Mevsim Balıkları Nelerdir?

Balık seçiminde mevsimlerin göz ardı edilemeyecek bir etkisi vardır. Bu nedenle hangi aylarda hangi balık yenir öğrenmek ve balık alışverişini buna göre yapmak önemlidir. Yüksek Omega – 3 değerleri ile bilinen balıklar, aynı zamanda oldukça iyi bir protein kaynağı olduğundan farklı pek çok mevsimde sofralarda yerini alıyor. Peki buna göre mevsim balıkları nelerdir? Hangi ay hangi balık yenir? Tüm merak ettiklerinizi içeriğimizde keşfedebilir, şu an hangi balık mevsimi hemen öğrenerek hazırlıklara başlayabilirsiniz!

Başlamadan önce; çinekop gibi yavru balıklardan uzak durmak oldukça önemlidir. Unutmayın ki çinekop ve sarıkanat lüferin yavrusudur ve 20 cm’nin altında avlanması yasaktır. Palamut için yasal boy ise 25 cm’dir. Güncel balıkçılık av yasaklarını ve aylara göre uzak durulması gerekilen balıkları incelemeyi unutmayın.

Ocak Ayında Hangi Balık Yenir?

Ocak ayı için en ideal öneriler arasında hamsi, kefir, kefal, çinekop ve torik vardır. Ayrıca yine ocak ayı içerisindeki mevsim balıkları arasında uskumru, palamut, lüfer de bulunuyor. Yaklaşık olarak aralık ayından itibaren lezzetli kıvama gelen bu tür balıklar, ocak ayı ile beraber en popüler dönemini yaşıyor. Bu nedenle hamsi tava ya da hamsi ızgara gibi lezzetleri seviyorsanız ocak ayında menünüzü güncellemeye başlayın!

Şubat Ayında Hangi Balık Yenir?

Lüfer ve hamsi gibi balık türleri şubat ile beraber lezzet kaybına uğrayabilir. Bunun yanı sıra şubat ayı genellikle kalkan balıklarının ayıdır. Ocak sonundan mart ortalarına kadar tüketilebilen kalkan balıklarının genellikle en popüler olduğu ay şubattır. Tavası ya da buğulaması ile çok sevilen kalkanın yanı sıra şubatta hamsi, torik, mersin, izmarit gibi balıklar da sıklıkla tercih ediliyor.

Mart Ayında Hangi Balık Yenir?

Mevsim balıkları içerisinde mart ayı da oldukça zengindir. Lezzetli ve taze balıklar açısından en bereketli dönem olarak öne çıkan mart ayında kalkan, kefal, izmarit, mezgit, gümüş balığı, yayın oldukça popülerdir. Kalkan gibi balıklar özellikle döküm tava & ızgara tavalarda sıklıkla hazırlanıyor. Bu arada, mart ayı içerisinde genelde uskumruların çiroz hale geldiğini bilmenizde de yarar var.

Nisan Ayında Hangi Balık Yenir?

Hangi mevsim hangi balık yenir, bu kez nisan ayına gidiyoruz. Nisanda kalkan balığı genel olarak hâlâ lezzetini koruyor. Ayrıca kalkan ile beraber nisan ayında en çok avlanan balıklar arasında levrek ve mercan da var. Daha farklı lezzetler için ise gümüş, izmarit, mersin, barbun, kefal ya da kaya balığına yönelebilirsiniz.

Mayıs Ayında Hangi Balık Yenir?

En popüler levrek mevsimi genelde ilkbahar özelinde mayıs ayıdır. Bu zaman diliminde en leziz levrekleri bulmanız mümkün. Levrekler tava, ızgara, fırın gibi farklı pek çok yöntemle hazırlanabilir. Bunun yanı sıra gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, kaya balığı da oldukça lezzetli seçenekler sunuyor. Damak tadınıza göre mayısta dil, tekir ya da kılıç da yiyebilirsiniz.

Haziran Ayında Hangi Balık Yenir?

Mevsim balıkları içerisinde haziranda ise geçmiş aylara kıyasla farklı seçenekler öne çıkıyor. Havaların ısınması ile balıklar gitmeye başlasa da sardalya yine oldukça popülerdir. Orfoz, trança, mersin, kaya balığı ya da orkinos balıklarını da tercih edebilirsiniz.

Temmuz Ayında Hangi Balık Yenir?

