Film ya da dizi izlemek hemen hemen herkesin çokça keyif aldığı eşsiz bir hobidir. Dijital dünyanın son yıllarda herkesin etrafını sarmasıyla film ve dizi izlemek hiç olmadığı kadar kolay bir hale geldi. Bu, ev sineması kavramını yeniden düşünmemiz için bir temel oluşturuyor. Birkaç yıl önce ev sinemasında DVD ve Bluray diskler akla gelebilirdi. Ayrıca bulması zor ve nispeten pahalı ürünler de sayılabilirlerdi. Film izlemek için bu ürünler çok öncesinden hazırlanmalı ya da film seçip sipariş vermeliydiniz. Fakat dijital içerik üreticileri bu durumu kökten değiştirdi. Artık evde sinema keyfi yapmak için sadece video ve ses teknolojilerini kullanmaya odaklanabilirsiniz. Film izlemenin bu kadar kolay bir hale gelmesinin ardında insanlara evi sinemaya çevirmek fikri daha cazip ve eğlenceli gelmeye başladı. Peki ev sineması nasıl yapılır, ev sineması için gerekli olan her şeyi sizin için derledik.

Ev Sinema Sistemi Nedir?

Ev sinema sistemi nedir sorusuna evinizin konforunsa sinema havasını elde etmenize yardımcı olan bir akıllı ev teknolojisidir yanıtını verebiliriz. Film deneyiminizi tek tuşla kontrol edebileceğiniz bir ev sineması uygulaması ile eşsiz bir sinema deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. Ev sinema sistemi nasıl kurulur öğrenmek için ise yazımızı okumata devam edebilirsiniz. 

Peki, doğru ve uygun bir ev sinema sistemi nasıl olmalı sorusuna tek bir tuşla her şeyi ayarlayabilecek düzeyde olmalıdır diye yanıt verebiliriz. Ev sinema sistemi, filminizin nasıl görünmesini istediğinizi sizin için ayarlar. Kablosuz ev sinema sistemi ile uğraşmadan filmlerin keyfini çıkarmak için telefonunuzun tek dokunuşuyla istediğiniz modu başlatabilirsiniz. Bluetooth ev sinema sistemi nedir diye düşünürseniz, hayatınızı çok değiştireceğini söyleyebiliriz. Çünkü yaşam kalitesini artıran, eğlenceli ve rahatlatıcı standartlar sunan gelişmiş bir teknolojik sistemle karşılaşabilirsiniz.

Benzersiz Bir Ev Sineması Nasıl Yapılır?

Pek çok kişinin ilk aklına gelen şey evde sinema keyfi nasıl yapılır sorusu olabilir. Bu soruya birçok farklı yanıt vermek mümkündür. Ortamı yaratmak için çeşitli sistemler ve mobilyalar alarak işe başlayabilirsiniz. Beğenilerinize uygun olan ve kişiliğinizi yansıtan ürünleri bir araya getirerek şık bir ev sineması yaratabilirsiniz. Beğenilerinize uygun bir ev için sinema koltuğu, blackout perde ve birbirinden farklı daha nice detaya bu alanlarda yer verebilirsiniz. İşte sizin için sinema keyfinin tamamlayıcı öğelerini sıraladık;

Ses Sitemi

Ev sinema sistemi kurarken pek çok önemli unsur vardır. Bu unsurlardan en önemlisi ise her zaman başarılı ve net bir ses sisteminin olmasıdır. Evde güzel bir sinema ortamı, iyi ve net ses iletimi olmadan kesinlikle mümkün değildir. Ev sinema ses sistemi size sesten fazlasını verir. İzlediğiniz görüntünün ruhunu ve hissini verir. Kaliteli bir ev tipi sinema sistemi olmadan bir filmin keyfini tam olarak çıkaramazsınız. Evinizi gerçek bir sinema salonuna dönüştürmek için kaliteli bir ses sistemi gereklidir. Bir de konuşmaları ses sisteminden daha iyi duyma fırsatını kaçırmak istemezsiniz. Markalarda yer alan farklı özelliklere sahip hoparlör ile içreiklerdeki konuşmayı çok daha net duyabilir ve anlayabilirsiniz. Bu nedenle ses sistemini gereksiz bir masraf olarak düşünmemekte fayda vardır. Görüntü kadar önemli olan bu sistem olmadan asla istediğiniz keyfi yakalayamazsınız. 

