Evden çalışıyorsanız ya da sürekli olarak işi evinize taşıyorsanız, evinizde tamamen kendinize ait ve zevkinize göre döşenmiş bir çalışma odanızın olması rahat ve konforlu çalışabilmeniz için oldukça önemli. Hem çalışma motivasyonunuzu artıran hem de keyifli şekilde çalışabileceğiniz bir çalışma odası ise direkt olarak veriminizi etkileyecektir. Bu nedenle çalışma odası dekorasyonu evden çalışanlar için üzerinde önemli durulması gereken bir konu olarak karşımıza çıkar. Bir çalışma odanız yoksa dekorasyon fikirlerinden yararlanarak kendinize evinizin bir köşesinde hoş bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

Çalışma odanız varsa ama artık eskidiyse elinizde bulunan imkânlar ve bütçeniz dâhilinde yeni eşyalar alabilir ya da eski eşyalarınızı yenileme yöntemine başvurabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda profesyonel yardım alabilir ya da internetten araştırma yaparak kendiniz eşyalarınızı boyayabilir hatta farklı renklerle bile kaplamalar yapabilir, sahip olduğunuz ortamı kendi zevkiniz ve değişen trendlere göre yeniden yaratabilirsiniz.

Ayrıca çalışma odası dekorasyonu yapmak için evinizde mutlaka ayrı bir oda olması gerekmediğini de hatırlatalım. Dilediğiniz bir odanın bir bölümünü basit eşyalarla bölerek ve bir iki küçük düzenleme yardımıyla kendinize çalışma odası tadında bir çalışma alanı yaratmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Hatta oldukça kolay.

Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı

Çalışma odasındaki en önemli detaylardan birisi renktir. Renkler hem çalışma ortamını hem de ruh halimizi direkt olarak etkilerler. Bu nedenle çalışma odası için renk seçimi yaparken dikkat çeken ya da dağıtan neon gibi parlak renklerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Renk seçiminde soft doğal tonlar ya da toprak tonlarının açık tonlarını tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar ferah, samimi, sıcak ve huzur veren renkler seçmek çalışma ortamınızdaki motivasyonunuzu artıracak ve size olumlu şekilde etki edecektir. Çalışma odası için kırmızı, koyu yeşil, koyu sarı ve tonları ya da koyu mavi ve lacivert gibi renklerden bu nedenle uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Mobilya seçimi ise verimliliği etkileyen bir diğer etken olarak karşınıza çıkar. Çalışma odanızda kullandığınız mobilyanız tamamen ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özenle seçilmeli ve ihtiyaçlarınıza uygun tasarımlara sahip olmalıdır. Farklı modüler mobilyaları, çalışma odanızda bulunan depolama alanları olacak şekilde kullanabilirsiniz. Böylece dağınıklık olmayacaktır. Mobilya seçimi yaparken depolama alanlarının ne kadar olduğunu da sormanızı ve kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Aydınlatma ise çalışma odalarında ayrıca ele alınması gereken bir konudur ve önemlidir. Çalışma odanızdaki aydınlatmanızın nasıl olacağına mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü aydınlatma konusu direkt olarak motivasyonunuzu ve verimliliğinizi etkiler. Mümkünse doğal ışık alan bir ortamda çalışın. Masanızı bir camın önüne koyarak doğal ışıktan faydalanabilirsiniz. Doğal ışık yoksa doğal ışık veren aydınlatma ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Tavandan aydınlatma ya da çalışma masanızın yanına koyacağınız bir lambader de sizin için uygun olabilir. Ya da masaüstü aydınlatma seçeneklerinden biri olan masa lambalarından faydalanabilirsiniz.

Çalışma odası dekorasyonunuzda en önemli olan kendi ihtiyaçlarınızı ve rahat edeceğiniz ortamı belirlemek. Hoşunuza giden detaylarla düzenlenmiş, bol depolama alanı olan, aydınlatması da yeterli olan bir çalışma alanında çalışmak, verimli ve daha da önemlisi mutlu çalışmanızı sağlayacaktır.

Çalışma Odası Dekorasyonu Modelleri

Çalışma odalarında kullanılan çok sayıda dekorasyon modeli var. Bunlardan kendi zevkinize ve ihtiyacınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Dekorasyon fikirleri ve modelleri arasında ise eşyalar oldukça önemli. Bu nedenle kısaca çalışma odalarında bulunan eşyaları da kısaca hatırlatmak istedik.

Kitaplıklar

Kitaplık çalışma odalarının olmazsa olmaz mobilyalarından biridir. Aynı zamanda da bir çalışma odası dekorasyonunun en önemli parçasıdır. Bu nedenle çalışma odanızı dizayn ediyorsanız tüm kitaplarınızı alacak iyi bir kitaplık seçmeniz önemli. Kitaplık modelleri arasında özel tasarım olanları seçebilir, kendi çizdiğiniz bir kitaplığı iyi bir marangoza yaptırabilir, kapaklı kapalı ya da tamamen açık olan modellerden birini de satın alabilirsiniz. Ancak açık modellerin tozunu sık sık almanız gerekeceğini de hatırlatmak isteriz.

Çalışma Masası

Çalışma masaları, bir çalışma odasının en önemli mobilyasıdır. Dolayısıyla boyunuza uygun, dekorasyonunuza ve odanızın ebatlarına göre seçilen bir çalışma masası hem zevkli hem de verimli şekilde çalışmanızı sağlarken aynı zamanda size konfor da sunacak. Çalışma masasını aydınlatma fikirleri ile birlikte düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü kendinden prizli olan masalarda direkt olarak aydınlatma bağlama şansınız da var. Ayrıca kendi gözleri ya da çekmeceleri olan bir masa seçmeniz dağınıklığı da ortadan kaldırabilir.

Ders Çalışma Odası Dekorasyonu

Çalışma odası için dekorasyon tasarımınızı planlarken öncelikle yapmanız gereken  dikkatinizi dağıtma ihtimali olan tüm eşyalardan uzak bir alan yaratmanız. Tüm dış etkenlerden uzak şekilde dizayn edilen, hem rahatlıkla hem de konforlu şekilde  ve verimle çalışabileceğiniz, iyi bir mobilyası olan ayrıca mümkünse doğal ışık alan bir yerde olan bir masa sizi mutlu edecektir. Ayrıca aydınlatma için de seçeneklerinizi doğal ışık yayan ampullerden yana kullanabilirsiniz. Sürekli olarak kullandığınız kaynak kitaplarınızı masanın yakına ya da yanına koyabileceğiniz bölmeler ve gözleri olan ya da çekmeceleri olan bir masa seçmek de iyi bir fikir olabilir. Küçük çalışma odası dekorasyonu için mobilyaları biraz daha küçük seçmenizi, kitaplığı ise ebat olarak daha kısa boylu almanızı tavsiye ederiz. Küçük çalışma odalarında büyük ebatlarda çalışma masası ya da kitaplık kullanmak zaten dar ve küçük olan alanı daha da daralttığından ferah bir görünüm elde etmek için daha minimal tarzda bir dekorasyon yapmanızı tavsiye ederiz.