Değişen moda anlayışı ve takip edilen trendler kendini her alanda gösterir. Bir evin ya da farklı bir alanın dekorasyonunu en iyi ve net şekilde gösteren detay şüphesiz aydınlatmadır. Kullanılan avizeler, lambader modelleri, masa lambaları ya da LEDler evinizin havasını değiştirir ve size yepyeni bir yaşam alanı kazanma imkânı sağlar. İster modern ürünleri isterseniz de geleneksel detaylı ürünleri tercih edin fark etmez bu konudaki trendler her geçen gün değişme eğilimindedir. 

Evinizin dekorasyonunu tamamlayan ve bir bütünlük sağlamanız konusunda size yardımcı olan aydınlatma ürünleri, her oda için farklı modelleri ile şekillenir. Minimalist salon dekorasyonunda aydınlatma odanın bütünlüğünü sağlamak için oldukça önemli bir konumdadır. Tercih edeceğiniz ışık rengi, ampul türü, avize ya da lambader modeli olmak üzere birçok detaydan etkilenen dekorasyon, dikkatli ve ihtiyaçlara cevap verecek şekilde seçilmelidir.  Mobilyalarınıza uyumlu olarak seçmeniz gereken avize, masa lambası ya da lambader modellerinde eskitme detayı kullanabilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış olan bu seçimde, ahşap materyaller kullanılarak üretilen modelleri tercih edebileceğiniz gibi farklı materyallerden yararlanılarak üretilen modelleri de seçebilir ve ev dekorasyonunuzda farklılık meydana getirebilirsiniz. 

Bu yıla kadar üretilen avize modelleri genellikle büyük ve ortama girildiği andan itibaren dikkat çekecek şekilde üretiliyordu. Ancak günümüzde oluşan minimalizm akımının etkisi ile artık daha küçük ve sadeliği ile dikkat çeken ürünler tasarlanmaya başladı. Hayatın her alanında olduğu gibi dekorasyon alanında da benimsenen minimalizm akımı ile artık yeni trend daha küçük ve sade aydınlatma ürünleri halini aldı. Odayı tam olarak aydınlatan ve ışıktan istediğiniz ölçüde faydalanmanızı sağlamak için üretilen bu modeller ile evlerinize yeni bir hava katabilirsiniz. 

Hem Tasarruflu Hem de Şık Aydınlatmalar 

İç dış aydınlatma bir evin olmazsa olmazıdır. Sürdürülebilirlik ve geri dönüşümü benimsemiş olan evlerde sıklıkla rastlanabilecek olan ahşap avize modelleri ergonomik ve kullanışlı tasarımı ile ön plana çıkar.   Hayatınızın her alanında kullanabileceğiniz çeşitli aydınlatma ürünlerinde tercih edeceğiniz modellerle minimalist salon tasarımları elde edebilir ve hayalinizdeki dekorasyona ulaşabilirsiniz. Ancak bu ürünleri tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri şüphesiz ki kullanılan ışıktır. Avize, masa lambası ya da lambader gibi ürünlerde tercih edeceğiniz ışığı, sizi yormayacak ve dinlendirecek şekilde seçmeniz gerekir. 

Günümüzde ön planda olan tasarruf hali nedeniyle tercih edeceğiniz aydınlatma ürününün ampulünü tasarruflu ampul olarak seçmeniz, doğaya vereceğiniz destek için size yardımcı olur. Bunun yanında tercih edeceğiniz ışığın rengini zevklerinize göre seçebilirsiniz. Oldukça geniş bir renk skalasına sahip olacak şekilde dizayn edilen ampuller, hayatınızın her alanında kullanılabilir. Kullanılan ampullerin, lümen ya da başka bir deyişle ışık akısı değeri sizin o ampulden alacağınız verimi ifade eder. Watt değeri düşük ancak lümen değeri yüksek bir ampul tercih etmeniz halinde o üründen alabileceğiniz maksimum verimi alabilirsiniz. Tercih edeceğiniz şık ve kullanışlı aydınlatma ürünleri ile birlikte kullanacağınız tasarruflu ve yüksek lümenli ışıklar ile evlerinize farklı bir hava katabilirsiniz.  

LED ya da normal ampulleri tercih edebileceğiniz dekorasyon fikirlerinizde dilerseniz ışık şiddeti ayarlanabilir olan ürünler de kullanabilirsiniz. Bu sayede de ışığın parlak ya da mat olmasına kendiniz karar verir ve bu seçiminize göre istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Tasarruflu ampuller kullanarak aynı zamanda yeşil ve sürdürülebilir evler konusuna da destek vermiş ve dünyayı korumaya yardımcı olmuş olursunuz. 

