Mutfaklarda stok yapmak ve ürünleri saklamak için yeterli ve düzenli bir alana sahip olmanız çok önemlidir. Kiler olarak kullanılacak olan alan sizin ihtiyaçlarınızı karşılamalı ve yeterli büyüklüğe sahip olmalıdır. Aradığınız her malzemeye kolayca ulaşmanızı ve bu süreci zahmetli bir süreç olmaktan uzaklaştıracak olan mutfak kileri evlerinizde hayatınızı kolaylaştıran parçalardan biridir. Fakat bu kilerin kullanımının sizin için bir eziyet halini almaması için düzen çok önemlidir. 

Kiler düzeni yaparken malzemeleri sınıflandırmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sayede hangi ürün azalmış hangi ürüne ilave yapmak gerekiyor oldukça kolay bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Düzenli olmak beraberinde tasarrufu da getirir. Derli toplu bir kilerde ürünlerinizin kontrolünü kolayca yaparsınız ancak düzensiz bir kilerde elinizde olan ama görmediğiniz bir ürünü alıp fazladan yer kaplamış olursunuz.

Evlerin dekorasyonu yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken yer şüphesiz ki mutfaklardır. Mutfaktaki dolap sayısını arttırarak kendinize ekstra depolama alanı oluşturabilirsiniz. Fakat bunu yaparken mutfağı daraltmamak ve dolapları ergonomik bir şekilde tercih etmek gerekir. 

Köşelerde kullanacağınız ekstra baharatlık rafları ile hem tüm baharatlar gözünüzün önünde olur hem de bir bütün halinde oldukça düzenli olarak depolanır. Taşıma kapasitesi fazla olan raflar sizi mutfaktaki kalabalıktan da kurtarır. Aynı zamanda daha dar alanlara yapabileceğiniz şişelik rafı ile zeytin yağı, ayçiçeği yağı, sosluklar, sirkeler gibi şişe halinde depolanan ürünleri de yer kaplamayacak şekilde düzenlemiş olursunuz.

Kışlık hazırlığı sonbahar aylarının gelmesi ile hızlanır. Yapılan domates sosları, tarhana çorbaları, melemen karışımları gibi kavanozda saklanan ürünlerin yapım aşaması kadar elbette ki depolanması ve saklanması da oldukça önemlidir. Bu kavanozları doğru yerleştirmek size hem düzen sağlar hem de ihtiyacınız olduğunda aradığınız ürünü bulmanızı kolaylaştırır.

Kileriniz Nasıl Daha Kullanışlı Bir Hale Gelir?

Mutfaklarınıza yaptıracağınız ekstra dolaplar, raflar ve eğer müsait alanınız varsa uygulamaya geçireceğiniz kiler sistemi ile evinizde kendinize saklama alanları oluşturabilirsiniz. Daha kullanışlı bir kiler için yapılması gereken ilk adım kiler dolabı düzeni ve ürünlerin sınıflandırılmasıdır. 

Bakliyatlar, kışlık soslar, menemenlik karışımlar ve daha fazlası için yapacağınız düzenleme ile aynı ürünleri bir arada tutabilirsiniz. Kilerde kullandığınız dolabınızın bir rafına bakliyatları, bir rafına kışlık sosları düzenli bir şekilde yerleştirerek maksimum kullanım alanı avantajı sağlayabilirsiniz. 

Fırın altlarına, lavabo altlarına özel yaptıracağınız raf sistemi ile en zor ve kullanışsız alanları bile kışlık besinlerinizin muhafazası için kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Tabii ki yapmanız gereken ilk adım ölçü almak olmalı. Kilere çevireceğiniz alanın tüm ölçülerini dikkatli bir şekilde aldıktan sonra bu ölçülere uyumlu olarak zevkinize göre raflar seçin. Bu rafları kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz yerlere monte ettirmeniz güvenli bir kullanım için oldukça önemlidir. 

Temizliği kolay bir şekilde yapılabilen materyallerden üretilen rafları satın alıp monte ettikten sonra, beklenmeyen durumlarda ürünlerin düşmesini, dökülmesini engellemek için raflara koruyucu da yaptırabilirsiniz. Kavanoz, şişe, sepet gibi farklı boyutlara sahip ürünleri yerleştireceğiniz raf ve dolapları da farklı boyutlarda almanız hem alanı daha verimli kullanmanızı sağlar hem de size etkili bir depolama sistemi geliştirmeniz konusunda yardımcı olur. 

