Özellikle kış ayları geldiğinde ve havaların soğuduğu zamanlarda kalorifer ve benzeri olan oda ısıtıcılarının kullanımında belirli ölçüde artış gözlemlenir. Bu dönemlerde kapı ve pencerelerin kapatılması ile beraber ortam ısınır ve ortamdaki nem gitgide kaybolur. Kuruyan hava özellikle ciltler için tehlike arz eder. 

Kuruyan havanın birçok başka olumsuz özelliği de bulunur. Bu özelliklerin sağlığı etkilemesi oldukça muhtemeldir. Bu sorunların tamamen önüne geçmek için yapılacak en pratik çözüm hava nemlendirici kullanmaktır. Hava nemlendirici sayesinde ortamdaki hava sürekli nemli kalır  ve ortamdaki kuruluk nedeniyle oluşabilecek tüm olumsuzluklardan uzak olursunuz.

Havada bulunan nem miktarı sağlığınızı etkileyecek en öneml faktörlerin başında gelir. Kuru havalı alanlarda ve ortamlarda yaşamak belirli bir süre sonra solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca cildinizin kurumasına da neden olabilir. Havada bulunan nem miktarı hava durumuna ve yaşanılan bölgelere göre oldukça farklılık gösterir. 

Genellikle denize kıyısı olmayan bölgelerde ve özellikle yaz mevsimlerinde sıcak havalarda bu sorun ortaya çıkar. Kuru havanın oluşturabileceği olumsuz etkilerden korunmak için bu gibi ortamlarda hava nemlendirici kullanmanız gerekir.

Kuru hava öncelikle cildinizde ve saçınızda etki göstermeye başlar. Eller, ayaklar ve dudaklar çatlar. Bunun en büyük nedeni havanın kurumasıdır. Aynı zamanda ortamda bulunan kuru hava saçlardaki kırılmaların da başlıca sebebidir. 

Bu sebeple hem kış hem de yaz aylarında kuru havadan oluşacak tüm olumsuzlukların önüne geçebilmek için hava nemlendiricisi kullanmak zorunlu hale gelir. Hava nemlendiricisi sayesinde ortamda bulunan kuru havadan kurtulabilir ve daha ferah daha temiz bir hava soluyabilirsiniz.

Hava Nemlendirici Ne İşe Yarar?

Havada bulunan su buharı miktarı nem olarak adlandırılır. Ortamda bulunan nem miktarı azaldığı zaman kuru bir hava oluşur. Hava nemlendiriciler bulunduğu ortamdaki havanın nem oranını arttırır. Yapısal olarak işlemi tamamen bunun üzerine kuruludur. 

Hava nemlendirici içinde bulundurulan suyu soğuk yada sıcak olarak ayarlar. Havadaki nem oranını arttırır ve kötü kokuları giderir. Solunum yollarında rahatsızlığı bulunan insanların, alerjik reaksiyona sahip olan insanların hava nemlendirici kullanmaları hayat kalitelerini doğrudan arttırır. Ayrıca cilt kuruluğundan başı yananlar hava nemlendirici cihazı kullanarak kendileri için muhteşem bir ortam oluşturabilirler.

Denize kıyısı olmayan bölgelerde ve özellikle yaz aylarında nem oranı çok ciddi şekilde düşer. Bu şartlar altında hava çok fazla şekilde alerjen madde içerir. Kış mevsimlerinde ve soğuk havalarda ise solunum yollarında kuruma meydana gelir. Buradan sonuçla hava nemlendiriciye hem yaz hemde kış aylarında ihtiyacınız olabilir. Kış mevsimlerinde kalorifer ve soba türü ısıtıcılar bulunduğu kapalı ortamın havasını kesinlikle kurutur.

Normal şartlar altında bir evin içinde %40-50 oranı civarında ideal nem oranı bulunur. Fakat havada bulunan bu nem oranı bulunduğunuz bölgeye, hava durumuna ve mevsim şartlarına göre değişiklik gösterir. 

Tam da bu noktada hava nemlendirici ne işe yarar, sorusuna cevap arayabiliriz. Verilecek cevap evinizdeki nem oranını belirli bir düzeyde tutabilmek için sıcak ve soğuk hava nemlendiriciler kullanılır olacaktır.

Hava nemlendirici bulunduğu ortamda nem oranını dengelemeye çalışan bir cihaz olarak kullanılır. Hava nemlendirici cihazını bebekli ve çocuklu aileleri sıkça kullanır. Çünkü hava nemlendiricisi sayesinde bebeklerinin bulunduğu ortamdaki havayı temiz tutabilir ve havayı pratik bir şekilde nemlendirebilirsiniz.