Kaliteli ve Net Görüntü

Son teknolojiye ve standartlara göre uyarlanmış bir ekran, iyi ses üretimi ve tabii ki orijinal sinema koltukları ile evinizde bile sizi şaşırtacak bir alan yaratabilirsiniz. Bütün bunların çok pahalı olacağını ve hepsini kısa sürede temmin etmesinin zor olacağını düşünebilirsiniz. Ancak biraz yaratıcılık ve bütçenize uygun Evidea ürünleri sayesinde durum hiç de böyle olmayabilir. Ev sineması yapımı için küçük bir araştırma ile düşük bütçelere kendi perdelerinizi yapabilir ve ses sisteminizi doğru akustik için yeniden düzenleyebilirsiniz. 

Elbette en iyi ev sinema sistemi için tek başına ses sitemi yetmeyeceği için iyi bir görüntü vercek cihaza da ihtiyaç vardır. Başarılı bir görüntü için iyi bir büyük ekran televizyon veya projektöre ihtiyaç duyarsınız. Büyük ekran bir televizyon ya da projeksiyonun bulunduğu duvarda koyu bir renk kullanmak, gözlerinizin görüntüye odaklanmasına yardımcı olabilir. Koyu arka plan, aslında ışık oyunları olan görüntüleri çok daha fazla vurgular. Bu şekilde de daha keyifli bir şekilde film izleyebilirsiniz.

Konforlu Bir Oturma Alanı

Film keyfinizi en iyi seviyeye çıkarmak için yumuşak ve konforlu bir oturma alanına ihtiyacınız vardır. Kimi insanlar dik oturmayı tercih ederken, diğerleri uzanmayı veya uzun süre oturmayı daha konforlu bulur. Bol yastıklı ya da yumuşak minderli bir oturma alanı ile saatlerce film izleyebilirsiniz. Odanızı film süresince dikkatinizi dağıtmayacak fakat bunun yanında göze de hoş gelen aksesuarlarla da süsleyebilirsiniz. 

Konforlu bir oturma alanın yanında lezzetli yemekler yemek için bir sehpa tercih edebilirsiniz. Mobilyalarınıza ve sinema odanıza uygun olan bir sehpa tercih ederek hem dekorunuzu tamamlayabilirsiniz hem de sinema keyfinizi çok daha kusursuz bir hale getirebilirsiniz.

Bakış Açınıza Uygun Tv Ünitesi

Eğer televizyonunuz varsa uygun bir tv ünitesi seçmekte önemli olan başka bir detaydır. Oturduğunuz alan ile televizyon arasındaki mesafe çok önemlidir. Doğru şekilde konumlanmamış olan tv ünitesi ile film keyfiniz kesintiye uğrayabilir. Boyun  ya da baş ağrısı çekebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için televizyon boyutunuza uygun olan bir tv ünitesi tercih etmeye dikkat edebilirsiniz.

Sinema Keyfinizi Tamamlayıcı Detaylar

  • Film ya da diziyi izlemek hem ciddi hem de eğlenceli bir şeydir. Bu sebepten ötürü evinize size özel bir sinema sistemi kurmayı planlıyorsanız, ilk olarak buna en uygun olan odayı seçmeniz gereklidir. 
  • Odayı seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken bir başka detay ise ışığın açısıdır. Ekranın açısını değiştirmenin bir yolu yoksa, bu odadaki perdeleri ışığı gizleyen blackout perdeleri ile değiştirebilirsiniz.
  • Mükemmel bir sinema keyfi elde etmek için önce odanın dengeli bir aydınlatmaya sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Dengeli aydınlatma, odada biraz karanlık olduğu anlamına gelir. Bu karanlığı yaratmak için yukarıda bahsettiğimiz perdeleri kullanabilir veya odanın duvarlarını koyu renklerle boyayabilirsiniz.
  • Seyir keyfinizi çok daha iyi bir hale getirmek için tv battaniyesi ya da mum gibi detaylara da odanızda yer verebilirsiniz. Odada patlamış mısır ve bir içkinin tadını çıkarmak için  küçük yuvarlak sehpaları da tercih edebilirsiniz.

Her Bütçeye Göre Ev Sineme Sistemi Fiyatları

Ev sinema sistemi fiyatları her bütçeye uygun olabilecek bir aralıkta yer alır. Her kesimden kişi bütçesini zorlamadan beğenilerine uygun olan ürünleri kolayca satın alabilir. Ev sinema odası fiyatları geniş bir skalada yer aldığı için odalarınızın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre seçim yapabilirsiniz. Evidea kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri ile sizlere istediğiniz 3+1 ya da 2+1 ev sinema sistemi ürünlerini sunabilir. Evidea’da yer alan ev sinema sistemi öneri2+1 ev sinema sistemi  ve yorumlarına göz atarak karar verebilirsiniz. Gerçek sinemayı evinize Evidea ürünleri ile getirebilirsiniz.