Işık ile temas etmemesi gereken ve uzun süre bozulmadan saklamak istediğiniz ürünleri dikkatli bir şekilde belirleyin. Bu ürünler odanın en karanlık alanında saklanmalı. Böyle ürünler için gömme dolap tercih etmek, sizin için oldukça avantajlı bir durum olacaktır. Tüm ürünleri bir araya getirip neye sahip olduğunuzu görmek planlama sürecinde işinizi oldukça kolaylaştırır. Özellikle bakliyatların son kullanma tarihleri ve saklama koşulları oldukça önemlidir. 

Kiler Düzenlemek için En İyi Yol: Saklama Kabı ve Kavanozlar

Yiyecekleri ve kış ayları için hazırladığınız besinleri saklamanın en kolay ve güvenilir yolu elbette kavanozlar ve saklama kaplarıdır. Kavanozlar, cam kullanılarak üretildiği için depolamak istediğiniz ürünler daha uzun ömürlü olarak saklanabilir. Çok fazla emek harcayarak hazırladığınız soslar ya da menemenliklerin tüm kış dayanması için en iyi yol cam kavanozlar olarak karşınıza çıkar. 

Çeşitli boylarda üretilen saklama kapları da bakliyat gibi kuru gıdaları muhafaza etmek için en iyi yollardan biridir. Bu saklama kaplarının içine koyacağınız 1 adet kuru defne yaprağı da ürünlerin uzun süre bozulmadan kalmasını sağlar. 

Kavanoz, plastik ya da cam materyallerden üretilen saklama kaplarının yuvarlak ya da kare gibi çok fazla üretim seçeneği bulunur. Siz de dolap ya da rafınızın şekline ya da depolayacağınız malzemelerin miktarına göre size en uygun şekilde üretilen depolama materyallerini kullanabilirsiniz. 

Kutu, kavanoz, sepet ya da saklama kapları ürünlerinizin bir arada ve düzenli olarak kalması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle aynı cins ürünleri bir arada saklayabileceğiniz çoklu saklama kapları ya da sepetler ile kilerinizde düzeni sağlayabilirsiniz. Kiler düzeni nasıl olmalı sorusuna cevap aradığınız bu yazıda bulunan tavsiyelere uymak size daha fazla depolama alanı şansı tanır. 

Tüm ürünleri türlerine göre ayırdıktan ve gerekli olan düzenlemeleri yapıp kilerinizin ya da raflarınızın düzenlemesini yaptıktan sonra, kaplara yapıştıracağınız etiketler ile kilerde çok daha derli toplu bir düzene sahip olabilirsiniz.

Baharatlar, çay ya da kahveler, yağlar da kilerin olmazsa olmaz ürünleri arasındadır. Günlük hayatta en çok tüketilen ürünlerden arasında en başta gelen bu besinleri yerleştirirken kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olmasına dikkat etmeniz size büyük bir kolaylık sağlar.

Kiler Düzenlemenin Avantajları Nelerdir?  

Kiler dolap düzeni, herkesin mutlaka yapması gereken bir aktivitedir. Besinleri bozulabileceği tarihlere göre sınıflandırmak, son kullanma tarihlerini dikkate alarak yaptığınız yerleşim planlamaları size büyük bir kolaylık sağlar. 

Cam kavanozlar; kışlık olarak hazırladığınız sosların saklanmasında bir numaralı ürün olarak karşınıza çıkar. Besinlerin uzun süre bozulmadan dayanmasını sağlayan bu kavanozları dolaplarda kolay ulaşabileceğiniz alanlara koymak size günlük hayatınızda büyük bir avantaj sağlar. Ürünlerin kırılmamasına dikkat ederek yapacağınız yerleştirme düzenleri ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. 

Küçük kiler düzeni için tercih edeceğiniz ray sistemine sahip olan dolap ve raflar ile daha fazla ürünü, daha küçük bir alanda muhafaza edebilir ve bu sayede hem yerden tasarruf edebilir hem de ürünlere daha rahat ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz.

Mutfaklar için çok farklı renk ve modelleri ile üretilen dolapları tercih ederek hem depolama alanınızı arttırabilir hem de mutfağınıza şık ve değişik bir hava kazandırabilirsiniz. Eğer dolaplar ya da kullanmayı tercih ettiğiniz raflar çok yüksekte ise kullanacağınız merdivenler ile ürünleri çok daha rahat bulunduğu yerden alıp kullandıktan sonra da kırılmadan güvenli bir şekilde yerlerine yerleştirebilirsiniz. 

Kiler düzeni, aradığınız ürünü kolaylıkla bulmanız için size yardım edecektir. Neyin nerede olduğunu ve hangi üründen ne kadar kaldığını daha kolay takip etmeniz için size yardımcı olacak kiler düzenlemeleri ile derli toplu bir mutfağa sahip olmanız için tek yapmanız gereken doğru raf seçimi, ürünleri doğru sınıflandırmak ve kavanoz ya da saklama kaplarından faydalanmak.