Deprem veya herhangi bir şiddetli afet sonrasında bölge halkının ihtiyaçlarının hızlıca karşılanabilmesi için resmî kurum ve kuruluşların yetkilileriyle iş birliği içerisinde, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, valilikler, vakıf ve dernekler ile organize olarak destek kampanyaları düzenlenebilir. Bu noktada hangi yardım kuruluşuyla nereye yardım gittiğine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü böyle zamanlarda ihtiyaç sahiplerine yardımları gönderdim, sorumluluk bitti diye düşünmek yerine aynı zamanda yapılan yardımının takibinin yapılması da oldukça önemlidir. Takibi yapılmazsa ne yazık ki yapılan yardımlar art niyeti kişiler tarafından zarar görebilir veya ihtiyaç bölgelerine ulaştırılmadan farklı amaçlar için kullanılabilir. Takibi yapılmadan plansız bir şekilde bölgeye gönderilen yardımlar iyi niyetli olsa bile ne yazık ki bölgede kolaylık sağlamak yerine mevcuttan yapılan işlerinde aksamasına yol açacaktır.

Birlik ve beraberlik bilinciyle hareket ettiğimiz böyle zamanlarda, depremzedelerin yaralarını sarmak için yardım faaliyetlerine katkıda bulunmak isteyen gönüllüler, resmi kurumlara maddi destekler de bulunabilir. Resmi kurum ve kuruluşlarının sosyal medya hesaplarından ve web sitelerinden belirttiği banka hesaplarına nakit yardımı gönderilebilir veya çeşitli platformlar aracılığıyla ilan edilen dijital destek kartlarını satın alarak deprem bölgesine yardım elinizi uzatabilirsiniz.

Yapılan maddi desteklerin yanı sıra bölgedeki yaralıların tedavisinde kullanılmak üzere kan bağışı da bölgedeki önemli ihtiyaçların başında gelmektedir. Sadece ilk müdahalede tedavisinde değil aynı zamanda hastanelere sevk edilen yaralıların da tedavisinde kullanılmak üzere kan bağışında da bulunarak, ortaya çıkabilecek kan bağışı ihtiyacını karşılayabilirler.

İlk yardım ya da afet ve acil durumlarda neler yapılması gerektiği konusunda eğitimler almış kişiler, yetkililerle iş birliği içerisinde bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına destek vererek, çalışmaların daha hızlı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olabilirler.

Deprem bölgelerin de resmi olarak görevlendirilen arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra bölgeye inşaat, maden arama ve çıkartma vb. alanlarda tecrübe sahibi kişilerin gitmesi, arama ve kurtarma faaliyetlerinin daha hızlı ilerlemesi konusunda ekiplere profesyonel destek sağlayacaktır.