Haziran ile beraber balıkçı tezgâhlarında öne çıkan orfoz ve trança, lezzetini temmuz ayında da genel olarak korumayı başarıyor. Ayrıca temmuz demek sardalyanın tam mevsimi demektir. Çinekoptan akyaya, orkinostan kaya balığına kadar temmuz sofralarında, menülerinde ve tezgâhlarında farklı pek çok balık türü daha görebilirsiniz.

Ağustos Ayında Hangi Balık Yenir?

Yazın bitmeye yaklaştığı ağustos ayı ile beraber yiyebileceğiniz el leziz balıklar arasında palamut, sardalya ve çipura gibi lezzetler öne çıkıyor. Havaların hafiften soğumaya başlaması ile birlikte çipura yağlanıyor ve son derece leziz bir kıvama ulaşıyor. Ayrıca istavrit ağustos ayında en leziz balık çeşitlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Eylül Ayında Hangi Balık Yenir?

Eylül mevsim balıkları ise oldukça zengindir. Bu ay içerisinde en çok öne çıkan balık çeşitlerinden biri şüphesiz ki palamutlardır. Balık sezonunun yavaş yavaş canlanmaya başladığı eylül ayında palamudun yanı sıra sardalya, barbun, çinekop, uskumru, kılıç ve kırlangıç çeşitlerini de tercih edebilirsiniz.

Ekim Ayında Hangi Balık Yenir?

Sonbaharında ortasında, ekim ayında mevsim balıkları hareketlilik kazanıyor. Ekimde barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir. Palamut ise en lezzetli zamanını yaşıyor.

Kasım Ayında Hangi Balık Yenir?

Sonbahar yerini yavaş yavaş kış şartlarına bırakırken kasım ayında da tercih edebileceğiniz pek çok balık çeşidi var. Lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın bu ay içerisinde oldukça lezzetlidir. Genel olarak kasım ve aralık lüferin ve uskumrunun en leziz olduğu zamanlardır.

Aralık Ayında Hangi Balık Yenir?

Yılın son ayında ise mevsim balıkları içerisinde uskumru, lüfer, palamut, torik öne çıkıyor. Tekirin bolca avlandığı, hamsinin en leziz dönemini yaşadığı aralık ayında çinekop ve mezgitten ise uzak durulması tavsiye ediliyor.

Palamut Tarifi & Palamut Balığı Nasıl Pişirilir?

Özellikle ekim ayı mevsim balıkları içerisine öne çıkan palamudun birden çok tarifi var. Palamut tarifleri içerisinde fırında, tavada, buğulama, pilaki gibi seçenekler yer alıyor. Bunlardan fırında palamut tarifini gelin birlikte öğrenelim.

2 kişilik için malzemeler: 2 adet orta boy palamut balığı, 3 – 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 adet kuru soğan, 1 adet kapya biber, 1 adet domates, birkaç adet yeşil biber, 3 – 4 dilim limon, 3 adet defne yaprağı

Sos için malzemeler: 3 – 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı kekik, 1/4 adet limon suyu, 1 çay kaşığı tuz, 1/2 çay kaşığı karabiber ve 1 diş ezilmiş sarımsak

Fırında Palamut Tarifi

  • Sos hazırlığı için zeytinyağı, limon suyu, tuz, karabiber, ezilmiş sarımsak, pul biber ve kekiği bir kapta karıştırın.
  • Sosu balıkların üzerine ilave edin ve yaklaşık 10 dakika bekletin.
  • Fırın kabının tabanına iri halka şeklinde doğradığınız soğanı ekleyin. Üzerine ise yine iri doğranmış kapya biberleri yerleştirin.
  • Soğan ve kapyanın üzerine de yeşil biberleri ilave edin.
  • Üzerine irice doğradığınız domatesi yerleştirin.
  • Son olarak en üste sos ile kenarda beklettiğiniz palamutlarınızı koyun ve limon dilimlerinizi ekleyin.
  • Önceden ısıttığınız 190 derecelik fırında yaklaşık 30 dakika pişirin. Üzeri kızarıp renk almasına göre de hareket edebilirsiniz.
  • Daha sonra fırından palamut yemeğinizi çıkarın ve servis edin. Afiyet olsun!

Dilerseniz, fırında hindi hazırlığı ile ilgili tüm püf noktaları da öğrenebilirsiniz.