Mart Ayında Bahar Temizliği

Ev temizliği için bazı zaman dilimleri son derece önemlidir. Yaşadığınız alanın düzenini her gün sağlasanız da belli aralıklarla kapsamlı bir temizlik yapmanız gerekir. Mevsim geçişleri büyük temizlik için ideal zamanlar olarak görülür. Özellikle bahar ayının gelişi ile beraber büyük bir düzenleme ve hijyen sağlama işine girilir. 

Evinizi kış ruhundan yaz ruhuna geçirmek isteyebilirsiniz. Küçük dokunuşlar yapabilir ve ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Dilerseniz öncelikle derin temizlik yapabilirsiniz. Büyük temizlik yaptıktan sonra evdeki eşyaların yerini değiştirebilir yada yenilerini ekleyebilirsiniz. Bir tablo eklemesi yapmak bile son derece yeterli olur. 

Her ay büyük temizlik yapıyorsanız baharın temizliği sizi pek fazla zorlamaz. Perde, halı ve koltuk döşemelerini yıkayabilirsiniz. Böylece bahar ayını temiz eşyalarla karşılayabilirsiniz. Özellikleri halıları ve perdeleri kaldırdığınızda daha rahat bir temizlik ortamı elde edebilirsiniz. Parke ve camları silebilir ve dip köşe temizlik yapabilirsiniz. Aynı zamanda duvar boyama gibi işlemleri yapmanız da mümkündür.

Duvarları boyamak için halı ve perdelerin olmadığı zamanı seçmek son derece mantıklıdır. Bununla beraber bahar temizliği ipuçları arasından seçim yapabilir ve temizliği daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Öncelikle ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri satın alarak başlayabilirsiniz. Tüm malzemelerin elinizin altında olması halinde hızlı ve pratik bir şekilde temizlik yapabilirsiniz. 

Yüzey temizleyici, mikrofiber bez ve temizlik setleri gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Aynı zamanda vakumlu hurç da satın almayı da deneyebilirsiniz. Kışlık ürünleri kaldırırken yerden tasarruf etmenize olanak sunar. Böylece tüm eşyalarınızı depolama alanlarında saklayabilir ve dağınık görüntünün önüne geçebilirsiniz. 

Tüm malzemeleri satın aldıktan sonra temizliğe başlamak için bir plan yapmanız gerekir. Nereden ve hangi odadan başlayacağınıza karar verebilir ve odanın tüm detaylarını temizleyebilirsiniz. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir odadan başlayabilirsiniz. Dilerseniz ilk olarak dağınık ve temizliği zor olan bir odayı tercih edebilirsiniz. Böylece zor olanları öncelikli olarak bitirebilir ve sonrasında kolay olanlara geçebilirsiniz. 

Etkili ve Pratik Bahar Temizliği 

Bahar temizliği oldukça derin ve detaylı bir temizlik anlamına gelir. Bu bakımdan enerjinizi ve zamanınızı ayırmanız gereken bir süreçtir. Bunun için belli bir sürenizi vermeniz gerekir. Fakat bazı ipuçları ile bu süreyi daha kısa hale getirebilirsiniz. Geriye kalan sürede de kendinize zaman ayırabilirsiniz. Öncelikle işinize yarayabilecek ürünleri satın alabilirsiniz. Bu noktada halı ve koltuk üzerinde yer alan lekeleri gidermek için etkili ve hızlı sonuç veren temizlik ürünlerine yönelebilirsiniz. 

Temizlik araçları ile uzun süre bir lekeyi çıkarmakla uğraşmak yerine dakikalar içerisinde çıkarabilirsiniz. Böylece fazladan efor sarf etmenize gerek kalmadığını söylemek mümkündür. Hem kalıcı hem de yeni lekeler üzerinde iyi sonuç doğuran bu ürünler son derece etkilidir. Dilerseniz vakumlu süpürgeleri de tercih edebilirsiniz. Bu süpürge modelleri sulu temizleme işlemi yaptığı için lekeler üzerinde son derece başarılı bir sonuç doğurur. 

Bununla beraber mutfak, banyo, yatak odası ve çocuk odasında yer alan dolapların içinin de temizlenmesi gerekir. Dilerseniz öncelikle dolap temizliğine de girişebilirsiniz. Kışlıklar ile yazlıkların yerini değiştirebilir ve dolap içlerini temizleyebilirsiniz. Dolap içlerini temizlemek için ise güzel kokan ve kirleri çıkaran temizlik ürünlerini satın alabilirsiniz. Bu şekilde kirleri hızlıca çıkarabilir ve orada geçirdiğiniz süreyi kısaltabilirsiniz. 

Özellikle temizlik sonrası koku kesesi gibi ürünleri kullanabilir ve kapağı her açtığınızda güzel kokuyla karşılaşabilirsiniz. Uzun süre koku yayan bu ürünler pek çok farklı koku seçeneği ile satışa sunulur. Bu bakımdan size hitap eden koku seçenekleri yönünde tercihinizi kullanabilirsiniz. Bununla beraber dolap içlerini temizlemeniz halinde ihtiyaç duymadığınız eşyalarınız ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kullanmadığınız eşyaları ayırabilir ve ihtiyacı olan tanıdıklarınıza verebilirsiniz. 

