Ev herkes için huzur ve rahatlığı temsil eden bir alandır. Bu yüzden tatil dönüşü bile ev gibisi yok denir. Çünkü hiçbir yerde bu konforu bulamazsınız. Eviniz aynı zamanda sizin ruh halinizi yansıtır. Bir eve taşınma aşamasında baştan aşağı tüm her şey ayrı gözden geçirilir. Duvarların boyası, renk uyumuna uygun eşyalar, evin düzenine göre alınacak veya atılacak eşyalar her şey baştan belirlenir. Kısacası kendi tarzına uygun  bir ev döşemek herkesin hayalidir. Peki tüm ailenin bir araya geldiği, yemeklerin yendiği, sohbetlerin edildiği, çay eşliğinde televizyonun izlendiği salonlar nasıl dizayn edilir? Salonlar bir evin baş köşesidir. Tüm ailenin bir araya geldiği anlar dışında misafirlerin de ağırlandığı bir yerdir. Bu yüzden diğer odalara nazaran salon dekorasyonuna daha çok önem verilir. Yeni bir eve taşınırken elbette tüm aile salonun dizaynının nasıl olacağı hakkında ufak da olsa bir fikir belirtir ve sonunda ortak bir kararla salon yerleşimi yapılır. Peki ya kararsız kalıyor ve nasıl dizayn yapacağınıza bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıya bir göz atabilir ve salonunuzu muhteşem bir hale getirebilirsiniz. Bu yazıda sizlere zor olarak algılanan dikdörtgen salon dizaynı hakkında tavsiye vereceğiz. Böylece sizlerde artık bir fikir sahibi olacak ve kolaylıkla salonunuzu dekore edebileceksiniz. Öyleyse hazırsanız başlayabiliriz.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Dikdörtgen salon dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kendinizi iyi hissetmek, aileniz ve sevdiklerinizle iyi vakit geçirmek için bu detaylara dikkat edebilir ve salonunuzu çok daha iyi bir alana dönüştürebilirsiniz. Şimdi hep birlikte dikkat etmeniz gereken detayları inceleyebiliriz.

𑁦 Dikdörtgen salonların ilk dikkat çeken özelliği dar alanıdır. Bu yüzden dar olan alanı daha da daraltmamak ve boğucu bir hale getirmemek için açık tonlar tercih etmelisiniz. Böylece salonunuz daha aydınlık ve sıcak gözükecektir. 

𑁦 Alandan tasarruf yapmanıza yardımcı olacak mobilyalar tercih etmelisiniz. Büyük ebatlar yerine küçük ebatlardaki mobilyaları tercih etmelisiniz. Bu yüzden dikdörtgen salonlar için en ideal oturma grubu köşe takımıdır. Köşe takımları dar alandan daha çok tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Böylece mobilyalar arasında daha rahat bir geçiş alanına sahip olabilirsiniz. Üstelik yatak olabilme özelliğe sahip köşe takımlarıyla misafirlerinizide rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.

𑁦 Dikdörtgen salon dizaynı için bir diğer detay ise ışıktır. Alanın dar olmasından dolayı bu tip salonlarda ışık önemlidir. Doğal ışık için kalın fon perdeler yerine ışığı içeri alan perdeler tercih etmelisiniz. Tabi büyük bir pencereye sahip değilseniz iyi bir aydınlatma tercih etmeniz gerekir. Ama eğer yoğun ışıktan rahatsız oluyorsanız bunun yerine salona aydınlık ve derinlik katan aksesuarları tercih edebilirsiniz. Abajurlar ve dekoratif aynalar sayesinde salonunuzu ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

𑁦 Kullanılmayan boş alanları değerlendirmeli ve mümkün olduğunca daha minimalist yaklaşmalısınız. Dikdörtgen salonlar için dağınıklık direk göze batan bir durumdur. Bu durumu engellemek için tv ünitesi, kitaplık, konsol gibi mobilyaları salona doldurmak isteyebilirsiniz. Ama bu durum dar olan alanınızı dahada dar bir hale getirir. Bu yüzden büyük mobilyalar yerine duvara monte edilmiş rafları veya duvar niş yöntemini tercih edebilirsiniz. Böylece hem dağınık görüntüden hem de gereksiz mobilyalardan kurtulabilirsiniz. 

Son olarak da dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur büyük ve koyu renk halı kullanımıdır. Bu tarz halılar alana daha boğucu bir hava katar. O yüzden açık ve alanın hepsini kaplamayan halılar tercih ederseniz genişlik havası katabilirsiniz. Bunun dışında açık tonların yoğunluğu nedeniyle salona renk katan dekoratif ürünler eklemelisiniz. Renkli yastıklar, objeler, mumlar, çerçeveler ve bitkiler ile salonunuza renk katabilirsiniz. 

Böylece akıllı tercihler ile dar olan alanınızı mükemmel bir hale getirebilir ve zarif, etkileyici bir salona sahip olabilirsiniz. 

