Türkiye’de Ev Dekorasyonu Ve Moda Sektöründe Trendler

Türk moda sektöründe trendler dünyadaki trendler ile benzerlik gösterir. Fakat yine de yerel bir hava taşıdığını söylemek mümkündür. Özellikle son zamanlarda oversize modası oldukça ön plandadır. Dünya genelinde de hala popülerliğini sürdürür. 

Kadınlar ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen oversize kıyafetler son derece konforludur. Özellikle günlük hayatta kullanmak üzere oldukça uygunluk gösterir. Oversize ürünler oldukça boldur. Dilerseniz beğendiğiniz kıyafetlerin büyük bedenlerini satın alarak da oversize modasına ayak uydurabilirsiniz. 

Gömlek, pantolon, sweatshirt ve tişört gibi pek çok giyim ürününü oversize tercih edebilirsiniz. Özellikle oversize pantolon, tişört ve sweatshirt tercihinde bulunabilirsiniz. Tişörtün sweatshirt altından çıkması oldukça hoş ve tarz bir görüntü ortaya çıkarır. 

Bununla beraber desenli ve renkli kıyafetler de son zamanlarda oldukça popüler haldedir. Çiçek deseni tercih edilirliği yüksek seçenekler arasındadır. Hem yaz hem de kış aylarında tercih edebileceğiniz bir desendir. Özellikle pastel tonlarına sahip olan ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Mor, kırmızı, fuşya, altın ve yeşil gibi renk tonları oldukça popüler haldedir. Dilerseniz sade ürün seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Desenli ürünleri tercih etmek isterseniz bu renk tonlarına sahip olan ürünleri satın alabilirsiniz. 

Sürdürülebilir moda da diğer bir trend olarak ön plana çıkar. Gün geçtikçe daha da popüler hale gelen bu moda pek çok kişi tarafından benimsenmiş durumdadır. Özellikle geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilen kıyafetler satın alarak bu trende katılabilirsiniz. 

Bir diğer trend ise vintage modasıdır. Eski dönemlerde popüler olan kıyafetlerin tekrardan popüler hale gelmesi ile vintage modası ortaya çıkmış durumdadır. Özellikle gençler arasında retro pantolon, elbise, gömlek ve daha pek çok kıyafet popülerlik kazanmıştır. 

Ünlü Türk Moda Tasarımcıları 

Ülke genelinde moda trendleri olmakla beraber ünlü Türk moda tasarımcıları da vardır. Özellikle Türk modasına adını kırmızı kalemle yazdıran Cemil İpekçi’den bahsetmek gerekir. Kime sorsanız saydığı isimler arasında Cemil İpekçi yer alır. 

Yaptığı tasarımlarda Osmanlı sanatını ve Türk motiflerini kullandığı için oldukça farklı bir çizgisi vardır. Alışılmışın dışında ve oldukça gösterişli parçalar tasarlar. Kullandığı kumaşlara kadar dahi diğer modacılardan ayrışır. Üzerinde kullandığı motifler ise paha biçilemezdir. 

Özel tasarım gece kıyafetleri popüler olsa da pek çok farklı giyim ürününü de tasarladığını söylemek mümkündür. Pantolon, aksesuar ve çanta gibi parçalar tasarlayarak da adından sıkça bahsettirir. 

Cengiz Abazoğlu da adından sıkça bahsettiren Türk moda tasarımcısı olarak ön plana çıkar. Genel itibarıyla Haute Couture çalışan tasarımcı günlük elbise tasarımı da yapar. Özellikle asimetrik detaylara sıkça yer veren Abazoğlu, modaya yön veren isimler arasında yer alır. 

Yıldırım Mayruk ise Türkiye’de herkes tarafından tanınan ve neredeyse en eski tasarımcılarından biridir. Hayatınızda bir kez dahi olsa bu ismi duymuş olma ihtimaliniz vardır. Sadece ülke genelinde değil dünya çapında bir tanınırlığa sahiptir. 

Gelinlik ve damatlık gibi özel günlere uygunluk gösteren kıyafetleri tasarlar. Gece kıyafetleri de oldukça beğeni toplar. Her yıl düzenlenen ve oldukça fazla ilgi gören defilelerinde göz alıcı parçaları insanlarla buluşturur. 

Dünya genelinde tanınırlığı olan Gamze Saraçoğlu da bir diğer Türk tasarımcıdır. Amerika’da Donna Karan için çalıştıktan sonra ülkeye geri dönen tasarımcı, kendine ait bir butik açmıştır. Zara ve Marks & Spencer gibi markalar için tasarımlar yaptığını da söylemek gerekir. Tasarımları ise Paris ve Londra gibi önemli şehirlerde satışa çıkmış durumdadır. 

Türk tasarımcılardan bahsederken Raşit Bağzıbağlı’dan bahsetmeden geçmek olmaz. 21 yaşında ilk Couture koleksiyonun defilesini gerçekleştiren tasarımcı, sonraki süreçte popülerlik kazanmış durumdadır. 

