Evinizin odalarını birbirine bağlayan koridorlar ev tasarımında çoğunlukla en son akla gelen alanlardandır fakat ambiyansa etkisi tartışılmazdır. Keyifle tasarladığınız yatak odanızdan, mutfağınıza geçerken düzensiz ve sıradan bir koridordan geçmek yerine tasarlanmış bir alan yaratmak isteyebilirsiniz. Koridorların her odaya bağlantısı olduğundan ötürü kir ve toz taşınması olasıdır. Bunun gibi istenmeyen durumları da önlemek yine koridor dekorasyonu ile mümkündür.

Dar alanlar bazı dekorasyon hileleriyle olduğundan geniş ve uzun gösterilebilir. Önemli olan algı oyunlarıyla istenilen görünümün elde edilmesidir. Eşsiz evinize yapacağınız dekorasyon hileleri ile alanınıza anlam katmaya devam edebilirsiniz.

Dar Koridor ve Ayna İlişkisi

Basık ve dar alanlarda kullanılan aynanın etkisi tartışılmazdır. Küçük odalar ve salonlar için duvara yerleştirilen ayna alanı neredeyse iki katına çıkarır ve algınızla oynar. Bu şekilde istediğiniz alanı büyütebilir, genişletebilir ve değiştirebilirsiniz. Aynı durum koridorlar için de geçerlidir. Koridorunuzun iki tarafına yerleştireceğiniz büyük aynalar ile kendinize harika bir geçit tasarlayabilirsiniz. Özellikle akıllıca yerleştirilmiş ışıklar bu tarz tasarımlara son dokunuş yapar. Ister dikdörtgen ister şekilli olarak kestireceğiniz aynalarınızın etrafına veya sadece altına yerleştireceğiniz led ışık şeritleri ile koridorunuzu eşsiz bir geçite çevirebilirsiniz.

Duvara sabitlenen bir boy aynası koridorunuzda eşsiz bir görüntüyle parlayabilir. Işıklandırma ve renkler de oldukça önem taşısa da aynaların tartışmasız bir büyüsü vardır. Modern koridor dekorasyonunda oldukça tercih edilen ve farklı şekillerde değerlendirilen bir üründür.

Duvara Sabitlenen Mobilyalar

Ayakkabılar ve eve ilk gelindiği zaman elinizde olan eşyalar bir yere kaldırılırsa daha düzenli olur. Özellikle dar koridorlarda bu tip eşyalar sıkıntı yaratabilir ve gereksiz bir ayakkabı kalabalığı ile karşılaşabilirsiniz. Bunu çözmenin çok kolay yolları vardır. Örneğin duvara sabitlenen ve küçük ölçülere sahip ayakkabı dolapları bu durumlarda kurtarıcıdır. Sizin evinize uygun ölçülerde üretilmemiş olsa dahi üretmesi ve yaptırması da az maliyetlidir. Çekmecelerin içine yerleştireceğiniz ayakkabılarınızı yukarı doğru kapanan kapaklara yerleştirebilir ve alandan tasarruf edebilirsiniz. Böylece her evden çıkışınızda ayakkabılarınızı başka bir yerden almanıza gerek kalmaz ve her eve gelişinizde de temizleyip kaldırmanız gerekmez. Ev kapısına yakın yerleştirilecek ve az yer tutacak bu tip ayakkabı dolapları kurtarıcı ürünlerdir. İstediğiniz boyda ve ölçüde olabilirler. Özellikle bel hizasında monte edildiğinde masa görevi de görürler. Eve geldiğinizde anahtarlarınızı üzerine koyabilir hatta kendinize özel bir giriş alanı dahi yaratabilirsiniz.

Etajerler koridorunuzda oldukça işlevi olan ürünlerdir. Dilerseniz üstüne küçük bitkiler yerleştirerek süsleyebilir ya da koyacağınız resimlerle sevdiklerinizi her eve girip çıktığınızda görebilirsiniz. Dar koridorlara uygun etajer bulmak zor olsa da duvara sabitlenen modeller kurtarıcıdır. Çekmeceli veya ayakkabı dolabı içeren modelleri de bulunur. Çekmecelerinize koyacağınız ürünler ihtiyacınıza göre farklılık gösterebilir. Antre dekorasyon ürünleri alana ve işleve göre farklılık gösterir. İsteğinize ve ihtiyacınıza göre modelleri araştırabilir ve uygun gördüğünüz modeli evinize uyarlayabilirsiniz.

Renk Oyunları ile Algı Oyunları

Renk seçimi de en az mobilya seçimi kadar algıda rol oynar. Açık renk tonları her zaman için alanı geniş göstermeye meyillidir ve basık alan algısını deler. Örneğin krem ve bej tonlarında dekore ettiğiniz koridorunuzda aynı şekilde açık renk mobilyalar kullanarak alanı olduğundan geniş gösterebilirsiniz. Böylece elinizdeki metrekarelerin her birini faydalı bir şekilde değerlendirmiş olursunuz. Kullanacağınız yüzeyi parlak malzemeler de alanı ayna kadar yansıtmasa da az oranda yansıtacağı için genişlik hissiyatı verir. Bu mobilyalar da açık renklerde tercih edilirse etkisi büyük olur. Koyu renk severler için de dar koridorları geniş hissettirmek mümkündür. Özellikle son zamanlarda gri renk dekorasyonda oldukça tercih edilen ve sevilen bir renktir. Bu nedenle gri koridor dekorasyonu da uygulanan bir seçimdir. Bu tarz renklerin koyu tonları kullanıldığı zaman ayna kullanımı akıllıca olacaktır. Örneğin koridorun sonu griye boyanıp geri kalan duvarlar açık renk tercih edilirse de genişlik algısı oluşur ve koridor olduğundan daha uzun görünür

Zeminde Halı ve Şaşırtmalı Kaplama Kullanımı

Halı bazen tercih edilmekten uzak bir ürün olabilir. Bunun nedeni zemin kaplaması seçimi veya odanın dekorasyonu olabilir. Genellikle koridorlarda zemine halı yerleştirmek tercih edilmeyebilir. Alacağınız ince ve uzun formlardaki halılar da koridorunuzun olduğundan geniş görünmesine yardımcı olabilir. Duvarınızın ve mobilyalarızın rengine ve kalabalıklığına göre düz renklerde veya farklı desenlerde halılar tercih edebilirsiniz. Göz atacağınız koridor dekorasyon modelleri sayesinde geniş çaplı fikirlere sahip olabilir ve fikirlerinizi tartabilirsiniz.


Uzun ahşap zemin kaplama parçaları alanın da geniş görünmesine neden olur ve oldukça işlevseldir. Bir diğer fikir ise desenli seramik zemin kaplamalarını zemine uygulamaktır. Bu şekilde sade mobilyalar ile dekore edeceğiniz dar koridorunu geniş bir görünüme kavuşabilir. Koridor için dekorasyon önerileri sayısızdır ve herkes için bir yöntem mutlaka vardır. Önemli olan renk ve malzeme seçimidir. Dekorasyonunuz her ne kadar eşsiz olsa da doğru renklerde olmadığı zaman kendini gösteremez. Malzeme dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği de önemli bir husustur. Koridorlar oldukça fazla kullanılan alanlardır ve malzeme dayanıklılığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Her doğru seçimle koridorunuz olduğundan geniş gösterebilir ve kendinize eşsiz alanlar yaratabilirsiniz.