Evde Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Kar küresi, doğum günü, yıl dönümü gibi özel günlerde alınabilecek şık ve özgün hediyeler arasında yer alır. Özellikle yeni yıl ruhunun yansıtılması konusunda kar küreleri sıklıkla kullanılır. Ürünlerin içerisinde yer alan kara benzeyen malzemeler, ilgi çekici ve eğlenceli görüntülerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Kar küresi, evde de yapılabilecek bir üründür. 

Evde kar küresi yapmayı öğrenerek hem zevkli bir etkinlik yaparken hem de eğlenceli bir aksesuara sahip olabilirsiniz. Kar küresi yapımı için öncelikle gerekli olan malzemeleri toparlamanız gerekir. Bu malzemeleri evde yer alan eski eşyalardan temin edebileceğiniz gibi satın da alabilirsiniz. Eski eşyalardan alınan malzemeler, geri dönüşüm konusunda da katkı sağlar. 

Kar küresi yapımını bir aile etkinliği halin getirerek çocuklarınız ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınızın el becerisinin gelişmesine de katkıda bulunabilirsiniz. Kar küresi yapımı, eğlenceli olduğu kadar kolay da bir etkinliktir.  Eşyayı yapmayı öğrendikten sonra kısa süre içerisinde pek çok kar küresi yapabilirsiniz. Yaptığınız kar kürelerini arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize hediye ederek, özel günleri daha anlamlı hale getirebilirsiniz. 

Kar küreleri, çocuklarınız için de eğlenceli ve ilgi çekici bir hediye olabilir. Birlikte yapacağınız küreler sayesinde çocuğunuz özgüven de kazanabilir. Ev yapımı küreler, manevi değeri büyük olan ürünlerdir. Siz de farklı ve eğlenceli bir yeni yıl etkinliği arıyorsanız, evde küre yapımını öğrenebilirsiniz.

Kar Küresi Nedir?

Kar küresi, içerisinde yer alan su ve parlak malzemeler sayesinde, kar yağıyormuş görünümü veren dekoratif bir üründür. Genellikle özel günlerde hediye olarak tercih edilen bu ürünler, şık ve parlak görünümleri ile ön plana çıkar. Kar kürelerinin ışıklı ve müzikli olan modelleri de vardır. Bu modelleri de evinizde kendi başınıza yapabilirsiniz. Eski ve çalışmayan oyuncaklardan sökeceğiniz hoparlörler sayesinde ses çıkaran bir kar küresi yapabilmeniz mümkün olur. 

Yine aynı şekilde evinizde yer alan kullanılmayan ledleri kar küresine bağlayarak ışıklı ve canlı bir ürün elde edebilirsiniz. Daha farklı led ışık modellerine ihtiyaç duyuyorsanız, ışıkları satın alarak bunu da temin edebilirsiniz. Kar küreleri kolay ve basit bir çalışma prensibine sahiptir. Bu sebeple, çocuklar tarafından da rahatlıkla oynanabilen ürünler arasında yer alır. 

Çocuğunuza bir yeni yıl hediyesi yapmak istiyorsanız, evinizde kar küresi yaparak, eğlenceli bir armağan hazırlayabilirsiniz. Kar kürelerinin içerisine, çocuğunuzun seveceği figürleri yerleştirerek, seveceği bir ürün yapabilirsiniz. Hediye vermek istediğiniz kişinin zevklerine özel kar küreleri yapmanız da mümkündür. Kar küreleri, güzel ve anlamlı hediyeler olduğu için doğum günü ve yılbaşı gibi zamanlarda sıklıkla tercih edilir. Siz kendi kürenizi yaparak, manevi değeri yüksek bir hediye verebilirsiniz. 

Evde Küre Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kar küresi nedir sorusuna, su dolu bir fanusun içerisine parlak parçacıkların konulması ile elde edilen dekoratif eşyalardır cevabı verilebilir. Evinizde kar küresi yapabilmek için bazı eşyalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Yapımda kullanılacak eşyalardan ilki; cam bir fanustur. Bu fanus, bitmiş bir krem kutusundan elde edilebileceği gibi evde yer alan bir adet kavanozu da kullanabilirsiniz. 

Bu kavanoz, kürenin dış kısmını oluşturarak suyun ve parlak parçacıkların sabit bir alanda kalmasını sağlar. Kar küresi yapmak için kullanacağınız diğer bir malzeme ise sim ve pullardır. Sim ve pul, kar kürelerinde yer alan parlak malzemelerin yerini tutabilir. Kürenin içerisinde sanki kar yağıyormuş gibi bir görüntü elde edilmesine de yardımcı olur. Parlak malzemenin suya dayanıklı olması da önemlidir. 

Kar kürelerinin çalışma prensibi, fanus içerisinde yer alan parlak malzemelerin sallama ve döndürme işlemi ile birlikte hareket etmesi şeklindedir. Böylece adeta kar yağıyormuş gibi bir görüntü elde edilir. Kavanozun kapağının sıkı ve sağlam olması da bu açıdan önemlidir. Kavanoz ters çevrildiğinde, suyun ve parlak malzemelerin dışarı çıkmaması için kavanozun ağzının sıkı bir şekilde kapatılması gerekir. 

Kar kürelerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de içerisinde yer alan figürlerdir. Bu figürler, kardan adam gibi kış temalı olabileceği gibi aşk temalı da olabilir. Bu seçim tamamen size aittir. Figürleri evinizde yer alan eski oyuncaklardan ve eşyalardan temin edebilirsiniz.

Kar Küresi Nasıl Yapılır?

Kar küresi nasıl yapılır sorunun pek çok cevabı vardır. Kar kürelerinin yapımındaki ilk aşama; doğru ve kaliteli malzemelerin toplanmasıdır. Malzemelerin toplanmasından sonra ise homojen bir şekilde bir araya getirilmesi aşaması gelir. Yapımda kullanılacak olan figürler ve parlak malzemeler cam kavanozun içerisine yerleştirilir. Sonrasında ise cam kavanoza belirli bir miktarda su konularak ağzı sıkıca kapatılır. Böylece, basit anlamı bir kar küresi elde edilmiş olur. 

Bu kar küresinin süslenmesi ve daha detaylı bir hale getirilmesi tamamı ile yapan kişiye bağlıdır. Kar kürelerinin içerisinde yer alan süsler ve figürleri kendi zevklerinize göre seçebilirsiniz. Evinizde ve sofralarınızda yeni yıl hazırlığı yaparken kar kürelerini şık bir aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Kendi yaptığınız kürelere led ışık gibi detaylar ekleyerek eğlenceli bir görünüm elde edebilirsiniz. Yapacağınız kar küresinin boyutuna uygun olan malzemeleri seçerek, homojen bir ürün elde edebilirsiniz. 

Kar küresi için kullanacağınız dış fanusu farklı renklere boyayarak şık ve özgün tasarımlı ürünler elde edebilirsiniz. Yine kendi zevkinize uygun olan sticker gibi süsleri kar küresinin içerisine yerleştirebilirsiniz. Kar küresinin içerisine çiçek ve yaprak gibi detaylar ekleyerek ürünün şık bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. 

Kar küresi yapımına son verdikten sonra kapağını sıkıca kapatarak akmasını ve damlamasını önleyebilirsiniz. Aynı zamanda kürenin sabit durması için altı düz malzemeler tercih edebilirsiniz. Kar küresinin altında bir atlık yaparak ürünü kişiselleştirmek de mümkündür.

Sağlam ve Dayanıklı Kar Küresi Yapımı 

Evde kar küresi nasıl yapılır sorusuna verilebilecek birden fazla cevap vardır. Yapmak istediğiniz ürüne uygun olarak seçtiğiniz malzemeleri düzgün bir şekilde yerleştirerek, dayanıklı ve uzun ömürlü bir kar küresi yapabilirsiniz. Ürünün dayanıklı olması için öncelikli olarak kaliteli malzemeler seçilmelidir. Kırık ve çatlak olan cam malzemeler, kürenin su kaçırmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple, dayanıklı ve sağlam cam materyallerin kullanılması oldukça önemlidir. 

Kullanılan materyalin kapağının da dayanıklı olması bir hayli önemlidir. Kürenin içerisinde yer alan su ve parlak malzemelerin dışarı çıkmaması için sağlam ve sıkı kapanabilen kapakların seçilmesi gerekir. Hatta kapakları kapattıktan sonra silikon gibi malzemelerin yardımı ile dayanıklılığını arttırmak mümkündür. Dayanıklı küre yapımında dikkat edilmesi gereken diğer bir püf nokta ise fanusun içerisine yapışması gereken ürünlerin kurumadan su dökülmemesidir. 

Yapışması gereken ürünleri silikon yardımı ile suya dayanıklı olacak şekilde sabitlemekte fayda vardır. Suya dayanıklı şekilde sabitlenen figürler ve süsler, yerlerinde sabit bir şekilde kalarak ürünün güzel durmasını sağlar. Silikon ile yapıştırılan malzemeler kuruduktan sonra su dökülerek ürün hazır hale getirilir. Fanusun içerisine konulan parlak malzemelerin oranının da iyi ayarlanması gerekir. Aksi takdirde çok fazla parlak malzeme kullanımda ürünün içi gözükmeyebilir. Az malzeme kullanımında ise parlak kar yağıyormuş gibi olan görünüm elde edilemeyebilir.