Kış İçin Kültürel Etkinlikler ve Festivaller

Kışın hava soğuk olduğu için dışarı çıkmak istemeyebilirsiniz. Aynı zamanda hava erken karardığı için aktivite yapma noktasında zorluk çekmeniz mümkündür. Karanlıkta evden çıkıp yine aynı havada eve dönmek bir nevi isteksizlik yaşamanıza sebebiyet verir. 

Fakat bilmelisinizki kış i̇çin sanat ve kültür etkinlikleri arasında oldukça eğlenceli aktiviteler bulunur. Tek başınıza yada sevdiklerinizle beraber gidebileceğiniz bir etkinlik seçerek gününüzün daha güzel geçmesini sağlayabilirsiniz. 

Özellikle sanat galerilerini gezmeyi tercih edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki sanat galerilerini araştırabilir ve size uygunluk gösterene gidebilirsiniz. Tek başınıza ne yapsam diye düşünüyorsanız saatlerce bir sanat galerisini gezebilirsiniz. 

Bir tanıdığınızla da gezebilirsiniz fakat sanata ilgili bir arkadaşınızı seçmeniz gerekir. Sanat galerileri bir çırpıda gezilecek alanlar arasında yer almaz. Bu bakımdan günün belli bölümünü ayırmak durumunda kalabilirsiniz. Arkadaşınız bu noktada bir ilgiye sahip değilse sizin için de sıkıcı bir etkinlik haline gelebilir. 

Tiyatro da kış mevsimi sanat etkinlikleri arasında yer alır. Yaşadığınız şehre bağlı olarak tiyatro içerikleri farklılık gösterebilir. Fakat çeşitlilik olması mümkündür. Sevdiğiniz bir kişiye sürpriz yapmak için iki kişilik bilet alabilir ve eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. 

Özellikle turneye çıkan sanatçılar olduğu için şehrinize misafir olarak gelen bir oyuna gidebilirsiniz. Tiyatro oyuncuları pek çok farklı şehirde oyunlarını sergilediği için sizin şehrinize gelen ünlü bir tiyatro oyunu için önceden bilet alabilirsiniz. 

Bununla beraber bale gösterisi gibi farklı etkinliklere de katılabilirsiniz. Bale gösterisi, hem işitsel hem de görsel açıdan doyum yaşamanıza olanak sunar. Bu bakımdan mutlaka gidilmesi gereken kültür sanat etkinliği olarak ön plana çıkar. 

Şubat Ayı Yapılacak Açık Hava Etkinlikleri Tavsiyeleri 

Şubat ayı oldukça soğuk geçer. Bu bakımdan açık havada etkinlik yapmak oldukça zorlayıcı olabilir. Fakat yine de kış aylarında yapabileceğiniz açık hava etkinlikleri vardır. Özellikle açık havada yapılacak aktiviteler arasında buz pateni yer alabilir. 

Pek çok yerde açık hava buz patenleri vardır. Şehrinizde böyle bir mekan varsa sevdiklerinizle beraber eğlenceli birkaç saat geçirebilirsiniz. Özellikle kimse buz pateni yapmayı sevmiyorsa büyük kahkahalar atmaya hazır olun. 

Daha büyük ve kapsamlı bir etkinlik gerçekleştirmek isterseniz şehrinize yakın bir yere kayak yapmaya gidebilirsiniz. Aileniz ile yada onlarla vakit geçirmekten keyif aldığınız bir arkadaş grubunuzla beraber gidebilirsiniz. 

Kayak yapmayı bilmiyorsanız eğitim alabilir yada bir arkadaşınızdan öğretmesi için rica edebilirsiniz. Böylece yapmış olduğunu tatili yeni şeyler öğrenmek için değerlendirebilirsiniz. Tatil planınızı hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirebilirsiniz. 

Akşam işten geldikten sonra bir plan yapmak isterseniz ise daha dar zamanlı etkinliklere yönelebilirsiniz. Özellikle evinizin bahçesi varsa bir açık hava sineması kurabilirsiniz. Genellikle yaz aylarında tercih edilen bir etkinlik olsa da kış aylarında da gayet yapılabilir. 

Bunun için varsa bahçe mobilyası kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir adet projeksiyon ve projeksiyon perdesine sahip olmanız gerekir. Bahçenin dilediğiniz bir alanına perdeyi yerleştirebilir ve tam karşısına olacak şekilde bahçe mobilyalarını koyabilirsiniz. 

İşin en güzel tarafı ise ateş yakmak olabilir. Tam ortaya olacak şekilde bir ateş yakabilir ve ısınmanızı bu şekilde sağlayabilirsiniz. Ateşin yayılmaması adına etrafına taş dizebilir ve bu şekilde oldukça estetik bir ortam elde edebilirsiniz. 

Taş boyama, açık havada resim yapma ve bahçe işleri ile uğraşmak gibi pek çok farklı açık hava etkinliği arasından seçim yapabilirsiniz. Şubat ayı yapılacak açık hava etkinlikleri tavsiyeleri arasından seçim yapabilir ve boş vakitlerinizi oldukça verimli geçirebilirsiniz. 

