Halı seçmek bir odaya karakter ve kişilik kazandırmakla eşdeğerdir. Bir iç mekanın resmini gördüğünüzde resmin dikkatinizi çekmesini sağlayan, “Ne güzel bir atmosfer!” diye düşünmenize neden olan o detay halıdır. Alanı dolduran, kontrast oluşturan, dinamik ve içinde yaşam olan bir hava kazanmasını sağlayan bir detay…

Zevkler, tercihler ve ihtiyaçlar değişse de iç mekan tasarımcılarının hemfikir olduğu nokta halının, evin herhangi bir yerine renk ve sıcaklık kazandırmak için ideal bir öge olduğudur. Doğru halı seçimi ile evinize yeni bir görünüm kazandırabilir, odanızı estetik olarak geliştirebilir ve soğuk kış akşamlarında çıplak ayakla yürüyebileceğiniz yumuşak ve sıcak bir yüzeye sahip olabilirsiniz. Eviniz için doğru halı seçimi yapmanızı sağlayacak maddelere göz atın!

1. Form ve İşlev
Halı seçimi yapmak için ilk adım halının kullanılacağı alanın hangi amaçlarla kullanıldığını belirlemektir. Örneğin sentetik kumaşlara sahip dayanıklı ve kolay temizlenebilen halılar mutfak halısı olarak veya yemek odası gibi alanlarda kullanmak için idealdir.

Evin sık zaman geçirilen alanlarında hem ısının koruması hem de sıcak ve rahat bir atmosfer oluşturması için uzun tüylü yumuşak halılar mükemmeldir.

Daha gösterişli ve sofistike bir görünüm kazandırmak istediğinizde kısa tüylü halıları tercih edebilirsiniz. Bakımı daha fazla dikkat gerektiren kısa tüylü halıları uzun yıllar kullanabilmek için ağır eşyaların altına yerleştirmekten kaçınarak hasar almasının önüne geçebilirsiniz.

2.Oranlar ve Pozisyonlar
Halı boyutu bir odanın boyutunu da etkileyebilecek bir unsurdur. Çok büyük bir halı odanın daha küçük görünmesine neden olabilir. Çok küçük bir halı da odadaki diğer eşyalardan alakasız durarak bütünlük oluşturmaktan uzak, hatta görünmez olabilir.

Odanızda en güzel görünümü yakalamak için oranları göz önünde bulundurun ve mobilyaları halının üzerine ve kenarlarına dengeli bir şekilde yerleştirmeye çalışın.

Genel olarak uyumlu ve orantılı bir görünüm için halının üzerine yerleştirilen mobilyalardan en az 20 cm daha geniş olması tercih edilir.

Yemek masasının altı için bir dekoratif halı söz konusu ise masa sınırlarının 60 cm dışında olması masadan kalkmak için sandalyeyi hareket ettirdiğinizde sandalyenin halının sınırlarında kalmasını sağlar. Yemek masanız yuvarlaksa yuvarlak halı da odanızda simetrik ve uyumlu bir görünüm yaratır.

3.En Uygun Ölçü
Odanızda en güzel görünüm için halı ölçüsünü tahminlere veya içgüdülerinize bırakmayın. Halı mekana en iyi uyum sağlaması ve doğru ölçülere sahip olması gereken aksesuarlardan biridir.

Kağıt, kalem ve mezura ile odanızın tüm kenarları, giriş ve sütunlarının ölçülerini alın ve not edin. Doğru halıyı bulmak için odanızın ve eşyalarınızın ölçülerini kağıda çizebilirsiniz.

Eğer ölçüleri tam olarak belirlemenize rağmen halının odanızda nasıl duracağınız gözünüzde canlandırmakta zorlanıyorsanız yere gazete kağıtlarını sererek veya kağıt bantlar ile çerçeve çizerek daha somut bir fikre sahip olabilirsiniz.

4.Renkler ve Desenler
Bir odayı dekore ederken ilk düşünülmesi gereken unsurlar duvarların ve halının rengidir. Düz renkli mobilyalara sahipseniz desenli halıları tercih edebilirsiniz. Eğer evinizde aksesuar kullanmayı seviyorsanız ve renkli mobilyalara sahipseniz sade bir halı seçmek daha iyidir.

Nötr tonlar zamansızdır. Açık renklerde bir halı odanızı aydınlatabilir. Parlak ve cesur renkleri, desenleri seviyorsanız halınızı mobilyaların altına saklamaktan kaçınmalısınız.

Açık renk duvarlara ve mobilyalara sahipseniz modern bir stil oluşturmak için koyu renkli halıları tercih edebilirsiniz. Koyu renk halılar ayrıca kusurları daha iyi saklayacağı için çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa daha kullanışlı olacaktır.