kıyafetleri ve miktarlarını gideceğiniz yerin hava durumuna göre seçmek size büyük kolaylık sağlar.  

Kış tatili valiz için hazırlama yapacağınız doğru bir planlama ile çok daha kolay. Yapacağınız seyahat kaç gün sürecek sorusu kendinize sormanız gereken ilk sorudur. Kısa sürecek bir tatil için yanınıza çok fazla eşya almanıza gerek yok, ancak uzun bir tatil planlıyorsanız kıyafet, ayakkabı ve diğer ihtiyaçlarınızı da ona göre belirlemeniz gerekir. Eğer tatile yalnız değil de çocuğunuz ile gidiyorsanız bu durumda çocuğunuz için de ayrı bir planlama yapmalısınız. 

Bağışıklık sistemleri bizlere göre daha zayıf olan ve kolayca hastalanabilen çocuklar için daha kalın ve koruyucu kıyafetler almalısınız. Atkı, şapka, eldiven, kulaklık, nemlendirici, sıcak su torbası ve termos gibi aslında basit görünen ancak kış tatillerinin olmazsa olmazı konumunda bulunan küçük detaylar ile oldukça rahat ve eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.  

Bu nedenle tatile için çantanızı hazırlamaya başlamadan önce sizin için hazırladığımız bu yazıyı okumalı ve doğru bir planlama ile götüreceğiniz eşyaları not ederek çalışmalısınız. Bir kâğıda götürmeyi düşündüğünüz her şeyi yazın. Planlı ve kontrollü olarak giderseniz tatiliniz sizin için bir eziyet olmaktan çıkar. Eğlenceli ve kafa dinleyici bir tatil için tüm hazırlıklarınız tam olmalı.