Kullanılmayan eşyalar evin enerjisini de etkiler. Bu yüzden kullanmadığınız tüm ürünleri evinizden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Sonraki süreçte ise genel temizliğe geçiş yapabilirsiniz. Özellikleri camları silmek son derece önemlidir. Havaların ısınması ile beraber gün içerisinde perdeler hep açık kalır. Bunun için camların temiz olması gerekir. Camlar kirli olduğunda dışarıdan ve içeriden belli olur. 

Evinize gelen insanlara mahcup olabileceğiniz gibi kendiniz de rahatsızlık duyabilirsiniz. Kahvenizi alıp manzaraya karşı içmek isteyip kirli bir cam ile karşılaşmak son derece can sıkıcı olur. Bunun için perde ve camları temizlemek bahar temizliğinin önemli noktaları arasında yer alır. Bu bakımdan öncelikle detaylı temizliği yapabilir ve sonrasında günlük olarak yaptığınız işlemleri uygulayabilirsiniz.

Doğal Dekorasyon Fikirleri ile Evinizde Bahar Tazeliği

Derin temizlikten sonra ev düzenleme işlemine giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz dekoratif parçalar ile evinizi yeniden dekore edebilirsiniz. Bunun için yeni ürünler satın alabileceğiniz gibi eski parçaları da yenileyebilirsiniz. Özellikle tablo ve vazo gibi dekoratif parçaları yenilemek son derece keyif vericidir. Kullanmak istediğiniz odanın renk tonlarına bağlı olarak bir boya satın alabilir ve o renge boyayabilirsiniz. Böylece odanın dekorasyonuna uygun hale gelir. 

Çizim yeteneğiniz varsa üzerine resim de çizebilirsiniz. Bu şekilde oldukça hoş ve anlamlı bir dekoratif parça haline gelir. Bununla beraber kış aylarının kasvetli renk tonlarının yanında canlı renk tonları ön plana çıkmaya başlar. Baharın gelişi ile beraber çiçekler açar ve sokağa çıktığınız anda pek çok farklı renk tonunu bir arada görebilirsiniz. 

Dışarıda gördüğünüz bu renkleri ev dekorasyonunuzda kullanabilir ve bahar ayının enerjisini daha fazla hissedebilirsiniz. Küçük bir değişiklik yapmak isterseniz yolda yürürken çiçek toplayabilir ve bir vazo içerisine yerleştirebilirsiniz. Düzenli bir şekilde suyunu değiştirirseniz uzun süre canlı görüntüsü ile evinizi süsler. Aynı zamanda boyadığınız vazonun üzerine benzer renk tonlarında bir kurdela eklemesi yapabilirsiniz. 

Bununla beraber ev dekorasyonunda kullanabileceğiniz renk tonları arasında sarı, pembe, mavi, yeşil ve turuncu yer alır. Doğru şekilde kombinlemeniz halinde oldukça etkileyici bir görüntü ortaya çıkar. Özellikle koltuk üzerinde birden fazla yastık kullanabilirsiniz. Kırlent modelleri arasından bu renk tonlarındaki ürünleri seçebilir ve evinize renk getirebilirsiniz.

Mobilyalar ile Dekorasyon Yenileme 

Küçük parçalar ile ev dekorasyonunda değişiklikler elde edebilirsiniz. Fakat mobilya değişimine gitmeniz halinde tüm odayı baştan yaratabilirsiniz. Özellikle koltuk takımında bir değişiklik yapmanız halinde diğer tüm parçaları ona uygun olacak şekilde yenilemek isteyebilirsiniz. Benzer renk tonlarında tercih etmeniz halinde küçük değişiklikler ile durumu kurtarabilirsiniz. 

Odanın dekorasyonu ile tamamen uyumsuz bir koltuk rengi seçmeniz halinde diğer parçalarda da değişiklik yapmanız gerekebilir. Özellikle koyu renkli bir koltuk takımını açık renkli olacak şekilde değiştirmek isteyebilirsiniz. Açık renkler bahar ruhunu hissetmeniz noktasında yardımcı olma eğilimindedir. O yüzden odada bulunan tüm parçaları açık renk tonlarından tercih edebilirsiniz. 

Dekorasyon yenileme işlemi sırasında birbiri ile uyumlu olan renk tonlarını seçmek son derece önemlidir. Krem, beyaz, gri ve ahşap gibi renklerin diğerleri ile uyum sağladığını söylemek mümkündür. Yaz kış tercih edilen renk tonları olduğu için tercihinizi bu renkler yönünde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda orta sehpa gibi küçük mobilyaları da değiştirebilirsiniz. 

Oda içerisindeki tüm mobilyalar aynı renk ise orta sehpayı canlı bir renk tonu olacak şekilde tercih edebilirsiniz. Bu şekilde odaya bahar enerjisini getirebilirsiniz. mobilya, dekoratif parça ve benzeri gibi ürünlerle evinize bahar enerjisini dahil edebilirsiniz. Evinizi bahar ayına hazırlamak için aradığınız tüm ürünleri Evidea bünyesinde bulabilirsiniz.