Dünya starlarına dahi elbise tasarladığını söylemek mümkündür. Özellikle Paris Hilton, Bağzıbağlı’nın tasarımlarını hala ilgi ile takip eder. Hem özel tasarım hem de günlük kıyafetler tasarladığı için her kesimden bireye hitap ettiğini de söylemek gerekir. 

Şubat Ayında Türkiye’de Ev Dekorasyonunda Yeni Trendler 

Moda trendleri sürekli olarak değişim göstermekle beraber ev dekorasyonunda da yenilikler meydana gelir. Özellikle renk seçimleri noktasında benzerlikler olduğunu söylemek mümkündür. Kıyafetler için geçerli olan trend renkler ev dekorasyonunda da trend olur. Bu bakımdan benzerlikler olduğunu görebilirsiniz. 

Şubat ayında Türkiye’de ev dekorasyonunda yeni trendler oldukça çeşitlilik gösterir. Şubat ayı ilkbaharın habercisi olarak görülür. Bu bakımdan koyu ve kasvetli renklerden uzaklaşmak gerekir. Bahar heyecanına uygun olacak seçimler yapmak oldukça önemlidir. 

Özellikle son zamanlarda popüler hale gelen renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Yanık turuncu, parlak sarı ve yağ yeşili gibi renk tonlarını kullanabilirsiniz.  Hem kıyafetlerinizde hem de ev dekorasyonu seçiminizde bu renk tonlarını seçebilirsiniz. 

Bu renkler oldukça farklı ve dikkat çekicidir. Dilerseniz tüm bu renkleri kullanabilir dilerseniz de arasından bir tanesini seçerek dekoratif parçaları o doğrultuda alabilirsiniz. Özellikle yağ yeşili gibi etkileyici bir renk tonu tercih edebilirsiniz. 

Oturma odasında bir değişim yapmak isterseniz yağ yeşili bir koltuk tercih edebilirsiniz. Odaya girildiği an direkt olarak tüm dikkatler koltuk üzerinde yoğunlaşır. Bu bakımdan son derece dikkat çekici olduğunu söylemek mümkündür. 

Ev dekorasyonunda yeni trendler arasında şömineler de yer alır. Genel olarak ısıtma amacından ziyade görsellik olarak kullanılır. Bulunduğu ortamın havasını oldukça fazla değiştirir. Büyük bir değişiklik yapmak isteyenler için oldukça uygunluk gösteren bir trenddir. 

Loş ışık trendi de popülerliğini sürdürür durumdadır. Ana ışıktan ziyade küçük lambaların tercih edildiğini söylemek mümkündür. Özellikle sarı ışık tercih edilirliği yüksektir. Mum yakmayı da tercih edebilirsiniz. Mum ile ortamın havasını oldukça farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. 

Bununla beraber koltuk şalı seçenekleri de oldukça popülerdir. Koltuk üzerine atılan dağınık bir şal oldukça etkileyici bir tasarım ortaya çıkarır. Özellikle popüler olan renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Bunlara ek olarak pek çok farklı trendin daha var olduğunu söylemek mümkündür. 

Yeni Trend Ev Dekorasyonu Önerileri 

Yeni trend ev dekorasyonu ile moda sektörü oldukça fazla benzerlik gösterir. Özellikle ortaya çıkan minimalist akımı her iki sektörde de görebilirsiniz. Minimalizm sade ve öz eşya anlamına gelir. Hem kıyafetlerde hem de ev dekorasyonunda oldukça ön plana çıkan durumlardan bir tanesidir. 

Özellikle kapsül gardırop yapan kişileri görmüş olabilirsiniz. Kapsül gardırop ile daha fazla kombin yapıldığını söylemek dahi mümkündür. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey her parçanın birbiri ile uyumlu olmasıdır. 

Renk uyumu ve benzer parçalara dikkat etmeniz halinde oldukça fazla kombin elde edebilirsiniz. Aynı durum ev dekorasyonu noktasında da geçerlidir. Benzer renkteki dekorasyon ürünlerini satın almanız halinde evinizin oldukça hoş bir tasarıma sahip olması mümkündür. 

Aynı zamanda oldukça az dekorasyon ürünü kullanmanız gerekir. Ortamda bulunan eşya sayısı arttıkça odanın dağınık görünmesi mümkündür. Ne kadar toplasanız da bu dağınıklık ortadan kalkmaz. Az eşya kullanmanız halinde ortam sürekli toplu görünür. Böylece ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmaz. 

Moda ve ev dekorasyonu oldukça benzerlik göstermekle beraber sürekli değişim içindedir. Her ikisi için popüler olan ürünler sonraki dönemlerde popülerliğini yitirebileceği gibi yıllar sonra tekrardan popüler hale gelebilir. Özellikle evinizin deposu varsa sonraki dönemlerde kullanmak üzere saklayabilirsiniz.