Tüm günün yorgunluğunu attığımız gece saatlerinde evinde ışık sevenlerden ve isteyenlerden misiniz? O halde sizlere önereceğimiz gece aydınlatma seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Çocuklar için gece aydınlatması önerileri

Çocuklu evlerde, gece aydınlatması önemli. Neden mi? Gece çocuğa bakıp kontrol edebilmeniz, korkusuna engel olmanız, uyku öncesi kitap okuma alışkanlığı kazandırmanız gibi birçok nedenden dolayı çocuk odalarında gece lambaları kullanılıyor. Ancak çocukların büyüme hormonu gece salgılanıyor ve bu hormonun karanlıkta daha çok salgılandığı biliniyor. Bu nedenle size minik bir önerimiz var. Çocuğunuzun odasında gece lambası kullanmayı planlıyorsanız kırmızı ampul kullanmayı tercih edin.

Birçok çocuğun geceleri kendi odalarında uyumaktan korktuğu bilinen bir gerçek. Odanın içinde bir ışığın var olması çocukları rahatlatıyor. Komodinin ya da çalışma masasının üzerinde bir gece lambası dışında bir alternatif daha var. Prize takılan ve çocuklar için farklı şekillerde üretilen gece aydınlatmaları; çocuğunuza bakmak istediğinizde size yardımcı olacak. Birbirinden farklı şekillerdeki bu gece aydınlatmaları çocuğunuzu odasında uyumaya alışması için de yararlı bir seçenek.

Ev kazalarına karşı gece aydınlatması

Evinizde, günlük hayatta fark etmediğiniz ancak gece tehlikeli olabilecek bölgeler olabilir, biliyor musunuz? Örnek mi? Mesela, merdivenler… Merdivenli bir eviniz var ise gece aydınlatması olmadan düşme riskiniz yüksektir. Özellikle de yaşlılar için bu durum çok daha riskli. Bu gibi kazaları engellemek için merdiven yanı veya merdiven altı aydınlatmaları en ideal yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Dilerseniz, merdiven tırabzanlarına pilli ışıklar sararak da merdiven aydınlatmasını çözebilirsiniz.

Uyumadan önce aydınlatma

Tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atacağınız uyku öncesi saatlerinizde evinizin aydınlatması nasıl olsun istersiniz? İşte size birkaç öneri… Gözlerinizi, bedeninizi yormayacak loş aydınlatmalar tercih etmenizde fayda var. Gözlerinizi yoran bir ışıklandırma kullanmanız akşam yatağa gittiğinizde uyumanızı zorlaştırır, unutmayın. Tüm odayı aydınlatmak yerine lambader ve abajurlar, sizi ve ev sakinlerini uyku öncesi rahatlatır ve çok daha huzurlu bir şekilde uyuyabilirsiniz.