Mevsiminde sebze meyve tüketebilmek sağlıklı yaşamın önemli sırlarından biridir. Meyve ve sebzelerin taze halini bulabilmek kadar onları tazeliğini koruyacak şekilde muhafaza etmek de önemlidir. İşte sebze ve meyvelerinizin uzun süre taze korunmasını sağlayacak pratik önerilerimiz.

Bu video içeriğine Evidea Youtube kanalından da ulaşabilirsiniz.

BİR ARADA TUTMAYIN

Öncelikli olarak şunu bilmek gerekir ki her ürünün sahip olduğu yapıya göre bir muhafaza yöntemi vardır ve hepsi aynı şekilde muhafaza edilemez. Örneğin, bazı ürünler özellikle bir arada tutulmamalıdır; çünkü sahip oldukları farklı yapılar sayesinde biri için ideal olan koşul diğerinin hızlıca çürümesine yol açabilir. Örneğin; soğan ve patatesler aynı yerde saklanmamalıdır. Çünkü bu durum birbiriyle etkileşime girmelerini sağlayacak ve soğanla patateslerin erken bozulmasına yol açacaktır.

TÜKETEBİLECEĞİNİZ KADAR ÜRÜN ALMAK ALTIN KURAL

Buradaki asıl amacımız elimizde mevcut olan ürünleri mümkün olduğunca uzun süre tazeliğini koruyacak kadar saklayabilmektir. Tüketebileceğimizden fazla ürünleri almak onları çürümeye terk etmekle eş değerdir. Bu noktada önceliğimiz belli bir periyot içerisinde tüketilebilecek kadar ürün almak olmalıdır. Örneğin, haftalık veya aylık bir alışveriş yapıp aldığınız ürünleri belirlediğiniz dönem içerisinde tüketmek en doğrusu olacaktır. Bu noktada hızlıca bozulabilecek olanları tüketmeye öncelik vermek işimizi kolaylaştıracaktır.

ÖZENLE SAKLAMA

Besinler tazeliğini kaybetmeden değerlendirmek gerekir. Tüketeceğimiz zamana kadar da onları iyi bir şekilde muhafaza etmek tazeliklerini korumaları için yardımcı olacaktır. Her besin için izlenecek yol farklıdır. Örneğin salatalıkları tuzlu suda ağzı kapalı bir kabın içerisinde bekletmek gerekirken, elmaları dilimleyerek tuzlu suda yıkayıp arındırdıktan sonra saklama kabına alınarak ağzı kapatılmalıdır. Yeşilliklerimiz için ise durumlar farklıdır. Maydanoz ve nane gibi yeşillikleri bir vazonun içinde dik konumda, sapları suda kalacak pozisyonda, yaprakların üstü örtülerek hava almayacak şekilde saklamalıyız. Ispanak gibi detaylıca temizlenmeye ihtiyacı olan sebzeleri ise bol su ile yıkayıp temizledikten sonra, nemini alması için kağıt havluya sarıp, havayla temasını kesmek için bir poşete alarak ağzını sıkıca kapatmalıyız. Eğer yeşilliklerimizde çürümüş noktalar varsa çürüyen kısımlarını ayıklayarak ürünün taze kısımlarının da çürümesine engel olabiliriz