Dikdörtgen Salon Nasıl Yerleştirilir?

Dikdörtgen olan salonunuzu yerleştirirken eğer bir masa takımınız varsa salonu ikiye bölerek hem oturma grubu hem de masa takımı için alan yaratabilirsiniz. Masayı mutfağa yakın olmak adına kapı tarafına yerleştirebilirsiniz. Böylece mutfaktan getirdiğiniz eşyaları daha rahat taşıyabilirsiniz. Salonunuzun ebatlarına ve misafirlerinize uygun olarak dikdörtgen, kare ve yuvarlak masaları tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen masaları alana göre dikey ve yatay olarak iki farklı şekilde yerleştirebilirsiniz. Eğer yuvarlak bir masaya sahipseniz bu masalar diğerlerine göre dikdörtgen olan salonunuza daha çok boş alan imkanı sağlar. Böylece daha rahat edebilirsiniz. Masa takımını yerleştirdikten sonra geri kalan alanı oturma alanı olarak tasarlayabilirsiniz. Yukarıda verilen dikkat edilmesi gereken detaylara uygun olarak bu alanı oluşturabilirsiniz. 

Dikdörtgen Salon Nasıl Döşenir?

Eğer yemek masası için ayrı bir alanınız varsa salonda kullanmayı tercih etmiyorsanız alanı bölmenize gerek kalmadan rahat bir şekilde dekor edebilirsiniz. Böyle bir durumda oturma grubunu iki farklı şekilde yerleştirebilirsiniz. Ilk olarak klasik stil olan duvara yakın olarak oturma grubunuzu yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde yerleştirdiğinizde orta alan size kalacaktır. Orta alan için odanın genişliğine göre orta sehpa kullanabilirsiniz. İkinci olarak oturma grubunuzu duvardan uzak bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde yerleştirdiğinizde ise duvar kenarları size kalacaktır. Bu alanı ister geçiş alanınız için boş bırakabilir isterseniz de alanın genişliğine göre bitkiler veya koltuk arkasına bir raflık yerleştirebilirsiniz. Böylece rafın üstüne sevdiğiniz objeleri koyabilir ve estetik bir görüntü oluşturabilirsiniz. Salonunuz eğer çok uzunsa ve yemek masasını burada tercih etmiyorsanız iki farklı oturma alanı oluşturabilirsiniz. Ana oturma alanı dışında pencere kenarı veya farklı bir köşeye tekli koltuklarınızı yerleştirebilirsiniz. Böylece kahve içebileceğiniz,kitap okuyabileceğiniz farklı bir alana daha sahip olabilirsiniz.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? 

Dikdörtgen salon dekorasyon örnekleri birçok farklı şekilde verilir. Kendi özgün tarzınızı belirledikten sonra sizlerde hayallerinizdeki salona ulaşabilirsiniz. Önemli olan sevdiklerinizle rahat ve huzurlu bir ortamda vakit geçirebilmenizdir. Bu yüzden salon dekorasyonu diğer odalara kıyasla daha önemlidir. Kısacası dikdörtgen salon dekorasyonunda temel amaç alanın boyutlarına uygun bir şekilde mobilyalarınızı seçmeniz ve yerleştirmenizdir. Dikkat edilmesi gereken detayları göz önüne aldığınızda ve ona göre dekorasyonunuzu yaptığınızda bambaşka bir salona sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda sevdiğiniz size mutluluk veren ufak objelerle evinize yenilik katabilirsiniz. Örnek olarak dekoratif aynalar, tarzınızı yansıtan tabloları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında raf alanınız varsa küçük alanı çok kaplamayan objeler, sevdiğiniz birkaç kitap, sevdiklerinizin fotoğrafları, minik bitkiler ve güzel kokulu mumlar ile güzel bir alan oluşturabilirsiniz.

Dikdörtgen Salon Dizaynı Nasıl Olmalı?

Bir alanı güzel gösteren en önemli nokta doğru bir dekorasyon yapılmasıdır. Doğru bir dekorasyon ile güzel olmayan bir alan muhteşem bir hale gelebilir. Bunun için evin içinde en çok vakit geçirilen yer olan salonlar rahat ve estetik bir görüntüye sahip olmalıdır. O zaman orada geçirilen vakitler keyif ve mutlulukla geçer. Aynı zamanda yapacağınız dekorasyonlar kişiliğinizi yansıtmanıza yardımcı olur. Kişiliğinizi ön plana çıkaran iç huzurunuzu yansıtan şekilde dekorasyon yaparsanız, istediğiniz konfora ulaşabilirsiniz. Bu yüzden salon dizaynı yaparken doğru ve dikkatli bir şekilde adım atarsanız hem sizin hem de mekanın enerjisi artacaktır. Bu enerji sayesinde evinizde geçirdiğiniz vakitler kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Öyleyse doğru ve daha estetik bir salonda, sizlerde sevdiklerinizle geçirdiğiniz vakitlerin tadını çıkarabilirsiniz.