Işığı çok az alan ya da kimi zaman hiç almayan odalar binalarda çok çeşitli nedenlerden ötürü bulunabilir. Bazı dairelerde apartman boşluğuna bakan ve güneş almayan odalar vardır. Yokuşlarda bulunan binalarda kot farkı da karanlık odalara neden olabilir. Dar sokaklarda yan yana dizilen binalar yüksek katlarda bile güneş almayan odalar barındırabilir. Karanlık odaların nasıl kullanılabileceği genellikle bir soru işaretidir ve bu konuda fikrimiz olmadığında bu odaları ekseri atıl bir oda olarak kullanırız. Her ne sebeple olursa olsun, yeterince aydınlık bulmadığınız odaları aydınlatmak için birçok farklı çözüm bulunur. Karanlık odalar için ideal çözüm önerilerini sizler için bir araya getirdik.

Karanlık Oda Nasıl Aydınlatılır?

Yeterince ışık almayan odalar evinizdeki konforunuzu ve huzurunuzu etkiler. Yaşam alanlarınızı etkili şekilde dinlenebileceğiniz, içinizi açan bir hale getirmek için en önemli konulardan biri aydınlatmadır. Karanlık bir odada uyuduğunuzda, sabahları güneş ışığını doğal olarak almayan bir ortamda kolayca uyanamayabilir ve yeterince dinlendiğinizi hissedemeyebilirsiniz. Yaşadığımız alanların ferahlık hissi uyandırmasını, aydınlık olmasını isteriz. Yeterince aydınlatılmamış bir oda, her şeyi tam görmenizi engelleyerek kazalara bile neden olabilir. Karanlık ışık hileleri ile alt edebileceğiniz bir sorundur. Hem iç huzurunuz hem de güvenliğiniz için özellikle yeterince ışık almayan odaların doğru aydınlatılması çok önemli olur. 

Karanlık odaların olduklarından daha ferah görünmelerini sağlamak doğru dekorasyon ve aydınlatma ile mümkün olur. Doğal olarak güneş almayan odaları gündüz de aydınlatmak gerekir. Bunun için ilk yapabileceğiniz şey odayı tavandan tek bir lamba ile aydınlatmak yerine birkaç farklı noktadan farklı araçlarla aydınlatmaktır. Tavan lambası kullanmayı tercih ediyorsanız bile, odanın bir ucuna yerleştireceğiniz gün ışığı özellikli bir ampul kullanarak yapacağınız aydınlatma ile çok daha ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Ayaklı bir lambader, doğru noktaya yerleştirilmiş bir abajur tercih edebileceğiniz seçeneklerden yalnızca bazılarıdır. 

Karanlık odayı çalışma odası olarak da kullanabilirsiniz. Eğer odada kitap dolabı veya kitaplık varsa onları da spot aydınlatmalar ile ışıklandırarak odaya farklı bir hava katabilirsiniz. 

Karanlık odaları aydınlatma için, eğer alanınız lambader yerleştirmek veya abajur için bir sehpa eklemek için dar ise şık tasarımlı aplikleri de düşünebilirsiniz. Ayrıca son zamanda son derece yaygın olarak kullanılan led ışıklı ve renk değiştirebilen hatta uzaktan kumanda edilebilen tasarım aydınlatmalarla da farklı bir dekor yaratabilirsiniz.

Karanlık odaları aydınlatma seçenekleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Tasarım tarzınıza göre tavan avize ve şık sarkıtlar, gün ışığını birebir taklit eden özel aydınlatmalar, mobilyaları ve ekranları arkalarından aydınlatmak için tasarlanmış şık ışıklandırmalar seçeneklerden sadece bazılarıdır. Farklı aydınlatma seçenekleri için Evidea’da akıllı ev aydınlatması bölümünde çok çeşitli alternatifleri inceleyebilirsiniz.

Güneş Görmeyen Evlere Çözüm Önerileri

Karanlık oda nasıl aydınlatılır sorusunun tek cevabı aydınlatma değildir. Karanlık ışık hile oyunları ile birlikte, doğru tasarım ve dekorasyon ile de çözülebilen bir konudur.  İşte karanlık odaları daha aydınlık gösterecek bazı dekorasyon önerileri:

  • Güneş görmeyen odalarda mutlaka açık tonlarda perde tercih etmek gerekir. 
  • Odanızda kullanabileceğiniz canlı renkteki bir halı ve canlı renkleri olan kırlentler taze bir hava yaratacaktır. 
  • Ayna kullanmak odayı olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir.
  • Aynı şekilde metalik renkler de alanın genişliğine ve aydınlığına katkıda bulunur.
  • Duvarların açık tonlarda olması güneş görmeyen odaların olmazsa olmazıdır. Ister duvar kağıdı, ister farklı duvar dekorasyonları kullanın, mutlaka açık tonlarda tercih edin.
  • Karanlık odaları olabildiğince basit ve sade tasarlamak da bu alanların kullanışlılığını artırır. Az ışık olan bir odayı eşyalarla doldurmak alanı daha daraltarak ferahlığını olumsuz etkileyecektir.
  • Odanın zeminini olabildiğince boş bırakmak, alanın daha ferah görünmesini sağlar. Zeminleri de açık tonlarda seçmek ve fazla karmaşık desenler kullanmamak da faydalıdır.

Bunların dışında, doğal ışığın gün boyu tonunu ve yoğunluğunu değiştirdiğini unutmayın. Ayarlanabilir ışıklandırmalar, ışığı ihtiyacınıza göre azaltıp çoğaltabilir. Böylece gün ortasında ışığı daha parlak kullanırken, yatma saatlerinize yakın loş bir ortam oluşturabilirsiniz.

Doğal olarak ışık almayan bir odayı dekore ederken ve aydınlatırken en önemli konu dengedir. Buradaki önerilerin hepsini kullanmak yerine size hitap eden birkaç tanesini seçerek karanlık odanızı zevkinize göre aydınlatabilirsiniz.