Sonbahar mevsimi ile birlikte dekorasyonunuzu mevsimi yansıtan tonlar ile dekore etmek isteyebilirsiniz. Sonbahar renklerinin ana tonlarından bazıları ise kahverengi, kırmızı ve sarıdır. Sonbahar tonlarını belirlemek için doğa ile iç içe kısa bir vakit geçirmek yeterlidir. Ağaçların yaprakları sararır, yapraklar kaldırımlarda romantik bir görünüm yaratır. 

Siz de sonbahar tonlarını barındıran mobilyalar ve dekorasyon ürünleri ile yaşam alanınızda sıcacık bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu görünüm için doğadan ilham alabilir, sonbaharın yansıttığı huzuru evinize taşıyabilirsiniz. Yine de kahverengi ve kırmızı gibi sıcak tonlara ağırlık vermemekte fayda var.

Sıcak tonları gri, bej, beyaz ve kemik rengi gibi detaylar ile dengeleyebilirsiniz. Yeşilin soğuk tonlarını içeren kırlent ve koltuk şalı gibi ürünler ile doğanın renklerini dekorasyonunuzda bir araya getirebilirsiniz. Gelin, sonbahar mevsiminin temasına uygun dekorasyon fikirlerini içeren yazımıza birlikte göz atalım. 

Sonbahar Renkleri Nelerdir

Sonbahar renkleri, temelde toprak tonlarını kapsar. Sarı rengi yelpazenin soğuk tonlu ucunda, kırmızı ise sıcak tonlarının bulunduğu uçta yer alır. Sonbahar teması yalnızca toprak tonları ile sınırlı kalmamak ile birlikte yeşilin tonları ve turuncu rengi ile de bir araya getirilebilir. Dekorasyonunuzda mevsimi yansıtan balkabağı figürlü biblolar, dekoratif kozalaklara da yer verebilirsiniz. 

Mevsim geçişi ile birlikte kıyafet ve ev tekstili ürünlerinde ince kumaşlardan kalın kumaşlara da geçiş yapılır. Televizyon keyfinizi tamamlayacak battaniyelerde koltuklarınızın tonu ile zıt tonlara sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Örneğin koltuğunuz gri renkte ise turuncu ya da kırmızı, kahverengi tonlarında ise koyu yeşil battaniyelere yer verebilirsiniz. 

Koltuk yastık ve kırlentlerinizi de battaniyeleriniz ile uyumlu tonlarda tercih ederek bütün bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu ton uyumunu, yatak odanızdaki nevresim takımlarının renk seçimlerinde de uygulayabilirsiniz.

Sonbaharın Sıcak Tonlarını Evinize Yansıtın

Her mevsimin kendine has bir teması bulunur. Bahar mevsimi cıvıl cıvıl bir görünümü, sonbahar ise dinginliği ve huzuru yansıtır. Doğru renk ve dekorasyon ürünü seçimleri ile bu dinginliği bu huzuru yaşam alanınıza taşımak ise bir o kadar kolaydır. Turuncu, koyu yeşil, toprak tonları ve sarı, her detayıyla sonbaharı yansıtan renkler içerisinde ilk akla gelenlerdir. 

Sonbahar mevsimi ile birlikte sokaklar yavaş yavaş hareketliliğini daha sakin bir görünüme bırakır. Ağaçlar çiçeklerinden arınır, yaprakları tek bir tona bürünür. Bu mevsim ile günler kısaldığı için akşamüzerleri loş bir atmosfer oluşur. Günün belirli saatlerinde güneş ışığının açılarından ve tonlarından ilham alarak aydınlatma seçimlerinizi de bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz. 

Sonbahar, mevsimler içerisinde en romantik dönemlerden biridir. Odunsu kokular ya da tarçın içerikli oda kokuları ile evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Aydınlatma seçimlerinde ampullerin yanı sıra mumlara da yer verebilirsiniz. Soğuk tonların hakim olduğu odalarda yalnızca şık bir mumluk ile kullanacağınız bir mum ile dahi mekana sıcacık bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

Doğadan İlham Alın

Mevsim geçişlerinde ev dekorasyonunda da ufak değişiklikler yapılması olasıdır. Soğuk dönemlerin başlangıcı olan sonbaharda battaniyeler koltuklarda yerini alır, kırlent kılıflarında daha kalın kumaşlara yer verilir. Sonbahar temasına uygun bir dekorasyon için çevrenizde ufak bir gezinti yaparak doğayı gözlemlemeniz yeterlidir. 

Doğada vakit geçirdiğiniz anlarda toplayabileceğiniz ya da dekorasyona yönelik platformlardan temin edebileceğiniz kuru dallar ve kozalaklar ile doğanın ufak detaylarını evinize taşıyabilirsiniz. Dalları bir araya getirip ağaç formu oluşturduktan sonra çevresine minik LED lambalar sararak kendi aydınlatmanızı yaratabilirsiniz. 

Sonbaharın huzurunuzu yaşam alanınıza taşımak adına yapabileceğiniz bir diğer basit dekorasyon uygulaması ise yere düşen kırmızı-sarı tonlu yapraklar ile duvarınızı süslemektir. Minik mandallara dilediğiniz şekilde asacağınız yaprakları ipe geçirdikten sonra duvarlarınıza hareket kazandırabilirsiniz. Toplayacağınız yaprak, dal ve kozalakları dekor için kullanmadan önce onları toz, çamur ve böcek gibi dış etkenlerden arındırmakta fayda var. 

Ahşap Tonlarına Yer Verin

Ahşap içerikli mobilya ve dekorasyon ürünleri, alan hangi türde dekore edilmiş olursa olsun odaya sıcak bir dokunuş kazandırır. Sonbaharı yansıtan materyallerin başında şüphesiz ki ahşap gelir. Ahşap, hem şıklığı hem de doğa dostu yapısı ile birçok kişinin dekorasyonunda sıkça yer verdiği malzemelerden biridir. 

Ahşap mobilya ve dekorasyon ürünlerinin birçok ağaç türünden elde edilen seçenekleri bulunur. Yaşam alanınıza sonbahar temasını yansıtmadan önce, odanızda ne gibi değişiklikler yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu sürede ilk olarak yaz ve ilkbahar temasını yansıtan dekorasyon ürünlerini kaldırabilirsiniz. Ahşaba mumluktan bibloya dilediğiniz her alanda yer vererek doğal ve sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler içerisinde hem soğuk hem de sıcak tonlar yer alır. Bej, beyaz, zeytin yeşili, krem ve parlak mavi gibi soğuk tonlu renkler, kahverenginin koyu tonları ile kontrast bir görünüm yaratır. Kırmızı, sarı ve turuncu ise kahverengi tonları skalasında yer alan her ton ile kolaylıkla uyum sağlar. Farklı renkteki dekorasyon ürünlerini yan yana getirerek bu kombinlerin dekorasyonunuza uyum sağlayıp sağlamadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.