Minimalist Bir Dekorasyon için Aydınlatma 

Aydınlatma, şüphesiz evlerdeki dekorasyonun tamamlayıcı unsurudur. Minimalist salon dekorasyonu yapım aşamasında tercih edeceğiniz küçük masa lambaları ile salonunuza farklı bir hava katabileceğiniz gibi çeşitli geleneksel ya da modern görünümlü lambader modelleri ile de salonunuz için en uygun tasarımı yapabilirsiniz. Yazlık bir yerde yaşıyorsanız avizeleriniz için oldukça şık ve sade olacak şekilde modeller tercih edebilirsiniz. Yazlık alanlara uygun olacak şekilde hasır modeller ya da çeşitli deniz kabukları ile kaplanmış olan avize çeşitleri hem salonunuza yakışır hem de size rahat ve konforlu bir ruh hali imkânı sağlar. Normal kullanımdan farklı olacak şekilde avize yerine dilerseniz uzun bir iple sarkıtılmış olan tek lamba modellerini de tercih edebilirsiniz. 

Bulunduğunuz ortamda farklılık meydana getirmek ve dikkat çekici bir tasarıma sahip olmak istiyorsanız aydınlatma aksesuarlarından yararlanabilirsiniz. Az ve öz eşya kullanımını ön plana çıkaran minimalist yaklaşım ile dekore edeceğiniz evlerinizde kullanacağınız aydınlatma ürünleri de buna uyumlu olacak şekilde kullanışlı ve nispeten daha az gösterişli olmalıdır.  Kendi tercihinize ve mobilyalarınıza olan uyumuna göre karar vererek seçeceğiniz aydınlatma ürünleri ile salon dekorasyonlarınızı tamamlayabilir ve istediğiniz tasarıma ulaşabilirsiniz. Sade ancak büyük avizelerinize yerleştirebileceğiniz çeşitli bitki ve çiçeklerle odanın tasarımına farklı bir hava katabilirsiniz.

Sarmaşık gibi uzayıp ortamı renklendiren bitkileri avizenize yerleştirebilir ve sarmaşığın yeşilini avizenize ortak ederek modern ve göz yormayan bir görünüme kavuşabilirsiniz.  Bunun yanında lambader sevenler için de kullanılan mobilyalara ve hatta halılara bile uyumlu olacak şekilde üretilen farklı lambader modelleri tercih edilebilir. Rahatlatıcı bir ışık rengi ile birleştirerek kullanabileceğiniz oldukça farklı boyutları ile kullanıcıların beğenisine sunulan lambader modelleri ile salon tasarımını tamamlayabilirsiniz. 

Göz Dolduran Avizeler ve Aydınlatma 

Minimalist salon minimalist ev dekorasyonu anlayışı ile başlayan büyük değişim evlere farklı bir hava katar. Eski ve sadece dış çerçeveden oluşan avizenizin etrafına yerleştireceğiniz kolyelerinizle avize tasarımını baştan sonra değiştirebilir ve kendi isteğinize göre şekillendirebilirsiniz. Büyük bir salona sahipseniz en uygun aydınlatma için LED ya da spot tercih edebilirsiniz. Salonun farklı yerlerine yerleştirilecek olan spotlar ile en verimli ve kullanışlı aydınlatma şekline ulaşabilir ve keyifle salonunuzda vakit geçirebilirsiniz. 

Tüm bunların yanında kablosuz bir şekilde üretilen veya güneş enerjisi ile ya da pil ile kullanılan masa lambaları da evlerinize oldukça modern bir hava katar. Farklı tasarımları ile üretilerek göz dolduran tasarımlara sahip olan kablosuz masa lambaları ile ortalama 70 saate kadar kullanabileceğiniz aydınlatmalara sahip olabilirsiniz. Romantik bir ışığa sahip olmak ve minimalist bir aydınlatma için kablosuz masa lambaları gönül rahatlığı ile kullanılabilir.  Odanın sahip olduğu ışıktan farklı bir renge ve ışık şiddetine sahip olan zemin lambaları, kolay kurulabilir ve kullanışlı olma özelliği ile ön plana çıkar. Genellikle salonların köşesinde ya da sehpaların yanında kullanılan lambader modelleri, kitap okurken ya da loş bir ışık istediğiniz zaman rahatlıkla kullanılabilir olması ile ön plana çıkar. 

Dekorasyon evler için oldukça önemli bir konumdadır. Herkes yaşadığı alanı güzelleştirmek ve istediği hale getirmek ister. Aydınlatma da ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır. Avizeler, masa lambaları, spot LEDler ve lambaderler ile tamamlayabileceğiniz dekorasyon planınızı mobilyalarla uyumlu olacak şekilde tercih etmelisiniz. Minimalist ve birbiriyle uyumlu olan eşyalar kullanıldığı zaman ortaya çıkan uyumla zevkinize göre bir salon dekore edebilir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.