Evde en çok kullanılan, en sık temizlenen, en çok dağılıp toparlanan yeri mutfak tezgâhı oluyor. Günlük yaşamımızda vaktimizin büyük bir kısmı mutfakta geçiyor. Bu zamanı verimli hale getirmek de işe yarar bir mutfak tezgâhı kullanımından geçiyor.

Raflardan faydalanın

Kavanoz, baharatlık, ekmek kesme tahtası, yağdanlık… Bir mutfak tezgahının üzerinde yer alan eşyalar saymakla bitmez. Bütün bunların tezgâh üzerinde durması ise oldukça kısıtlayıcı! Mutfak tezgahınızı pratik hale getirmek için alanınızı hem dikey hem de yatay olarak değerlendirin. Bunu yapmanın en iyi yolu ise raf kullanmaktan geçiyor. Çeşitli uzunluklarda duvar raflarını, elinizin altında olması gereken mutfak eşyalarını derleyip toparlamak için kullanın.

Işıklandırma önemlidir

Mutfak tezgahında iyi bir ışıklandırma, öncelikle yemek hazırlama esnasında size kolaylık sağlar. Tezgâhın üzerine yapılacak bir aydınlatma, aynı zamanda baharat renklerini ve mutfağa renk katan diğer şeyleri de daha belirgin hale getirir. Ön plana çıkarmak istediğiniz alanlar için ışıklandırma kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Üstelik gece geç saatlerde uykunuzu kaçırmadan mutfaktan bir şeyler almak istediğinizde, bu tarz hafif ışıklandırmalar en uygunu olur.

Gruplandırın

Farklı dokularda ve işlevlerde eşyaları, ayrıca gıda maddelerini, baharatları, kaşık-spatula gibi mutfak gereçlerini gruplandırmak şarttır. Derli toplu bir görünüm için her şeyi yan yana dizmek yerine, içine koyabileceğiniz kutular, geniş vazolar, hatta sürahiler ilginç bir görüntü sağlar. Bu konuda birbirinden farklı saklama çözümleri mevcut. Tek yapmanız gereken, mutfak tezgahınızda en çok bulunması gereken eşyaları ve gıdaları belirlemek. Bazıları bol miktarda erzak dolabınızda ve çekmecelerde durabilir ancak günlük kullanım için bir kısmını tezgahta bulundurmak da oldukça işe yarar.

Görsellikten ödün vermeyin

Kullanışlı bir tezgâh, birçok eşyayla dolu olmak zorunda değil! Mutfak gereçleriniz dolap ve çekmecelerde saklıysa, sade bir tezgâha sahip olmayı seviyorsanız bu alanı en azından şık bir görünüm için değerlendirebilirsiniz. Dekorasyon anlayışınızı ve zevklerinizi sergilemek, mutfağınızın örneğin doğallık gibi bir teması varsa bunu yansıtmak, modayı takip etmek ve yenilikleri uygulamak için de mutfak tezgâhınız sizin özel alanınızdır!

Temiz tezgâh, kullanışlı mutfak

Mutfak tezgahının temizliği bir çoğumuz için oldukça mühimdir. Yiyecek hazırlarken gerekli hijyeni sağlamak için tezgâhın ve kesme tahtasının temizliğinin önemli olduğunu herkes bilir. Biz yine de hatırlatalım! Özellikle de et kesilen kesme tahtaları ile ekmek kesme tahtasının ayrı olması gerekir. Tezgâh temizliğinin ihmal edilmemesi ve sık sık silinmesi, yüzeydeki kirlerin birikmemesine ve sürekli kullanıma hazır, temiz bir mutfağa sahip olmanızı da sağlar.