Yiyeceklerin uzun süre boyunca bozulmadan saklanması için kullanılan birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler gıdaların boşa gitmesini engeller ve her açıdan tasarruf edilmesini sağlar. Buzdolabı poşetleri ve plastik streç filmler, günümüzde gıdaların saklanması için sıklıkla kullanılan araçlardır. Ancak bu araçlar, tek kullanımlık özelliklere sahiptir. Ayrıca plastik yapısı nedeniyle çevreye zararlı etkileri de bulunur. Her kullanımda yenisinin kullanılması, bütçe dostu olmayan bir kullanım süreci sağlar. Tüm bu özellikleri, çevre dostu bir tutum sergilemek ve bütçe dostu bir saklama alternatifi arayanların gıda saklama kumaşı seçeneklerine yönelmesine neden olur. 

Balmumu yardımıyla hazırlanmış gıda saklama kumaşı modelleri, tekrar kullanıma uygun olan ve doğal yapısı sayesinde çevreye zarar vermeyen bir alternatiftir. Sizler için hazırladığımız yazımıza göz atarak bu gıda saklama yöntemi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Balmumu kullanırken dikkat edebileceğiniz püf noktaları öğrenebilir ve hatta yiyecek saklama kumaşının nasıl yapıldığı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Plastik saklama yöntemlerinden uzaklaşarak doğal ve bütçe dostu alternatifleri, yaşamınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. 

Balmumu Kumaş Ne İşe Yarar?

Tamamen doğal içeriğe sahip olan balmumlu kumaş, gıdaların üstünün kapatılıp mühürlenmesinde kullanılır. Gıdaların tazeliğinin korunmasını ve bozulmadan kalmalarını sağlar. Kumaşların özel balmumu yapısı sayesinde, kase ağızlarının mühürlenmesi için el ısısının kullanılması yeterlidir. Ağzını kapatacağınız kasenin, tabağın veya bardağın boyutlarına uygun bir kumaş parçasını üstüne yerleştirerek pratik kullanımından faydalanmaya başlayabilirsiniz. 

Balmumunu alternatiflerine oranla daha faydalı bir yöntem haline getiren çok farklı özellikleri bulunur. Balmumunun ön plana çıkan özelliklerine örnek olarak şunlar sıralanabilir:

 • Yıkanarak tekrar kullanılabilir saklama kumaşları oluşmasını sağlar. 
 • Zararlı kimyasallara karşı ekstra duyarlı olan küçük yaş gruplarının kullanımı için güvenli özellik gösterir. 
 • Balmumu saklama kumaşı kullanım ömrü dolduktan sonra barbekü veya mangalda çıra olarak kullanılarak yok edilebilir. Doğaya herhangi bir zarar yaratmadan ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca mangal veya barbeküde çıra olarak kullanılarak faydalı bir amaca hizmet eder. Yakıldığında ortaya çıkan havanın içerisinde zararlı maddeler bulunmaz. 
 • Çiğ et dışında birçok farklı besin maddesinin bozulmadan saklanması için gerekli etkiyi yaratır. 
 • Ekmek, sebze, meyve gibi her gün tüketilen gıdaların kalan kısımlarının muhafaza edilmesinde kullanılabilir. Bir sonraki öğünde, tazeliğini eve lezzetini koruyan gıdalara ulaşmanızı sağlar.
 • Gıda saklama kumaşı özellikleri arasında, buzdolabı, buzluk gibi farklı sıcaklıklarda kullanıma uygun olması da yer alır. Yiyeceğinizi saklamak için ideal sıcaklığa ve tazeliği koruyan bir saklama katmanına bu şekilde ulaşabilirsiniz. 

Yiyecek Saklama Kumaşı Nasıl Yapılır?

Balmumu yardımıyla hazırlanan bu tekniğin faydaları öğrenenlerin aklına yiyecek saklama kumaşı nasıl yapılır sorusu gelir. Bu saklama kumaşları, hazır şekilde ve farklı boyut alternatifleriyle satın alınabilir. Kendi kumaşını yapmak isteyenler ise, balmumu saklama kumaş nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan adımları takip edebilir:

 • Pamuklu ince bir kumaş bulunması, bu sürecin ilk adımıdır. Yiyecek saklamak için kullanılacak bu kumaşın aradığınız boyutları karşılaması oldukça önemlidir. Fazla küçük bir kumaş, istediğiniz kaselerin ve tabaklarının ağzının mühürlenmesi için yeterli olmayabilir. Elinizdeki kumaş uygun boyutlarda değilse makas yardımıyla istediğiniz şekli verebilirsiniz. 
 • Kumaştan daha geniş bir pişirme kağıdı üzerine pamuklu ince kumaşı serin. 
 • Hem taze hem de kuru gıda saklama koşulları için uygun olan malzemelerden birisi bal mumudur. Saklama kumaşı hazırlığının bir sonraki adımı için balmumu peletlerine ihtiyacınız olur. Hindistan cevizi yağı, bal mumuna ek olarak koyabileceğiniz malzemelerden birisidir. 
 • Bal mumu peletlerini kumaş üzerine yerleştirirken eşit şekilde dağılmasına özen gösterin. Dengeli bir dağılım yapılması, saklama kumaşının her bir noktasında eşit güçte koruma oluşmasını sağlar. 
 • Ardından hindistan cevizi yağı dökün. 
 • Taze gıda saklama filesi ve kumaşı elde etmek için bir sonraki adım, üzerine pişirme kağıdı serilmesidir. Böylece balmumu eklenmiş saklama kumaşı, iki kat pişirme kağıdının arasında kalmış olur. 
 • Balmumu ısı altında eriyen bir maddedir. Erimenin gerçekleşmesi ve saklama kumaşına derinlemesine işlemesi için ütü kullanılabilir. Pişirme kağıdı üzerinden ütüyle geçebilir, balmumu tamamen eriyene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. 
 • Bundan sonra saklama kumaşını pişirme kağıtları arasından çıkararak soğuması ve kuruması için bir yere bırakabilirsiniz.
 • Tamamen soğuyan kumaşları, yiyeceklerin taze kalması amacıyla kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Balmumu Kumaş Yıkanır mı?

Balmumu saklama kağıdı kullanımını, plastik streç filmler ve buzdolabı poşetlerinden ayıran temel özelliği, tek kullanımlık olmamasıdır. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için idela olan bu kumaşlar, yıkanıp tekrar kullanılabilir. 

Eriyebilen ve yanabilen doğal bir yapısı bulunduğundan sıcak suyla yıkanması önerilmez. Sıcak suyla yıkandığında, yapısında bulunan balmumu, hindistan cevizi yağı, ağaç reçinesi gibi doğal maddeler akabilir. Bu içeriklerin akması, balmumu saklama bezi özelliklerini kaybetmesine yol açabilir. Saklama bezlerini olabilecek en uzun süre, verimli şekilde kullanmak için yıkama sırasında soğuk su kullanılması gerekir. 

Soğuk su ve doğal bir sabunla, nazik hareketlerle yıkanarak temizlenebilir. Kumaş yüzeyinde balmumu sıvası bulunduğu için herhangi bir maddeyi emmez. Kumaşın içerisine, yiyeceklerin ve gıdalardan kaynaklanan sıvıların emilmemesi, minimum düzeyde kirlenmesini sağlar. Kumaşı tekrar kullanmadan önce tamamıyla kurumasını beklemek oldukça önemlidir. Kuruması için güneş almayan düz bir yüzeye sermek yeterlidir. Yine balmumu yapısından kaynaklı olarak, kuruması amacıyla direkt güneş ışığı altına konulması, gıdaları taze tutma özelliğini kaybetmesine yol açabilir. Ayrıca nemli bir kumaşın hem saklama özelliğini göstermediğini hem de gıdalar için hijyenik bir ortam yaratmadığını göz önünde bulundurmak gerekir. 

Doğal bir sabuna alternatif olarak ekolojik özellikli bir deterjan yardımıyla yıkama işleminin de gerçekleştirilmesi mümkündür. Tercih ettiğiniz saklama kumaşı markasına göre değişmekle birlikte, çoğu ürün ortalama 100 defa yıkanıp tekrar kullanılabilir. Kendi saklama kumaşınızı hazırladıysanız ortalama arada sırada balmumu uygulaması yaparak kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Ancak 120 yıkamanın üstüne çıkmamanız önerilir. Böylece yiyecekleriniz için yüksek hijyen standartlarına uygun bir muhafaza alanı elde edebilirsiniz. 

Gıda Saklama Kumaşı Nerede Satılır?

Balmumu, hindistan cevizi yağı gibi farklı malzemeler yardımıyla kendi saklama kumaşını yapmak istemeyenler, kaliteli gıda saklama kumaşı markaları sayesinde satın alabilir. Sıklıkla merak edilen gıda saklama kumaşı nerede satılır sorusuna yanıt olarak, online alışveriş imkanları, verilebilir. Evinizin konforundan ayrılmanıza gerek kalmadan, gıdaların taze şekilde saklanması gibi temel bir ihtiyacınızı karşılayacak ürünlere sahip olabilirsiniz. 

Online alışveriş imkanlarını ve saklama kumaşı hazırlama konusunda uzmanlaşmış markaları tercih etmenin faydalarından bir diğeri, ihtiyaçlarınıza hitap eden farklı paketlerin bulunmasıdır. Örneğin saklama kumaşlarını ilk defa deneyecekler, başlangıç paketlerini tercih ederek farklı boyutlardaki ürünlere ulaşabilir. Böylece kase ve tabak boyutlarına uygun boyutlara sürekli olarak ulaşabilir. Ofis paketleri, işe giderken yanında kendi yemeğini götürmek isteyenler için hazırlanır. İşe giderken yanınızda taşımak isteyeceğiniz her türden gıdayı koyabileceğiniz saklama kumaşlarını içerir. Aile paketi, birden fazla kişinin saklama kumaşı ihtiyaçlarına uygun hazırlanmış kapsamlı içeriklere sahiptir. Gıda saklama kumaşı fiyat aralıkları, tercih ettiğiniz markalara ve paket içeriklerine göre değişiklik gösterir. 

Günümüzde doğa dostu ve sağlıklı gıda saklama imkanlarını ayağınıza getiren bu ürünleri kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Kullanım ömrü bitince çevre kirliliği yaratmadan çözünerek kaybolan ürünlere ulaşabilirsiniz.