İlkbahar Meyve ve Sebzeleri Nelerdir ?

İlkbahar, havanın sıcaklığının artmaya başladığı ve bunun sonucunda pek çok ağaç ve bitkinin de çiçek açmaya başladığı bir mevsimdir. Ağaçların çiçek açması, meyve vermeleri için olması gereken bir durumdur. İlkbahar ve yaz meyveleri, havaların ısınması ve yoğun güneş görmeleri ile birlikte çiçek açmaya başlar. Çiçek açma işlemi sonrasında ise meyve ve sebze oluşur. 

Mevsimlik ürünler, havanın ve toprağın şartlarına uygun özellikte olan meyvelerdir. Bulunulan mevsime uygun meyve ve sebzeler tercih edilerek sağlıklı ve besleyici yemekler hazırlanabilir. Hem kendiniz hem de ailenize özel lezzetli tarifler oluşturabilmek için mevsime uygun olan sebzeleri tercih edebilirsiniz. Bahar aylarında havaların da ısınması ile ortaya çıkan farklı ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Meyve seven kişiler, bahar aylarında zengin bir çeşitlilik ile karşı karşıya kalabilir. İlkbahar beraberinde bir renk cümbüşü de getirir. Farklı renkli çiçeklere sahip olan ağaçlar, bahçelerinize canlılık katar. Aynı zamanda sebzelerin çiçekleri de farklı renk ve şekillerde olabileceği için bahar aylarında hem mideniz hem de gözünüz doyabilir. 

Bahar ayları yağışın fazla olduğu zamanlardır. Bu sebeple suyu seven meyve ve sebzeleri de görmek de mümkündür. Bu zamanlarda havalar da ısındığı için sulu ve ferah besinlerin tüketilmesi de verimlidir. İlkbaharda cemrelerin de düşmesi ile birlikte toprak ve hava ısınmaya başlar. Bu sayede çeşitli mahsuller de oluşabilir.

Sağlıklı Beslenme için Kullanılabilecek Meyve ve Sebzeler

Sağlıklı beslenme, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes tarafından yapılması ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sağlıklı beslenebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konuların başında mevsime uygun olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekir. Doğal yöntemler ile yetiştirilmiş mevsim sebzeleri, besleyici içerikle ön plana çıkar.

İlkbaharda ortaya çıkan sıcak ve nemli ortam sayesinde pek çok besin kaynağı da oluşmaya başlar. Havanın ısınması ile doğada yer alan canlılar da hareketli ve faal bir hale gelir. Canlıların hareketi ile tozlaşma ve polen üretimi de artacağı için bahçeler zengin bir besin deposu haline gelir. Bu depodan kendi damak tadınıza uygun olan yiyecekleri alabilirsiniz.

İlkbaharın başında havanın da ısınması ile birlikte büyümeye başlayan çilekler, lezzetli tadı ve besleyici içeriği ile ön plana çıkar. Çilek, herhangi bir işleme uğratılmadan sade haliyle de oldukça lezzetli bir besindir. Bununla birlikte tatlı yapımında da tercih edilebilen bu kaliteli besinler, geniş ve yaygın bir kullanım alanına da sahiptir. 

Öğle yemeklerinde ya da ara öğünlerde hafif ve lezzetli bir yemek istiyorsanız bahar üretimleri ile yapacağınız meyve salatasını tercih edebilirsiniz. Bu salata, lezzetli olduğu kadar besleyici içeriği ile de ön plana çıkar. Aynı zamanda içerisinde yer alan besinler sayesinde enerji verici özellik de gösterir. 

İlkbahar Mevsiminde Yetişen Leziz Meyve ve Sebzeler

Söz konusu mevsim, havanın ılık ve nemin de yüksek olması gibi özelliklere sahiptir. Bu şartlara uygun olan mahsuller bahar mevsiminde kolay bir şekilde yetişebilir. Bu mevsimde yetişen meyvelerden ilki; limondur. Limon bahar aylarında çiçek açarak ortalığa güzel kokular yayması ile ön plana çıkan bir mahsuldür. Limonun olgunlaşması ise sonbaharı bulabilir.

Bahar mevsiminde yetişen mahsullerden bir diğeri ise enginardır. Enginar, yüksek besinli içeriği ile sağlıklı yemekler yapabilmenize olanak sağlar. Enginarı pek çok farklı tarifin içerisinde kullanabilirsiniz. Yüksek proteinli yapısı sayesinde, çocuk gelişimine de katkı sağlayabilen bu ürünü, fırında ve tencere yemeklerinde tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda enginar, lezzetli yapısı ile de ön plana çıkar. 