Şubat Ayı Kültürel Etkinlikler ve Festivaller 

Şubat ayı kültürel etkinlikler ve festivaller yaşadığınız yere göre farklılık gösterebilir. Özellikle konserlere katılım gösterebilirsiniz. Pek çok farklı eğlence mekanında konserler meydana geldiği için dilediğinize katılabilirsiniz. 

Ünlü sanatçılar sürekli olarak turne gerçekleştirdiği için yaşadığınız şehre gelmeleri mümkündür. Bu bakımdan düzenli olarak kontrol etmeniz gerekebilir. Duyuru ve sosyal medya paylaşımlarını kontrol edebilir ve erkenden biletinizi alabilirsiniz. 

Bununla beraber açık hava konserleri de olur. Hava yağışlı olmadığı sürece oldukça keyif verici bir ortamdır. Özellikle eğlenceli müzikler varsa dans ederken havanın soğukluğunu dahi hissetmeyebilirsiniz. 

Dünya ve ülke genelinde meydana gelen festivallere de katılım gösterebilirsiniz. Özellikle şubat ayı boyunca ülke genelinde pek çok farklı festival bulunur. Özellikle kültürel bir festivale katılım göstermek isterseniz Ankara Tiyatro Festivali’ne katılım sergileyebilirsiniz. 

Ankara Tiyatro Festivali’nde hem yetişkinler hem de çocuklar için olan etkinlikler bulunur. Bu bakımdan çocuklarınızla beraber güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Dilerseniz okul öncesi etkinlikleri önerilerine de göz atabilirsiniz. 

O’Fest Konya festivali de şubat ayında gidilebilecek etkinlikler arasında yer alır. Özellikle gençler tarafından ilgi ile karşılanan bu festival oldukça keyif vericidir. Birbirinden değerli sanatçıların katılım gösterdiği bir etkinlik olmakla beraber gün içerisinde pek çok farklı sanatçıyı bir arada görebilirsiniz. 

Bununla beraber yıllanmış festival de şubat ayında düzenlenen etkinlikler arasında yer alır. Gastronomi ile ilgileniyorsanız şubat ayında gideceğiniz etkinlikler arasına ekleyebilirsiniz. Hem lezzet hem de kültür yolculuğuna çıkmak isteyenler için birebirdir. 

Şubat Ayı Sanat Etkinlikleri 

Şubat aşk, sevgi ve eğlence ayı olarak bilinir. Şubat ayında oldukça fazla etkinlik meydana gelmekle beraber kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Bu bakımdan şubat ayında hem öğrenebilir hem de eğlenebilirsiniz. 

Özellikle kış sanat etkinlikleri ile eğlenerek öğrenebilirsiniz. Sanat etkinlikleri bulunduğunuz şehre göre farklılık gösterebilir. Tatiliniz varsa şehir dışındaki etkinliklere de gidebilirsiniz. İstanbul genelinde pek çok farklı sanat etkinliği olduğunu söylemek mümkündür. Sanat etkinliklerine katılmak için direkt olarak İstanbul’a gidebilirsiniz. 

Tatilinize denk gelmesi için uzun süreli sanat etkinliklerini tercih edebilirsiniz. Bunlar arasında Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde sergisi yer alır. 8 mart’a kadar devam eden bir etkinlik olduğu için boş vaktinizde gidebilirsiniz.

Şair Turgut Uyar’ın dizelerinden ilham alınarak düzenlenen bu sergi tüm gününüzü alabilir. Bu bakımdan tüm gününüzü ayırmanız gerekir. Her hafta sonu Perili Köşk’te düzenlenen bu sergi oldukça fazla hoşunuza gidebilir. 

Marina Abramovic + MAI, Akış / Flux da gidebileceğiniz bir diğer sergidir. Sırp performans sanatçısı olan Marina Abramovic’in Türkiye’de yaptığı ilk Retrospektif sergisi olduğu için oldukça fazla ilgi duyulur. Üç bölümden oluşan bir sergi olmakla beraber birkaç ay süreceğini söylemek mümkündür. 

Bununla beraber ev ortamında yapabileceğiniz şubat ayı etkinlikleri de bulunur. Özellikle sevdiklerinizle bir araya gelerek resim yapmayı deneyebilirsiniz. Güzel bir ortam ve lezzetli yemekler yaparak eğlenceli anlar geçirebilirsiniz. Dilerseniz birkaç ay boyunca bu etkinliği düzenleyebilir ve sonrasında yaptığınız resimleri kendi aranızda bir sergi yaparak sevdiklerinize gösterebilirsiniz. 

Dilerseniz çocuklarınızla beraber şubat ayı etkinlikleri okul öncesi önerilerini yapabilirsiniz. Şubat ayı genellikle okul tatilinin olduğunu döneme denk gelir. Bu bakımdan çocuklarınızla beraber ev ortamında vakit geçirmek isteyebilirsiniz. 

Öncelikle taş boyama gibi kolay etkinlikler yapmakla başlayabilirsiniz. Okul öncesi çocuklar için motor gelişim oldukça önemli olduğundan dolayı el becerilerini geliştirebileceği etkinlikler yapabilirsiniz. 

Dilerseniz yapboz da yapabilirsiniz. Hem sizin hem de çocuklarınızın eğlenebileceği bir etkinlik olduğunu söylemek mümkündür. Pek çok farklı etkinlik arasından kendinize uygun olanı seçebilir ve şubat ayını oldukça verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.