Birkaç yıl önce hayatımıza giren İskandinav ev dekorasyonu, artık tüm dünyada kabul edilen önemli bir akım haline geldi. Yalın, aydınlık ve pratik yaklaşımıyla gelişmiş ülkelerin yaşama bakışlarını yansıtan bu stili mercek altına aldık.

İlk adım: Alan açın

Bütün evinizi İskandinav evim diyebilecek kadar yeni baştan dekore etmek için can atabilirsiniz. Ancak bazen bunu hayata geçirmek için biraz zamana ihtiyaç vardır. Pratik bir şekilde başlamak da mümkün. Evinizin veya ofisinizin bilindik dekoru içinde İskandinav konseptine bir yerden temas etmek için birkaç basit adım yeterli. Dekorasyon uygulaması yapacağınız bir köşe seçin ve bu alanı boşaltın. İlk hedefiniz sadeleştirmek olsun. Yeni bir tarza alan açmak için öncelikle bir mobilyanın yerini değiştirmeniz de gerekebilir. Denemekten çekinmeyin.

Belirlediğiniz alan için bir ana mobilya seçin. Yenilemek istediğiniz bir sehpa, raf sistemi, kitaplık veya konsol olabilir. Ardından birbirine benzer tonlarda birkaç obje seçin. Beyaz, gri ve siyah kullanabilirsiniz. Renk katmak isterseniz kırmızı, mavi veya sarı gibi canlı renklerde dekoratif aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

Uyumlu birliktelik

Genel görünümün ihtişamlı olması şart değil. Ancak İskandinav dekorasyonun belki de en belirgin özelliklerinden biri, sade ve fonksiyonel parçaların şık bir uyumla bir araya gelmesi. Salonunuz veya seçtiğiniz mekân için 2-3 temel renk belirleyip temel eşyalarla dekore etmek için kuzey ülkelerinin tarzı size çeşitli fikirler sunar. Bunlardan biri, depolama alanları kullanmak ama bunu göze hoş görünen bir tarzda yapmak. Dekoratif saklama kutuları, kolaylıkla sökülüp takılabilen perdeler, kolay temizlenebilen ama şıklıktan ödün vermeyen mobilyalar ile hem günlük hayatı kolaylıkla yaşayabileceğiniz bir dekorasyona imza atar hem de içinde yaşamaktan keyif alacağınız bir görünüme kavuşursunuz.

Daha fazla ışık!

İskandinav evi, özellikle gün ışığının azaldığı sonbahar ve kış aylarında bize daha fazla ışık kullanmayı hatırlatıyor. Abajurları, rustik ampulleri, dekoratif mumlukları, her türlü dekoratif aydınlatma eşyasını bol miktarda kullanabilirsiniz. Odayı loş hale getirip bu tarz küçük ışıklandırmaları kullanarak oldukça hoş bir ambiyans elde edebilirsiniz. İskandinav stilinin ilk akla gelen öğesi olan ışık, güneşli günleri anımsatan en sıcak haliyle evlere mumlar ve çeşitli aydınlatma ürünleri sayesinde giriyor. Her çeşidi bambaşka etkiler sağlıyor, deneyin!  

Fonksiyonel ve şık tasarımlar

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin tasarımcıları, hayatı kolaylaştıran ve keyif almayı sağlayan ürünler yapmak için çalışırken şıklıktan da ödün vermiyor. İskandinav modeli sade ve fonksiyonel dekorasyonu ile aynı zamanda göze de hitap edebiliyor. Güneşten az faydalanan İskandinav ülkelerinde iç mekanlar olabildiğince ferah ve mutluluk katan renklerle dekore ediliyor. Duvarlarda, perdelerde ve mobilyalarda açık renklerin kullanımı, canlı renklerde aksesuar ve detayların eklenmesine de olanak sağlıyor. Böylece sadece tasarım değil görsellik de öne çıkıyor. Karmaşık detaylar yerine çarpıcı renkler ile işlevsel eşyaların birleşimi, bu tarzın en bilindik yönlerinden birini oluşturuyor.

Her türlü mekanda İskandinav esintileri

Bu tarzın en sevilen özelliklerinden biri, her türlü mekâna taşınabilmesi. Çocuk odalarına saklama kutuları, eğlenceli detaylarla dolu mobilyalar ile imzasını atan bu tarz, klasik çocuk odası görüntüsü yerine işlevsel ve sevimli bir mekân olarak çocukların yaşam alanını şekillendiriyor. Özellikle oyuncakları depolamak için saklama kutuları, raflar, oyun masaları adeta okul ortamını eve taşıyor ve düzen getiriyor. Üstelik eğlence katarak! Çocuklarınız varsa İskandinav dekorasyon fikirlerinin pratik yaklaşımları mutlaka işinize yarar.