Bezelye de bahar aylarında yetişen bitkiler arasında yer alır. Baklagiller ailesinden olan bu ürün, içerisinde yer alan zengin mineraller ile oldukça besleyicidir. Farklı ve lezzetli yemekler yapabilmenize olanak tanıyan bezelyeyi, tencere yemeklerinde ve sebzeli pilavlarda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tavada kızartma yöntemi ile de bezelye tüketebilirsiniz. 

Taze soğan ve sarımsak, yüksek antioksidan içerikleri ile hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlayabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan bu ürünler, bahar mevsimlerinde ortaya çıkmaya başlar. Taze hasat edilen sarımsak ve soğanı hem yemeklerde hem de salatalarda kullanmak mümkündür. Aynı zamanda bu ürünler çiğ bir şekilde meze olarak da tüketilebilir.

Lezzetli ve Besleyici İlkbahar Tarifleri 

İlkbahar ayı, havaların ısınması ile birlikte ferah yiyecek ve içeceklerin tüketiminin arttığı zaman dilimidir. Ferah tariflerin hazırlanması sayesinde, bu yemekleri tüketen kişiler hem karnını doyururken hem de rahat ve konforlu bir yemek deneyimi yaşayabilir. Ferah tarifleri hazırlarken, mevsime uygun yeşillikler ve sebzeler kullanılabilir. Bu aylarda tüketilebilecek olan yemeklerin başında ise salatalar gelir. 

İlkbahar tarifleri arasında yer alan salatalar, ferah ve besleyici içerikleri ile ön plana çıkar. Söz konusu mevsimde yetişen taze nane, salatanın içerisine ferahlık ve lezzet katar. Nane içerisinde yer alan yoğun rayihalar sayesinde öğünlerinizi lezzetli hale getirir. Salatalarda kullanabilecek olduğunuz sebzelerden bir diğeri ise taze soğan ve sarımsaktır. Bu ürünler de hem lezzeti hem de besleyici içeriği ile verimli bir kullanıma sahiptir.

Mevsime uygun olabilecek tariflerden bir diğeri ise haşlanmış sebze salatasıdır. Bahar aylarında olan havuç, brokoli, karnabahar gibi sebzeleri haşlayarak oldukça lezzetli bir öğün elde edebilirsiniz. Bu haşlanmış sebzelerin üzerine zeytinyağı, limon ve sarımsaktan oluşan bir sos gezdirerek yemeği ferah bir hale de getirebilirsiniz.

Bahar dönemine ait olan diğer bir tarif ise enginar dolmasıdır. Vitamin zengini seçenekler arasında yer alan enginar, bahar mevsiminde ortaya çıktığı için lezzetli ve besleyici yemekler yapabilmenize olanak tanır. Enginar dolması da bu lezzetli yiyeceklerden bir tanesidir. Bu yemeği zeytinyağlı ve ekşili bir şekilde yapabilirsiniz. 

Organik Alışveriş Yapmak için Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Organik alışveriş yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu önemli görülen detayların başında ise mevsim özelliklerine uygun olan besinlerin tercih edilmesi gelir. Bahar mevsiminde kullanılabilecek olan meyve ve sebzeleri tercih ederek organik olan ürünlere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bahar mevsimi için bir pazar rehberi oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak bu zamanlarda yetişen mahsulleri öğrenmeniz gerekir. Bu mevsimde yetişen mahsullerden bir tanesi kuşkonmazdır. Kuşkonmaz, et yemeklerinde sıklıkla tercih edilen bir sebzedir. İçerisinde yer alan B1 ve B2 vitaminleri, beyin sağlığını ve çalışmasını olumlu anlamda etkileyebilir.

Söz konusu mevsimde ortaya çıkan mahsullerden bir diğeri ise taze bakladır. Taze bakla, bağırsak hareketlerini düzenlemesi ve proteib deposu olması özellikleri ile ön plana çıkan bir besindir. Taze baklanın içerisinde demir de yer alır. Bu sayede et tüketmeyen kişiler taze bakla yardımı ile demir ve protein alabilirler. 

Ispanak da bahar mevsiminde yetişebilen ve demir zengini olması ile bilinen bir besin kaynağıdır. Pek çok farklı yemeğin yapılabilmesine olanak tanıyan ıspanak, lezzeti ile de ön plana çıkar. Ispanağı göreklerin içerisinde de kullanmak mümkündür. Lezzetli ilkbahar meyve ve sebzeleri için hazırlayabileceğiniz sunumlar açısından Evidea üzerinden çeşitli fikirler edinebilirsiniz.