Lezzetli yemek ve içeceklerin sunulduğu sofralar ailecek keyifli sohbetler eşliğinde yemek yenilen yerlerdir. Çoğu kişi için yemeklerin lezzeti kadar sofranın düzeni de önemlidir. Özellikle misafir ağırlarken daha bir özenilerek titizlikle hazırlanan sofralar, aynı zamanda şık bir şekilde düzenlenerek de göze hitap eder. Sofra düzeninde yer alan çatal-bıçak-kaşık ve yemek takımları gibi bardaklar da hem kullanım hem de görünüm açısından birçok seçenek sunar. Peki şık bir sofra düzeni için hangi bardak modellerini seçmeliyiz ve tercih yaparken neleri bilmeliyiz? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.  

Bardak Nasıl Yapılır?

Birbirinden estetik tasarımlarıyla sofralara şıklık katan bardakların modellerini ve kullanım alanlarını incelemeden önce nasıl yapıldıklarına gelin birlikte göz atalım. Çoğunlukla camdan imal edilen bardaklar, sofralara gelene kadar oldukça meşakkatli ve ayrıntılı bir süreçten geçer. Bardak yapımı sırasında kum, soda ve kireç başta olmak üzere birçok farklı madde bir arada kullanılır. Bu maddeler bir fırının içinde 1500 dereceye varan sıcaklıkta ısıtılarak macun kıvamına getirilir. Daha sonra fırından çıkarılan bu macuna pipo adı verilen uzun ince çubuklar yardımıyla üflenerek farklı şekiller verilir. Son olarak bardak, soğumaya bırakılır ve soğudukça bildiğimiz sert, kırılgan halini alır. 

Bardak Çeşitlerinin Ayrımı Neye Göre Yapılır?

Herkesin bildiği gibi su, çay ya da şarap bütün bardak çeşitlerinin kendine özgü bir şekli vardır. İşte bu şekiller tasarlanırken sadece estetik görünüm ön planda tutulmaz, kullanım rahatlığı ve içeceğin özellikleri de göz önünde bulundurulur. Bardak çeşitlerinin şekillerinin özellikle içeceğin tat ve aromasına doğrudan etkisi vardır. Bu yüzden bardaklara şekil verilirken içecek nasıl servis edilmesi gerekiyorsa ona uygun bir tasarım gerçekleştirilir. Örneğin, kadeh olarak da anılan ayaklı bardakların uzun bacaklarının olmasının sebebi; içine konulan içeceğin el teması sırasında ısı artışına maruz kalmasını engellemektir. Dolayısıyla bu bardakların doğru tutuş şekli gövdesinden değil, ayaklarından kavramaktır. Özellikle tiryakileri tarafından vazgeçilmez bir model olan ince belli çay bardağının laleyi andıran meşhur şeklinin altında yatan bir fikir vardır. Çay bardağı modellerinin orta kısmının ince olması hem bardağı kolay kavramaya hem de orta ve alt kısımdaki çayın sıcak kalmasını sağlamaya yarar. Ağız kısmının genişliği ise çayın içerken biraz soğuyarak dudakları yakmaması içindir. 

Hangi Bardakta Ne İçilir?

Bardak tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey kullanılacak içeceğin tadını ve aromasını öne çıkaran uygun bir tasarıma sahip olmasıdır. Eğer bir şarap bardağı almak istiyorsanız gövdesi ağız kısmına doğru daralan modelleri tercih etmeniz gerekir. Bu tasarımın gayesi şarabın aromasını ve kokusunu ağza ve burna doğru yönlendirmektir. Şarap kadehleri de şarabın cinsine göre farklı özelliklerde üretilir. Kırmızı şarap kadehleri, kırmızı şarabın ısınmasında bir sorun olmadığı ve içilmeden önce havalandırılması gerektiği için diğer modellerden daha büyük ve geniş bir çanak kısmına sahiptir. Beyaz şarap ise soğuk tüketilmesi gereken bir içki olduğundan kadehleri daha dar ve küçük olur. Böylelikle azar azar servis edilerek beyaz şarabın ısınması engellenir. Şampanya köpüklü yapısıyla özel kutlamaların vazgeçilmez içkisidir. Bu köpüklü yapısını muhafaza etmek ve baloncukların şampanyanın yüzeyine çıkmasını sağlamak için şampanya, uzun ve oldukça dar olan ve flüt adı verilen ayaklı bardaklarda servis edilir. Kadeh sadece içki değil su için de kullanılabilir. Genellikle su kadehleri, U şeklinde ve ağız kısmı geniş olarak tasarlanır. Su kadehleri haricinde değişik renk, desen, şekil ve büyüklükte binlerce farklı tasarıma sahip su ve meşrubat bardağı bulabilirsiniz. Çay bardakları için de farklı tasarımlar söz konusudur. Klasik ince belli çay bardağının çayın sıcaklığını koruyan tasarımından bahsetmiştik. Aynı zamanda çay bardakları çayın sıcak içilmesi gerektiği için ufak ebatlara sahip olarak üretilir. Sürekli çay tazelemekten hoşlanmıyorsanız bu bardaklar yerine çay fincanlarını kullanabilirsiniz. Yalnız çok geniş yapıdaki çay fincanları çayın çabuk soğumasına neden olur. Bu durumu engellemek için kahve ya da çayın sıcaklığını uzun süre muhafaza eden bardak termos çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle kahvenizi ya da çayınızı yudum yudum, keyfini çıkararak içebilirsiniz. Su, meşrubat, şarap, çay ve daha birçok bardak modelleri arasından tüketilecek içeceğin özelliklerine uygun olanları seçtikten sonra geriye sadece kendi kişisel zevkiniz doğrultusunda farklı tasarım özelliklerine göre tercih yapmak kalır. 

Farklı Bardak Tasarımları İle Sofralarda Uyum ve Şıklığı Bir Arada Yakalayın

Kendi kişisel zevkinize uygun modelleri seçerken birtakım hususları dikkate alarak daha da şık ve estetik sofralar hazırlayabilirsiniz. Bardaklarda kullanılan camın yapısı, üzerinde yer alan desenler ve kenarlarında bulunan ayrıntılar, sofra düzeninde bulunan diğer elemanlarla uyumlu, şık bir görünüm oluşturması için birbirinden farklı estetik seçenekler sağlar. Sofralarda ön planda olan genellikle yemek takımlarıdır. Bardak tercihini yemek takımlarının tasarım özelliklerine uygun olarak yapmanız sofranızın şıklığını artırır. Modern çizgiler barındıran bir yemek takımınız varsa bardakları da aynı doğrultuda seçmeniz gerekir. Örneğin, modern bir takımın yanında kristal, yoğun desenli ya da kenar detaylı bardakları kullanmanız uyumsuz bir görünüme yol açabilir. Bunun yerine daha keskin hatlara sahip olan, desensiz, düz modelleri tercih edebilirsiniz. Sofra düzeninde yoğun olarak aksesuar kullanacaksanız daha minimal bardak tasarımlarına yönelerek göz yormayan bir şıklık yakalayabilirsiniz. Aynı şey aksi durumlar için de geçerlidir. Oldukça sade bir sofra düzeni oluşturduysanız ve ortama biraz renk katmak istiyorsanız renkli ya da desenli bardaklarla dikkat çekici bir görünüm yaratabilirsiniz. Ayrıca sofralarda uyumu vurgulamak için aynı dizayna sahip olan bardak takımı modellerini tercih edebilirsiniz. Farklı sayılarda sunulunan bardak seti çeşitleri sayesinde ağırlayacak olduğunuz misafir sayısına uygun alternatiflere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.