Temizlik yapmak herkesin evinde ve tüm yaşam alanında olmazsa olmazı arasındadır. Sizin de temizlik yaparken daha etkili olmasını düşünerek çeşitli temizlik malzemelerini birbirine karıştırdığınız olmuştur. Ancak tek başlarına bile insan sağlığı için tehlikeli olan bu ürünleri birbirlerine karıştırdığımızda ortaya daha etkili bir temizlik maddesi çıkmayacaktır, aksine elimizdeki temizlik ürünü insan sağlığı için çok daha tehlikeli bir forma dönüşebilir.

Temizlik için marketlerde satılan kimyasal temizlik malzemelerinin, evinizi etkili bir şekilde temizlemenin tek yolu olmadığını da hatırlatmakta yarar var. Bu sebepten, nispeten daha az zararlı ve en azından içinde barındırdığı tüm materyalleri kendimiz belirlemiş olmak adına çok amaçlı temizleyicimizi oluşturabiliriz. Kendi temizlik malzememizi oluşturmanın bir diğer faydası ise ağır kimyasalların evlerimizin çeşitli yüzeylerinde aşındırma ve yıpranmalara yol açma riskini azaltmaktır.

Evlerinizde cam, fayans, metal ve daha farklı pek çok yüzeyi temizlemek için kendi hazırlamış olduğunuz temizleyicinizi kullanabilirsiniz. Paylaşacağımız örnek bir basit formül ile evinizde halihazırda bulunan ürünleri ya da onlardan arta kalanları daha verimli bir şekilde kullanarak tasarruf da etmiş olacaksınız. Çok amaçlı olarak kullanabileceğiniz basit formüllü temizlik malzemesi tarifimiz yazının devamında sizlerle…

Bu video içeriğine Evidea Youtube kanalından da ulaşabilirsiniz.

Ev Yapımı Temizleyici Hazırlanışı

Malzemeler:

– 1,5 bardak su

– 1/4 bardak elma sirkesi

– 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı

– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

– 2 damla lavanta yağı

Yapılışı:

1- Su, elma sirkesi, bulaşık deterjanı, zeytinyağı ve lavanta yağını spreyli şişeye alın ve şişenin kapağını kapatın.

2- Şişeyi sallayarak karıştırın.

3- Bu temizlik suyunu ahşap, cam, plastik ve ayna gibi yüzeylere sıkarak kullanabilirsiniz.

4- Temizlik sırasında mikrofiber bezleri kullanmanızı öneririz.

Bu gibi formüller çeşitlendirilebilir. Tarifimizde evimizde nispeten kolaylıkla bulabileceğimiz ürünlere yer vermeye çalıştık. Sizler de bu alanda uzman kişilerin önerdiği farklı formülleri kullanarak, çeşitli alanlarda yararlanabileceğiniz yeni temizlik ürününüzü oluşturabilirsiniz. Bu şekilde hem kendimiz ve evimiz için daha sağlıklı hem de eşyalarımızın daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayabiliriz.