Süpürgeler temizlik yaparken kullanılan vazgeçilmez elektronik aletlerdir. Yüksek emiş güçleri sayesinde tozu, kiri ve kırıntıları anında çekerek haznelerinde toplayan elektrikli süpürgelerin gelişen teknolojiyle beraber birçok özellik sunan modellerini bulmak mümkün. Son zamanlarda toz torbasız süpürgeler yaygın bir şekilde kullanılmasına rağmen toz torbalı süpürge çeşitleri de hala birçok kişinin öncelikli tercihi. Diğer modellere göre kullanımı daha eski tarihlere uzanan bu süpürgeleri vazgeçilmez yapan özellikler nelerdir ve toz torbalı elektrikli süpürge seçimi nasıl yapılmalıdır? Bu sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık. 

Toz Torbalı Süpürge Nedir?

Eskiyen süpürgenizi yenilemek istiyorsanız araştırma aşamasında torbalı, torbasız ya da su filtreli gibi birçok farklı özellikte hazne seçeneği sunan modelle karşılaşabilirsiniz. Genel olarak torbasız ya da torbalı olan süpürge modelleri arasında emiş gücü ya da kullanım şekli bakımından pek bir fark bulunmaz. Modelleri birbirinden ayıran temel özellik haznesinde biriken tozun nasıl boşaltılacağıdır. Torbalı süpürgelerde toz ve kırıntılar süpürgenin modeline uygun şekilde tasarlanmış özel bir torbanın içinde birikir. Bu torba dolduğunda kolayca süpürgeden çıkarılıp çöpe atılır. Yerine ise yeni bir toz torbası yerleştirilir. Torbasız modellerde ise adından da anlaşılacağı üzere bir torba bulunmaz. Kirler direkt haznede birikir ve dolduğunda bu hazneyi çıkarıp, içindekileri çöpe boşalttıktan sonra eski yerine takmak yeterlidir. Torbasız modeller, sürekli toz torbası satın alma gibi bir durum olmadığı için daha ekonomiktir. Buna rağmen toz torbalı süpürge yorumları incelendiğinde hala birçok kişinin tercihini bu ürünlerden yana yaptığı rahatlıkla görülmektedir. Bu duruma yol açan başlıca sebep; torbasız modellerde hazne boşaltılırken tozların ve kırıntıların etrafa saçılma riski olmasıdır. Toz torbalı süpürge modellerinde ise haznede biriken kirlerle herhangi bir temasınız olmaz. Dolan torbayı direkt çöpe atarak yeni torbayla temizliğe devam edebilirsiniz.  

Toz Torbalı Süpürge Modellerinin Avantajları    

Toz torbalı süpürge modellerinin en önemli avantajı daha önce de değindiğimiz gibi hazneyi boşaltma sırasında toza maruz kalmanızı engellemesidir. Torbasız süpürgelerin haznesini boşaltırken kirler ve kırıntılar dikkat edilmediğinde etrafa saçılabilir. Hazneyi elinizden düşürmek gibi istenmeyen kazalar yaşamanız durumunda bütün temizliğiniz boşa gidebilir. Toza karşı alerjiniz varsa hazneyi boşaltırken soluduğunuz hava da sıkıntı yaratabilir. Toz torbalı süpürge makinesi modellerinde toz ve kırıntılarla temas etmeden direkt torbayı çıkarıp çöpe atarak bu durumdan kaçınabilirsiniz. Süpürge modellerinin çoğunda havada bulunan astım ve alerjiye yol açabilen tozları yakalamak için HEPA filtreler bulunur. Toz torbalı süpürgelerde ise bu filtrenin yanı sıra kullanılan torbalar da havaya süpürme işlemi sırasında toz saçılmasını engelleyerek daha rahat nefes alınabilen bir ortam yaratır. Bu süpürgelerde kullanılan toz torbaları farklı özelliklerde üretilir. En çok kullanılan sentetik torbalar oldukça dayanıklıdır. Kolay kolay yırtılmaz, patlamaz ve nemden etkilenmez. Toz tutma kapasitesi diğer torba çeşitlerine oranla daha yüksektir. %98’e kadar varan bu kapasite sayesinde daha hijyenik ve ferah bir ortama sahip olabilirsiniz. Kağıt torbaların ise bu kadar yüksek bir toz tutma kapasitesi yoktur. Yalnız fiyat açısından oldukça hesaplı seçeneklerdir. 

Toz Torbalı Süpürgelerin Dezavantajları

Toz torbalı süpürgelerin en büyük dezavantajı ise sürekli toz torbalarını değiştirmek zorunda kalmaktır. Genellikle tek kullanımlık olarak üretilen toz torbalarını dolduğu zaman ihmal etmeden çıkarmak ve yenisini takmak gerekir. Dolayısıyla bu süpürge modellerini satın aldığınızda her ay torbaları için de bir bütçe ayırmak zorunda kalırsınız. Elinizde yeni torba yoksa ve süpürgeye taktığınız torba dolmuşsa acil süpürmeniz gereken yerleri maalesef süpüremeyebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mutlaka evinizde yedek toz torbaları bulundurmanız önemlidir. Toz torbalı süpürgelerle ilgili en önemli çekincelerden birisi emiş gücünün torbadan dolayı azalabilmesidir. Bilinenin aksine toz torbalı süpürge tavsiye edilen zaman aralığında torbası değiştirildiği sürece emiş gücünü ve performansını kaybetmez.

Toz Torbalı Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toz torbalı süpürge çeşitleri farklı hazne seçenekleri bulunan modeller gibi kullanım, performans ve görünüm açısından birçok alternatif sunuyor. Kalabalık ve çabuk kirlenmeye müsait bir ortamda kullanılmak üzere süpürge alacaksanız emiş gücü yüksek modellere öncelik verebilirsiniz. Evde evcil hayvan besliyorsanız dökülen tüyleri kolayca süpürmek için de aynı özelliğe dikkat etmenizde fayda var. Bebeği ya da çocuğu olan ailelerin de tercihi daha sağlıklı ve hijyenik bir ortam sağlamak için genellikle bu yönde oluyor. Eğer bebeğiniz varsa dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da süpürgenin fazla gürültü çıkarmadan çalışmasıdır. Toz torbalı sessiz elektrik süpürgesi modelleri düşük desibel ses özelliğiyle bebeğiniz uyurken bile temizlik yapmanızı mümkün kılıyor. Sadece bebekler için değil, kendi konfor ve rahatınız için de toz torbalı sessiz süpürge modellerini tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda oldukça revaçta olan şarj edilebilir modeller ise kablosuz kullanım imkanı sunmasıyla dikkat çekiyor. Şarjlı süpürge modelleriyle ayaklarınıza kablolar dolanmadan rahat hareket ederek zahmetsizce temizlik yapabilirsiniz. Ancak bu modeller çoğunlukla hazneli olarak üretiliyor. Bu yüzden ürünler arasında toz torbalı şarjlı süpürge çeşitlerini bulamayabilirsiniz. Alternatif olarak daha hafif yapıda ve küçük ebatlarda toz torbalı süpürgeleri tercih ederek yine temizlik sırasında daha rahat hareket edebilirsiniz.