Evlerinizde bitki yetiştirmeyi çok seviyor ancak yine de onlara yeterli ilgiyi gösteremiyorsanız ne yazık ki erken solmalarına sebep olabilirsiniz. Bu durum da doğal olarak suçluluk duygusuna yol açabiliyor. Sizleri böyle üzücü durumlardan kurtaracak, bitkilerinize yeni bir soluk getirecek pratik bir çözümle geldik.

Bilindiği üzere artık gıda olarak tükettiğimiz organik atıkları değerlendirerek faydalı pek çok şey yapmak mümkündür. Bunun en güzel örneklerinden biri de sıklıkla tükettiğimiz muz meyvesinin kabuğundan yararlanarak oluşturulan, sulama yönteminin bitkilere sağladığı yarardır. İnsanlar için faydalı bir besin olmakla beraber bitkiler için de en az insanlar kadar faydalı olan muz, içerisinde bulundurduğu yoğun potasyum sayesinde bitkilerin büyümesini ve gelişmesini pozitif olarak etkilemektedir.

Bazen bitkilerinizle ne kadar ilgilenirseniz ilgilenin yine de cansız ve yorgun bir görünümde olduğunu gözlemleyebilirsiniz; sizler susuz kaldı sanıp daha çok su verseniz de bitki yine de toparlayamamıştır. Karşılaşılan bu durumun birçok farklı sebebi olmakla beraber bitkilerde potasyum eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Muz kabuğu suyunu kullanmak sizler için kurtarıcı bir çözüm olabilir. Ancak şimdiden söyleyelim tıpkı insanların metabolizmalarında gösterdikleri farklılıklar gibi her bitki türünün de element ve vitaminlere ihtiyacı farklılık göstermektedir. Bu nedenle muz kabuğu suyunu eğer uyguluyor ya da uygulamak isterseniz az miktarda ve belli aralıklarla uygulamalısınız, aksi takdirde fazla kullanım nedeniyle bitkilerin yapısında bozulmalara yol açarak erkenden çürümesine yol açacaktır.

Bu video içeriğine Evidea Youtube kanalından da ulaşabilirsiniz.

Malzemeler:

– Muz kabukları

– Su

– Kavanoz

– Makas

Hazırlanışı:

1- Muz kabuklarını biriktirin.

2- Keserek kavanoza alın ve üzerine geçene kadar su ekleyin.

3- 15 gün bekletin ve süzün. Ardından bitkilerinizin sulama işlemini yapabilirsiniz.