Hem kendi hem de evinin temizliğine dikkat eden kişiler için temizleyici ürünlerin kullanımı ve kalitesi oldukça önem taşıyor. Ancak temizlik ürünleri içerisinde bazı kimyasallar teni hassas olan kişilerin cildinde alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Hal böyle olunca kişiler de organik ve doğal olan temizlik ürünlerine yönelmek istiyor. Özellikle ellerinizi ve yüzünün gün içerisinde sık sık yıkadığınız için kullandığınız sabunların kalitesinden emin olmanız oldukça önemli.

Özellikle çocuklu aileler bebekleri ve çocukları için her zaman en iyisini, en doğalını ve en sağlıklısını arıyor. Zararlı kimyasallardan üretilen sabun çeşitleri narin cilt yapısı bulunan bebek ve çocukların teninde tahriş edici bir oluşuma yol açabiliyor. Ancak birkaç basit malzeme ile en doğalından evde sabun üretimi yapmanız mümkün. Her yerden temin edebileceğiniz malzemeler sayesinde hem kendi cildinizin, saçınızın ve elinizin temizliğinde kullanabileceğiniz hem de bebeğiniz için güvenle tercih edebileceğiniz sabun çeşitlerini yapabilirsiniz.

Üstelik ekleyeceğiniz doğal esanslar, doğal yağlar ve sağlıklı malzemeler sayesinde yaptığınız sabunlar yüzde yüz organik olur. Herkesin bildiği gibi sağlıklı yağlar hem saçınız hem de cildiniz için oldukça besleyici bir etkiye sahiptir.

Doğadan Gelen Mucizelerin Faydaları

Cilt ve saç sağlığını ön planda tutan kişiler doğal sabun çeşitleri ve özellikleri sayesinde fikir sahibi olmak istiyor. Evde kendi yapacağınız doğal sabun türlerinin özellikleri genellikle içerisine koyduğunuz besleyici yağlar ile değişse de her biri tek başına mümkün olan en üstün faydayı sağlıyor.

Shea yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi doğanın bize verdiği mucizevi yağları sabunlarınızda kullanarak en faydalı çeşitleri evinizde kolaylıkla yapmanız mümkün. Evde kendi sabununuzu yapmanın faydaları saymaklar bitmeyecek kadar çoktur.

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz organik sabunlar hem cildiniz hem saçınız için oldukça besleyicidir. Sivilce, akne, siyah nokta şikayeti olan kişiler lavanta yağı, biberiye yağı, Hint yağı ve kil içerikli sabunlar yaparak bu şikayetlerinden kolaylıkla kurtulabiliyor. Bunların yanı sıra yeşil çay yağı ve yeşil çay tozu da siyah noktalar üzerinde temizleyici bir etkiye sahip olmasıyla biliniyor.

Cildinin ya da saçının kuru olduğundan şikayet eden kişiler ise evde yapabilecekleri doğal ve kolay sabun tarifleri içerisinde defne yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve shea yağı gibi besleyici ve onarıcı etkiye sahip yağları kullanabilirler.

Evde Sabun Nasıl Yapılır: Basit Malzemeler ile Pratik ve Kolay Sabun Yapımı

Evde sabun yapmak isteyen kişilerin öncelikle birkaç basit ve ulaşılabilir malzemeyi temin etmesi gerekiyor. Bu malzemeler genellikle her yerde bulunabiliyor. Evde kendi yaptığınız sabun hem oldukça faydalı hem de oldukça bütçe dostu oluyor.

Kolay sabun yapımı için ihtiyacınız olan pek çok malzeme zaten evinizde bulunuyor olabilir. Yalnızca kostik, temiz kül ya da kül suyu gibi sabun yapımı için özel olarak gerekli olan malzemeleri temin ederek dilediğiniz özelliğe sahip sabunu evinizde üretebilirsiniz.

Organik sabun yapımına başlamadan önce hangi amaç ve beklenti doğrultusunda sabun yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Doğanın bahşettiği mucizevi yağların özellikleri değişkenlik gösterdiği için içerisine koyduğunuz sabunların kullanım alanları da değişiyor. 

İhtiyacınız doğrultusunda evde sabun yapmak için malzemeler arasından gerekli olanları temin ederek organik sabununuzu yapmaya başlayabilir, banyonuzdaki şık sabunluk üzerinde sergileyebilirsiniz.

Evde doğal sabun yapımı malzemelerini ve birkaç etkili ve pratik tarifi inceleyerek ilk sabununuzu yapmaya başlayabilirsiniz. Göreceksiniz ki doğal sabun kullanmaya başlamak hem cildiniz hem saçınız hem de bebeğiniz için verdiğiniz en iyi kararlardan biri olacak.

Tüm Ciltlerde Mucize Bir Etki Yaratan Zeytinyağlı Sabun

Zeytinyağı özlü organik el sabunlarının ne kadar faydalı olduğunu herkes biliyor. Birkaç malzeme ile evde kendi zeytinyağı özlü sabununuzu dilediğiniz şekilde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 120 ml zeytinyağı
 • 40 ml saf su
 • Beyaz, temiz kül

Yapım Aşaması:

 • Temiz külleri bir tencere içerisine koyun.
 • Saf suyu üzerlerine ekleyerek tencerenizin altını açın.
 • Ayrı bir tencere içerisinde zeytinyağını ısıtmaya başlayın.
 • Isınan zeytinyağını birkaç dakika dinlendirdikten sonra küllü karışımı ekleyin ve birkaç dakika boyunca karıştırın.
 • 1 çay kaşığı kaya tuzunu ekledikten sonra tüm malzemeleri kıvam alana kadar karıştırabilirsiniz.
 • Bu aşamada sabununuzun kokulu olmasını isterseniz içerisine birkaç damla lavanta yağı, portakal yağı ya da tarçın yağı gibi kokulu yağları ilave edebilirsiniz.
 • Kıvam alan karışımınızı dilediğiniz şekildeki sabun kalıbına aktarın.
 • Karışımı kalıp içerisinde hareket ettirmeden iki ya da üç gün boyunca dinlendirin.
 • Bu iki üç günün sonunda sabununuzu kalıbından çıkarıp 55 gün kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra zeytinyağlı besleyici sabununuzu keyifle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Mucizesi: Besleyici ve Nemlendirici Sabun Tarifi

Hindistan cevizi yağının hem vücuda hem de saça olan faydaları pek çok kişi tarafından biliniyor. Bebek cildinin nemlendirilmesi için de Hindistan cevizi yağı öneriliyor. Bu yüzden bu sabun tarifi sizin için oldukça faydalı olabilir.

Malzemeler:

 • 600 ml Hindistan cevizi yağı
 • 300 ml zeytinyağı
 • 250 ml saf su
 • 140 ml saf kül
 • İsteğe bağlı olarak birkaç damla aromatik yağ (lavanta, portakal, tarçın, karanfil vb.)

Yapım Aşaması:

 • Hindistan cevizi yağını kısık ateş üzerindeki bir tencereye koyun.
 • Hindistan cevizi yağı yavaş yavaş erirken kül suyu karışımını hazırlayın.
 • Külü su içerisine ekleyerek yavaşça karıştırın. Isındıktan sonra bir kenara alabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı tam olarak eridiğinde üzerine zeytinyağını ilave edin.
 • Yağlar tamamen birbirlerine karıştırdıktan sonra bir kenara alıp biraz soğumasını bekleyin.
 • Ardından yağ karışımını yavaş yavaş küllü su karışımı içerisine aktarın. Çok nazik hareketlerle karıştırmaya devam edin.
 • Karışımınız kıvam almaya başladıktan sonra aromatik yağları ya da dilediğiniz renklendirici ve kokuları ekleyebilirsiniz.

Sabununuzu kalıba aktarırken çıktıktan sonra hoş bir görüntü yaratması için kuru lavanta yaprakları ya da diğer çiçeklerin yapraklarını da koyabilirsiniz. Hatta kurutulmuş bir dilim portakal ya da çubuk tarçın da oldukça otantik bir sabun görünümü yakalamanızı sağlayacaktır.

Organik Malzemelerden Gelen Olağanüstü Etki

Evde kendi sabununuzu yapmanız sağlığınız açısından en faydalı kararlardan biri olacaktır. Pratik bir şekilde yaptığınız sabunları bir süre sonra dilediğiniz gibi kişiselleştirebilir hatta kendi tariflerinizi bile yaratabilirsiniz.

Doğanın verdiği faydalı yağların her birini sabununuz içerisinde kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda yağların özelliklerini inceleyerek evde yapacağınız doğal sabunun türüne kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Doğal sabunlar yüzünüzdeki gözenekleri derinlemesine temizler, sivilce oluşumunu azaltır, cildi besler ve nemlendirir. İçerisine hangi yağlardan ne kadar koyduğunuz sabunun özellikleri konusunda belirleyici bir rol oynar. Hem vücudunuzun derinlemesine nemlenmesi hem de yüz ve ellerinizin nemlenmesi için mucizevi bir etkiye sahip olan pek çok doğal ürün vardır.

Bazı insanların teni oldukça hassas olduğu için kimyasallardan üretilen sabunlar el üzerinde egzama ya da kaşıntıya sebep oluyor. Kendi sabununuzu yaparak böylesi sağlık problemlerinin önüne de kolaylıkla geçebilirsiniz. Üstelik kendi sevdiğiniz kokuları da ekleyerek doğal temizliğin ve bakımlı kokuların keyfini çıkarabilirsiniz.