Hava Nemlendirici Faydaları Nelerdir?

Hava nemlendirici cihazların birçok olumlu faydası bulunur. Hava nemlendirici buhar makinesi sayesinde hava nemlendirmek dışında birçok faydası bulunur. Bu faydalardan bazıları şunlardır:

  • Hem cildiniz hem de saçlarınız nemlendirilir. Kuru hava öncelikle saçlarınıza ve cildinize etki gösterir. El, ayak ve dudakların çatlamasının en birinci nedeni havanın kuru olmasıdır. Bunların yanı sıra kuru hava yüzünden saçlarınızdaki kırılma da oldukça artar. Bu olumsuzluklardan kurtulmak için hem yaz hemde kış mevsimlerinde hava nemlendirici kullanmalısınız.
  • Hava nemlendirici kuru öksürüğe çok iyi gelir. Kuru öksürük sıkça tekrarlanır ve kolay kolay geçmeyen olumsuz bir durum olarak önünüze gelir. Bu durum hem yaşam kalitenizi düşürür hemde rahatsız edici bir durum haline dönüşünce can sıkıcı bir hal alır. Bulunduğunuz ortamda nem miktarı artınca mukus üretiminizde aynı oranda artar. Burnunuzda ve boğazınızda olan rahatlamayı hızlı bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu sayede kuru öksürük de oldukça iyi bir seviyede azalır.
  • Hava nemlendirici grip ve soğuk algınlığının önüne geçer. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu grip ve soğuk algınlığına sebep olan virüslerin nem oranı %40 üzerinde olan ortamlarda daha çok bulaştığı gözlemlenmiştir. Bu araştırmadan yola çıkarak hava nemlendirici cihazların ortamdaki nemi %30-50 arasında olacak şekilde çalıştığı rahatlıkla söylenebilir. Bu sayede grip bulaşısından kendinizi koruyabilirsiniz.
  • Hava nemlendirici çiçeklerinizi canlandırır. Evde yaşayan canlılar sadece siz değilsiniz. Sizinle birlikte yaşayan çiçekler de neme ihtiyaç duyar. Eğer evinizde bulunan nem oranında doğru ve sağlıklı şekilde korursanız çiçekleriniz daha canlı ve sağlıklı kalır.
  • Hava nemlendirici sayesinde ahşaplar ve duvar kağıtlarını bozulmadan daha uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz.

Hava Nemlendirici Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hava nemlendiricinin birçok olumlu yönde avantajı vardır fakat hava nemlendiricinin olumsuz yönleri de bulunur. Hava nemlendirici kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususlara özellikle sağlığınız için oldukça dikkat etmeniz gerekir. En çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri evde bulunan nem oranıdır. Sağlıklı bir nem oranı için ortamda %30-50 oranında nem bulunur. Bunun altında kalan her değer havanın kurumasına neden olur. Bu oran üzerinde olduğu zaman nemli havanın olumsuzlukları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hava nemlendiricilerin birçoğu ortamdaki nem oranını gösterir. Bu özelliği bulundurmayan hava nemlendiricileri kullanırken doğru ve dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Ortamda bulunan fazla nem yüzünden nefes alış veriş işlemi oldukça zor duruma gelir. Bu durum yüzünden solunum yolu hastalıkları geçirebilirsiniz. Ortamda oluşan fazla nem duvarlarda küf oluşumuna ve bakterilerin üremesine zemin hazırlar. Eğer havada bulunan nem oranı düşmezse oluşan bu küf ve bakteri tüm evi sarabilir. 

Hava nemlendirici kullanırken kesinlikle saf ve temiz su kullanmanız gerekir. Saf  ve temiz su kullanmanız nedeni oldukça basittir. Eğer kirli su kullanırsanız ortama kirli su buharı yayılır ve zararlı mikroorganizmalar bu şekilde eve yayılır. Bunun sonucunda sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Kirli su kullanırsanız hava nemlendiricinin ömrünü de kısaltmanız olasıdır. 

Son olarak hava nemlendirici buhar makinesi nasıl kullanılır, sorusuna cevap arayalım. Hava nemlendirici kullanmak oldukça kolay ve pratiktir. Hava nemlendirici su kaynatabilmek için bir motora sahiptir. Suyu istediğiniz gibi tercih edebilirsiniz. İsterseniz soğuk isterseniz sıcak su ile hava nemlendirici kullanılabilir. 

Çünkü suyun kaynayarak buhar haline gelmesine sağlayan yapı hava nemlendiricide mevcuttur. Saf ve temiz suyu ilgili hazneye doldurduktan sonra hava nemlendiriciyi fişe takarak ortamın nem oranını ayarlayabilir ve kuru havalardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.