Seçeceğiniz nevresim takımının yatak odanızın havasını değiştireceğini, huzurlu ve bambaşka bir ortam oluşturacağını ve aynı zamanda rahat bir uykuya zemin hazırlayacağını biliyor musunuz?

Güzel ve deliksiz bir uykuya kim hayır diyebilir ki… Bunun için rahat ve konforlu bir yatak ve tertemiz nevresimlere ihtiyacınız var. Peki nevresim takımınızı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Nevresim takımı seçerken ilk dikkat edilmesi gereken nokta kumaş seçimi olmalı… Bu konudaki öncelikli önerimiz pamuklu kumaştan üretilmiş olan nevresim takımları. Yüzde yüz pamuk olan ürünler cilde oldukça uyumlu olduğu gibi hava geçirgenliği özelliği sayesine cildinizin nefes almasını sağlıyor. Böylece terlemeden rahat ve deliksiz uyuyabilirsiniz. Bir başka sağlıklı kumaş seçimi ise bambudur. Normalden biraz daha pahalı olan bambu kumaştan üretilmiş nevresim takımları yumuşak doku ve hava geçirme özelliklerine sahip, tüm bu özelliklerinden ötürü sizi terletmiyor, rahat ve huzurlu bir gece geçirmenizi sağlıyor.

Parlak ve dökümlü; saten nevresimler

Saten son derece ince liflerden üretilmiş pamuk iplikler kullanılarak sık bir dokuma tekniğiyle işleniyor. Bu sayede parlak, düz ve dökümlü bir yüzey kazanıyor. Özellikle nevresim takımları için kullanılan mako-saten kumaşının kullanımı rahat ve serinletici bir etkiye sahip…

Bambu konforu

Anti bakteriyel özellikleri sayesinde bambu kumaş özellikle ev tekstili ürünlerinde oldukça sık tercih ediliyor. Çocuk ve bebek nevresimleri için bu kumaştan yana tercih yapabilirsiniz. İpeksi ve hafif dokuda nevresim takımı istiyorsanız bambu sizin için ideal…

Jersey ya da jarse kumaştan üretilen nevresim takımları için oldukça popüler demek mümkün. Elastik kumaşa ve kendine has bir dokuya sahip olmaları sayesinde cilt ile uyum sağlıyor. Dokusundaki küçük ağlar nemi emerken, cildin nefes almasını da kolaylaştırıyor. Bu tür nevresim takımları ütü istemediğinden bakımı da son derece kolay…

Modal, polyester, viskon gibi kumaşlar ise hava geçirgenliğine sahip olmadığından birçok kişi tarafından tercih edilmiyor. Ancak bu ürünlerin fiyatları daha uygun. Bütçeniz bu tür nevresimler için uygunsa bunların da son derece şık modellerini bulmak mümkün. Ancak unutmayın ki kaliteli ve sağlıklı bir uyku için seçeceğiniz nevresimin kumaşı büyük önem taşıyor.

Bunları unutmayın!

  • Nevresim alırken yastık ve yorgan ölçülerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle yaz ayları için nemi emen kumaşlardan yana seçimler yaparsanız rahat edersiniz.
  • Nevresim takımı satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğu gibi satın aldıktan sonra da dikkat edilmesi gereken durumlar olduğunu unutmayın. Nevresim takımınızı ilk kullanımdan önce mutlaka yıkamalısınız. İdeal yıkama sıcaklığı 30 derecedir. Çok sıcak su ile yıkarsanız çekmesine ve renklerinin solmasına neden olabilirsiniz.
  • Yatak odanızda bahar havası oluşturmak için çiçekli nevresimleri tercih etmenizi öneririz. Zevkinize göre küçük ya da büyük çiçekli nevresim takımları ile odanıza renk katabilirsiniz.
  • Eğer yatak odanızda desenli bir duvar kağıdı varsa seçeceğiniz nevresimin düz renklerde daha sade olmasına özen gösterin. Aksi halde odanız çok karışık görünebilir, gözleriniz desenler arasında yorulabilir.