Eşsiz tadı ve aromasıyla kahveler, vazgeçilmez içecekler arasında. Güne enerjik ve dinç bir şekilde başlamak için sabahları içilen kahveler, aynı zamanda arkadaşlarınızla beraber sohbet ederek geçirdiğiniz keyifli vakitlere eşlik ediyor. Günümüzde oldukça yaygın olan kafeler, hem konforlu hem de estetik dekorasyonlarıyla kahve keyfi yapmak isteyenlerin uğrak mekanları. Bu keyfi yaşamak için illa ki kafelere gitmenize gerek yok. Özellikle soğuk kış günlerinde, evinizde elektrikli ev aletleriyle kendi hazırlayacağınız kahve köşesi aracılığıyla dışarı çıkmadan sıcacık ev ortamında da kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Evde kahve köşesi hazırlamak için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız yazıya gelin beraber göz atalım.

Evde Kahve Köşesi Nasıl Yapılır?

Kahve köşesi hazırlarken öncelikli olarak estetik ve aynı zamanda kullanışlı mobilyalar seçmeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız fazla yeriniz yoksa kahve köşesi için mutfak tezgahının uygun bir bölümünü de kullanabilirsiniz. Ama istediğiniz tam anlamıyla konforlu bir alan yaratmak ve bu alanda kahvenizi keyifle hazırlamaksa tezgah dışında ayrı bir yerde kahve köşesi hazırlamanızı öneriyoruz. Kahve köşesi mobilyaları arasında masalar ya da masa yerine kullanılan dolaplar bulunuyor. Bunların yanı sıra masa olarak duvara monte edebileceğiniz uzunca bir rafı da kullanabilirsiniz. Kahve köşesi için mobilya seçiminde masanın genişliğinden çok uzunluğu önem kazanıyor. Genellikle kahve köşesinde eni fazla geniş olmayan masaları kullanmanız gerekiyor. Mobilyaların raflı, çekmeceli ya da dolaplı olanlarını farklı türde kahveler hazırlarken gereken malzemeleri saklamak için kullanabilirsiniz. Kahve köşeleri çoğu zaman bar şeklinde tasarlanıyor. Bunun için eni dar ama yüksek mobilyaları kullanmanız gerekiyor. Bu tarz bir mobilya için dresuarları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kahve barınıza sandalyeler eklemeniz de mümkün. Böylelikle hazırladığınız lezzetli kahveleri barınızda keyifle yudumlayabilirsiniz. Yüksek bar sandalyeleri bu tarz bir köşe için ideal seçenek. 

Lezzetli Kahveler İçin Kahve Makineleri

Kahve hazırlamak için kullanılan manuel ya da otomatik kahve makineleri kahve köşelerinin olmazsa olmazlarından. Farklı türde kahveler hazırlamak için birden çok kahve makinesine köşenizde yer verebilirsiniz. Espresso, cappuccino, filtre kahve ya da Türk kahvesi makineleri tam kıvamında ve lezzetli kahveler hazırlamak için tercih edebileceğiniz modeller arasında. Kapsül kahve makineleri de hızlı ve pratik bir şekilde kahve hazırlamak için ideal bir seçenek. Taze çekilmiş kahve içmekten hoşlanıyorsanız köşenize kahve çekme değirmeni de ekleyebilirsiniz. Kahve çekme değirmenlerinin otomatik olanlarını modeller arasında bulabilirsiniz. Her ne kadar kahve köşesi olsa da çay seven misafirlerinize ikram etmek için çay makinelerine de köşenizde yer açabilirsiniz. Manuel bir şekilde kahve hazırlamak içinse chemex ya da French press kullanabilirsiniz. Kahve köşeleri için çoğunlukla mutfaklar seçilse de evinizin farklı bir odasında da böyle bir köşe hazırlayabilirsiniz. Mutfak kahve köşesi yerine başka bir odayı tercih ediyorsanız; otomatik kahve makinelerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde kahve için su ısıtma sorununu halletmiş olursunuz. Manuel kullanım sağlayan bir modeli mutfak dışında kullanmak istiyorsanız köşenize mutlaka bir su ısıtıcı da eklemeyi unutmayın.  

Kahve Köşesinde Mutlaka Bulunması Gereken Eşyalar

Evde kahve köşesi yaparken pratik bir şekilde kahvenizi hazırlamanızı sağlayan bir alan yaratmanız önemli. Bunun için de kahve köşenizde bazı eşyaları yer vermeniz gerekiyor. Kahve fincanları ve kupalar bu eşyalar arasında başta geliyor. Değişik boy ve ebatlardaki fincan ve kupalarınızı duvara monte edebileceğiniz askılıklara dizebilir ya da raflara yerleştirebilirsiniz. Farklı tat ve aroma seçenekleri bulunan kahvelerinizi uygun bir şekilde saklayabileceğiniz kutular da önemli parçalar. Bu kutularda kahve filtre kağıtlarını ya da kahve kapsüllerini de depolayabilirsiniz. Kutuların teneke ya da ahşap modellerini seçerek köşenizde şık ve estetik bir görünüm de oluşturabilirsiniz. Porselen ya da cam kavanozlar ise öğütülmüş ya da granül kahveleri saklamak için en uygun seçenek. Kahvenizi şekerli içmeyi seviyorsanız şeker kavanozları da mutlaka köşenizde yer alması gerekenlerden. Kahvenin yanında ağzınızı tatlandırmak için tüketebileceğiniz kurabiyeler için de büyük cam kavanozları tercih edebilirsiniz.      

Şık Bir Kahve Köşesi İçin Dekoratif Aksesuarlar

Lezzetli kahveler içmek dışında kafelerin sıklıkla tercih edilmelerinin bir diğer nedeni de oldukça şık mekanlar olmaları. Bu yüzden kahve köşesi hazırlarken şık bir görünüm için dekoratif aksesuarlar ve objeler kullanmayı ihmal etmeyin. Kendi zevkinize göre kahve köşeniz için seçebileceğiniz birçok aksesuar bulabilirsiniz. Kafelerdeki gibi sıcak ve hoş bir atmosfer yaratmak için tablolardan panolara, çiçeklerden minik vazolara birçok objeyi kullanabilirsiniz. Fincan ve kupalarınızı farklı renk ve desenlerde seçerek de bu şıklığı artırabilirsiniz. Kahve köşesi rafı kullanmanız gerekli eşyaların yanı sıra dekoratif objelerinizi yerleştirmek için de yeterli alanı sağlıyor. Hatta bu rafların kendisi başlı başına şık bir aksesuar olarak dikkat çekici bir görünüm oluşturuyor. Çiçek olarak minik saksılardaki sukulent ve kaktüsleri tercih edebilirsiniz. Bakımı oldukça kolay olan bu bitkileri raflara dizerek ferah ve canlı bir görünüm oluşturabilirsiniz. Kahve köşenizi dikkat çekici bir görünüme kavuşturmak için Coffie Bar yazan duvar dekorlarını da kullanabilirsiniz. Bizce kahve köşelerinde mutlaka kullanmanız gereken dekoratif aksesuarlar; tablolar ve panolar. Özellikle ilham veren motive edici sözlerin yer aldığı panolar, size ve kahve köşesine davet ettiğiniz sevdiklerinize iyi gelecektir. Sabahları kahvenizi hazırlarken bu panolar da kahve gibi güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır.