Çeyiz alışverişi, evliliğe giden yolda çiftlerin titizlikle üzerlerinde durduğu bir konudur. Evin her odası için farklı çeyiz seçenekleri bulunur. Çarşaf, yastık kılıfı, nevresim ve pike gibi ev tekstili ürünlerini içerisinde barındıran setler, nevresim takımı olarak adlandırılır.  Kaliteli bir uyku deneyimi için nevresim takımı içerisinde yer alan parçaların kumaş yapılarına dikkat etmekte fayda var.

Nevresim takımlarının kumaş yapıları birbirleri arasında değişiklik gösterir. Çeyizlik nevresim takımlarında baskılı, nakışlı ve desenli farklı model alternatifleri bulunur. Yeni eviniz için yapacağınız yatak odası çeyiz seçimlerinde odanın diğer mobilya ve dekorasyon öğelerine uygun tonlarda ve stillerde bir çeyiz seti tercih ederek yatak odanızda ahenkli bir görünüm oluşturmak ise oldukça kolaydır. Yatak odası nevresim takımı seçiminizi kolaylaştıracak yazımızı gelin birlikte inceleyelim. 

Nevresim Takımı Ölçüleri Nelerdir?

Nevresim takımları, temel olarak tek ve çift kişilik olarak iki farklı kategoriye ayrılır. Bu temel kategorilerin boyut açısından farklı alt kategorileri bulunur. Tek kişilik nevresim takımı ölçüleri, S, M, L ve XL olabileceği gibi, cm bazında da sunulur. Her yatak boyutuna uygun bir yatak odası tekstil ürünü bulunur. Boyut çeşitliliği, yatak odası çeyizinizin için en uygun modeli bulmanızda size avantaj sunar. 

Yatak odası çeyizinde nevresim takımı kategorisinde sunulan modeller genellikle büyük boy tek kişilik ve farklı boyutlarda çift kişilik setleri içerir. Tek kişilik nevresim takımı ölçülerinin en büyük boyutlu alternatifleri 103×203 santimetredir. Bu ölçülerdeki takımlar tek kişilik king yatak kategorisi içerisinde yer alan yataklar ile uyumludur. Yatak odası çeyiz takımlarında yer alan çift kişilik nevresim takımı ölçüleri ise daha geniş bir skala içerisinde sunulur. 

Nevresim Takımı Hangi Ürünleri Kapsar?

  • Yastık Kılıfı

Yatak odası çeyiz nevresim takımları içerisinde yer alan yastık kılıfları, iki adet ve aynı boyutlardan oluşur. Bu kılıflar, nevresim ya da pike kumaşları ile uyumlu olmanın yanı sıra aynı renk ya da desenleri barındırarak takım bir görünüm oluşturur. 

  • Çarşaf

Çeyizlik yatak odası takımlarının çarşafları lastikli ya da düz kesimdir. Lastikli çarşaflar, çarşafın yatağa geçirilmesini kolaylaştırırken lastiksiz alternatifler ise yatağın altına sıkıştırılarak kullanılabilir.

  • Nevresim

Nevresimler, genellikle kış ayında sıkça kullanılsa da uygun kumaşlar tercih edildiği takdirde ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde de gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu ürünler, yatak odası çeyiz setlerinin en büyük ebatlı parçalarıdır. 

  • Pike

Pike, genellikle yaz aylarında tercih edilir. Havaların ısınması ile birlikte yataklarda yerini alan pikeler terletmeyen fakat uyku süresince düşen vücut ısısının dengeli tutulmasına yönelik tasarlanan ürünlerdir. 

  • Yatak Örtüsü

Yatak örtüsü genellikle yatağın kullanılmadığı zamanlarda yatak üzerine serilen ve dekoratif olarak kullanılan bir tekstil ürünüdür. Her ne kadar desensiz ve sade bir nevresim takımına sahip olsanız da, desenli ya da çok renkli yatak örtüsü alternatifleri ile yatak odanızın görünümüne tek ürünle hareket kazandırabilirsiniz.

Nevresim Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeyizlik nevresim takımı seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk kriter, takımın içerdiği tekstil ürünlerinin boyutlarının yatak ve yastıklarınız ile uyumlu olmasıdır. Yatak ve yastıklarınızın boyutlarını belirledikten sonra, nevresim takımını kullanacağınız mevsimi göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Yatak odası çeyiz takımlarının geniş skalada sunulan kumaş alternatifleri bulunur. Mevsime uygun bir çeyizlik nevresim takımı seçerek terleme ya da üşüme gibi istenmeyen durumların önüne geçebilir, kaliteli bir uyku deneyimi elde edebilirsiniz. 

Nevresim Takımları Nasıl Yıkanmalı?

Çeyizlik nevresim takımlarını yıkamadan önce kumaş materyallerine ve barındırdığı işleme ya da baskı gibi öğelere dikkat etmeniz gerekir. Takımın etiketine göz atarak kumaş yapısı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca etiket üzerinde yer alan yıkama talimatlara uygun bir şekilde yıkanan nevresim takımları, uzun yıllar boyunca ilk günkü görünümünü ve kumaş kalitesini korur. 

Nevresim takımı içerisindeki parçaların yıkanma sıklığı birbirleri arasında değişiklik gösterir. Örneğin kullanılan yastıklar 3-4 günde bir, çarşaflar ise haftada bir yıkanmalıdır. Uyku alanınızın hijyenini yüksek bir düzeyde tuttuğunuz takdirde, uyku kalitenizi daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. 

Nakışlı ya da baskı desenli nevresimler içeren çeyizlik ürünlerin elde ya da çamaşır makinesinde hassas programda yıkanması önerilir. Normal programda yıkanan bu tür nevresimlerde nakışlarda sökükler, baskı renginde solma ya da deformasyon görülebilir. 

Hangi Nevresim Takımını Tercih Etmeliyim?

Seçeceğiniz çeyizlik nevresim takımında ilk olarak konforunuzu göz önünde bulundurmanız gerekir. Yaz ve kış mevsimleri için farklı nevresim takımlarına yönelik mevsim koşullarına uygun bir uyku süreci elde etmenize yardımcı olur. Mevsime göre nevresim takımlarının kumaş malzemeleri birbirlerinden farklıdır. Dört mevsim kullanabileceğiniz nevresim takımlarına da rastlamak mümkündür. Belirli yatak odası çeyiz takımlarının içeriğinde aleze yer verilir. Alez, birçok farklı amaç için kullanılsa da temel görevi yatak yüzeyini lekelerden ve kirden korumasıdır. Alez, çarşafın altına serilerek kullanılır. 

Pamuklu kumaş yapısına sahip olan nevresim takımları dört mevsimde kullanıma uygundur. Pamuk, yazın teri emer, kışın ise vücut ısı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bambu kumaşlı nevresim takımları da dört mevsim kullanabileceğiniz seçenekler içerisinde yer alır. Saten ve keten, terlemeyi önleyen yapıları ile genellikle yaz aylarında tercih edilir. Yün yapılı kumaşlar, kış aylarında sıcacık bir uyku ortamı yaratmanız için size destek olur.