Vitrinler, genellikle yemek odaları ya da salonlarda yer alan bir tamamlayıcı mobilya türüdür. Yemek takımlarını ya da dekoratif objeleri sergileme amacı ile kullanılan mobilyalarda iki kapaktan oluşur. Cam vitrin, kapaklarında yer alan cam tasarımı ile içerisinde saklanan eşyaların görünür olmasını sağlar. 

Vitrini kullanacağınız odadaki diğer mobilyaların malzeme, tasarım detayları ve renklerini inceleyerek odanız için en uygun modeli bulmak için ilk adımı atabilirsiniz. Uyumlu bir model ile odada bütün bir görünüm elde edebilir, dekorasyona şık bir katkıda bulunabilirsiniz. Kare ve dikdörtgen formda tasarlanan modeller içerisinden zevkinize ve ev dekorasyonuna yönelik seçeneği bulmak çok kolaydır. 
Evinizde hem dekorasyon hem de saklama alanı konusunda birkaç değişiklik yapmak mı istiyorsunuz? Öyleyse birbirinden şık tasarımlara sahip olan cam kapaklı vitrin seçenekleri tam size göre! Sizler için hazırladığımız cam vitrinlere dair detaylı bilgiler içeren yazımıza göz atarak bu mobilyalar ve kullanımları hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Favori Objelerinizi Cam Vitrin İle Sergileyin

Genellikle dekoratif objeler, porselenler ve sofra takımlarının sergilenme amacına hizmet eden cam vitrinler, tek bir parça ile bütün odanın dekorasyon ihtiyacını karşılayacak niteliktedir. İki bölmeli, üç bölmeli ve dört bölmeli gibi farklı saklama alanları üzerinden tasarlanan cam vitrinlerin içerisine dilediğiniz eşyayı yerleştirmek ise size kalır. 

Cam vitrin modellerinin geniş cam kapaklı tasarımı, içerisinde yer alan objelerin birçok açıdan görülmesine olanak tanır. Ayrıca cam kapakları dolayısıyla içerisinde çok eşya bulundursa dahi odada kalabalık ve boğucu bir görünüm yaratmaz. Cam kapak tasarımlı vitrinlerin iskelet kısımları genellikle metal ya da ahşap malzemelerden üretilir. 

Ahşap cam kapaklı vitrin, gövde kısmının tamamında ahşap materyale yer verir. Ahşap, birçok ev içi mobilyada sıkça kullanılan bir materyaldir. Ahşabın doğal ve dayanıklı yapısı, hem kullanım hem de estetik açısından kişilere avantaj sunar. Bu tür ahşap mobilyaların yalnızca kapak kısımlarında cama yer verilir. Ahşap kullanılan bir model tercih ederek odanızda sıcak ve doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Hem Şık Hem Kullanışlı Cam Vitrin

Her ne kadar cam vitrinlerin yoğunlukla konumlandığı alanlar yemek odaları ve salonlar olsa da, bu tür mobilyaları evin farklı bölgelerinde de kullanabilirsiniz. Örneğin banyo için bir cam kapaklı vitrin tercih ederek vitrin içerisinde banyoda ihtiyaç duyduğunuz tüm eşyaları saklayabilirsiniz. Böylelikle banyonuzda düzenli bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Bu tür mobilyalar, küçük evlerde düzenli bir dekorasyon oluşturmak isteyen kişiler için cazip bir alternatif olarak gösterilebilir. Sergilemek istediğiniz obje ya da yemek takımlarını kategori ya da materyallerine göre farklı bölmelere dizebilir, odanızı mini bir galeriye dönüştürebilirsiniz. Rafların bir sırasını yalnızca porselen objelerinize, diğer sıralarını ise biblo ve yemek takımı gibi diğer eşyalara yer verebilirsiniz. 

Duvar tipi cam vitrin, duvara monte edilerek kullanılan bir modeldir. Zarif tasarımlara sahip olan duvar tipi vitrinleri dilerseniz yere sabitleyerek ya da duvara iyi bir şekilde monteleyerek kullanabilirsiniz. Bu tür mobilyaların belirli modellerinin iç kısımlarında yer alan aydınlatma yuvası, raflarda sergilenen eşyaların oda içerisinde daha belirgin bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. 

Cam Vitrin Nasıl Kullanılır

Camlı vitrinleri kullanmanın birçok yolu bulunur. Vitrin dekorasyonundan önce yapmanız gerekenlerden birkaçı mekan ve kullanım amacının seçimidir. Bu tür mobilyalar genellikle yemek odalarının tamamlayıcıları olarak bilinir. Boyut ve modeline bağlı olarak camlı vitrinleri dilerseniz antrenizde, dilerseniz banyonuzda da kullanabilirsiniz. 

Vitrinin kullanım amacını belirledikten sonra mobilyayı koyacağınız alanın ölçüleri ile oda ölçülerini karşılaştırmanız gerekir. En bazında geniş bir duvar ölçülerine sahip olan odalarda enlemesine uzun ve yüksek ayaklı modelleri tercih edebilirsiniz. Dar ve uzun tasarımlı cam vitrinleri odanızın kullanmadığınız bir köşesine yerleştirerek alandan yüksek oranda verim elde edebilirsiniz. 

Krom ayaklı cam vitrin, iskelet kısmında dört ayak barından ve bu ayaklarda iki ya da daha fazla camın yer aldığı camlı vitrin türlerinden biridir. Oldukça minimal bir tasarıma sahip olan krom vitrinler, modern ve minimal tarzda dekore edilen odalara şık bir şekilde eşlik eder. 

Çok Yönlü Kullanım Sunan Cam Vitrin

Cam vitrin kullanımı kişilerin dekorasyon zevklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak birbirleri arasında değişiklik gösterir. Bu tür mobilyaları dilerseniz yemek takımlarını, dilerseniz de dekoratif objeleri sergilemek için tercih edebilirsiniz. 

Vitrinler yalnızca dekoratif amaca değil, alandan tasarruf etme amacına da hizmet eder. Camlı vitrinleri kitaplık olarak da kullanmak mümkündür. Berjerlerin ya da çalışma alanının yanına yerleştireceğiniz bir vitrin ile kendiniz için düzenli ve huzurlu bir köşe yaratabilirsiniz. 

Konsol vitrin tasarımlarında iskelet malzemesi kadar cam kalitesine de dikkat etmeniz gerekir. Kapağı açıp kaparken istenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına kapaklarda yer alan cam kalın ve dayanıklı bir yapıda olmalıdır. Kapak stoplama sistemi de camın ve diğer malzemelerin hasar görmemesi adına bu tür vitrinlerde bulunması gereken yapılardan biridir.