Yurtdışında oldukça yaygın olan Do it Yourself yani kendin yap konsepti ülkemizde de gün geçtikçe yükselişe geçen trendler arasındadır. İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bir ürünü ya da evinizde görünümünden sıkıldığınız herhangi bir dekoratif aksesuarı kendi zevkinize göre yeniden şekillendirebilirsiniz. Bununla birlikte herhangi bir şeyi oluştururken ya da yenilerken ona kendi emeğinizi ve üretkenliğinizi katmak ürünü daha değerli bir hale getirecektir.

Bu video içeriğine Evidea Youtube kanalından da ulaşabilirsiniz.

Videonun hazırlanmasında emeği geçen @reyhankonak ‘a teşekkür ederiz.

Evinizdeki herhangi bir aksesuarı veya ihtiyacınız olan bir ürünü elinizdeki imkanlarla istediğiniz görünüme veya işleve dönüştürmek kendin yap konseptinin temellerinden diyebiliriz. Bu gibi süreçlerde “ben yapamam” gibi olumsuz düşüncelere kapılmanıza gerek yok, basitten başlayarak adım adım ilerleyip çok şık tasarımlar yapabilirsiniz. Kendin yap eforunu sarf eden kişiler aslında böylelikle bir ürüne yeni bir anlam da inşa etmektedir.

Yeni başlayanlar için kullanımı uzmanlık gerektiren çeşitli aletleri kullanmamaya dikkat edilmelidir. İlk çalışmalarınızda yün ipi ve makas gibi basit materyalleri kullanmak sizlere hem daha güvenli hem de daha çok deneme fırsatınızın olacağı bir tasarım süreci sunacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz videodan yola çıkarak basit bir yün ipi, çatal ve makas gibi temel araçlar yardımıyla harika ponpon süsler oluşturabilirsiniz. Hazırladığınız ponponlarla kendinize anahtarlık, kitap ayracı, duvar süsü, dekoratif çiçekler veya kapı süsü gibi birçok farklı ürün çeşidi oluşturabilirsiniz. Ek olarak atkı ve bere gibi kıyafet aksesuarlarınıza hoş detaylar olarak ponponları ekleyebilir, zamanında çok beğenerek aldığınız ancak artık eskisi kadar gözünüze albenili gelmeyen aksesuarları ponponlar yardımıyla basitçe süsleyerek bambaşka bir görünüme çevirebilirsiniz.