Uzun bir aradan sonra yeniden açılan okullarla birlikte evlerde hummalı bir eksiklikleri tamamlama süreci başlıyor. Kitap, defter, çanta ve kalem gibi okul için gerekli birçok eşyanın yanı sıra evde ders çalışırken büyük öneme sahip olan öğrenci çalışma masası ve sandalyesi modelleri de ihtiyaç listelerinde yer alıyor. Okuldan dönüşte ödev yaparken, proje hazırlarken ya da sınavlara çalışırken kullanılan çalışma masası ve sandalyelerinin birbirinden farklı birçok seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler arasında kendiniz ya da çocuğunuz için ergonomik ve konforlu modelleri seçmek için nelere dikkat etmek gerekiyor gelin beraber göz atalım.

Çalışma Masası Modelleri

Çalışma verimini etkileyen en önemli faktörlerden biri yeterli alanı sağlayan ferah bir çalışma masası. Ders çalışmak için tercih edilen öğrenci çalışma masası modelleri büyüklük, renk, malzeme ve işlevsellik olarak birçok seçeneği barındırıyor. Öğrenci çalışma masası modelleri genellikle kitaplıklı tasarıma sahip olarak üretiliyor. Öğrencilerin ders çalışırken ihtiyaç duydukları eşyalarını koymak için yararlandıkları çekmece ve raflar da mutlaka modellerde yer alan unsurlar olarak dikkat çekiyor. Farklı ebat ve boyutlarda üretilen masalar kurulacağı odanın büyüklüğüne ya da kullanım şekline göre uygun alternatifler sunuyor.    

Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

Ders çalışma masası seçimi yaparken öncelikli olarak kullanım amacına uygun bir tasarımı olmasına dikkat etmek gerekiyor. Sormanız gereken soru şu: Masa sadece ders çalışmak için mi kullanılacak yoksa bilgisayar da bu masanın üzerinde mi konumlandırılacak? Masa sadece ders çalışmak için kullanılacaksa küçük modellere yönelebilirsiniz. Çoğu evde olduğu gibi ders çalışma masası aynı zamanda bilgisayar masası olarak da değerlendirilecekse daha geniş modelleri tercih etmekte fayda var. Aksi halde bilgisayarda çalışırken de lazım olan kitap, defter gibi eşyalara yeterli alan kalmayabilir. Her ne kadar gelişen teknolojiyle beraber öğrencilerin yükü azalsa da hala ders çalışırken birçok yardımcı kaynağa ihtiyaç duyulabiliyor. Yardımcı kaynak kitaplar gibi dergilerin, testlerin ya da notların bulunduğu defterleri düzenli bir şekilde bir arada tutmak için mutlaka kitaplıklı modelleri tercih etmek öneriliyor. Aynı zamanda kalem, silgi ve cetvel gibi ders çalışma materyallerinin kolay ulaşılabilir bir konumda olması için çekmeceli masalara da seçim yaparken öncelik verebilirsiniz. Bu sayede masada oluşabilecek eşya kalabalığının önüne geçerek dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabilirsiniz.

Çalışma Sandalyesi Modelleri

Sizin ya da çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayan uygun ölçülerde ve özelliklerde bir masa seçtikten sonra sıra çalışma sandalyesi tercihine geliyor. Çalışma masası sandalyesi modelleri kullanım açısından m yrılançalışma sandalyelerinin birbirinden farklı birçok seçeneği bulunuyor. Sandalyelerin kaplamaları tekstil, deri ya da suni deri olabilir. Zevkinize göre tercih yaparken kolay silinebilen ya da leke tutmayan modelleri seçmek kullanım açısından sizlere kolaylık sağlar. Bu seçenekler arasında kendiniz ya da çocuğunuz için ergonomik ve konforlu modelleri seçmek için nelere dikkat etmek gerekiyor gelin beraber göz atalım.

Çalışma Sandalyesi Nasıl Olmalı?

Uygun masa seçimi kadar konforlu ve rahat bir sandalye seçimi de ders çalışma verimini artıran unsurlar arasında. Özellikle yoğun geçen sınavlara hazırlık dönemlerinde uzun süre oturmak zorunda kalınan sandalyelerin ergonomik yapıya uygun tasarlanmış olması sağlık açısından büyük önem kazanıyor. Ergonomik çalışma sandalyesi seçimi sırasında öncelikli olarak oturma yüksekliğine dikkat etmek gerekiyor. Sabit bir sandalye alacaksanız oturduğunuzda ayakların yere tam olarak basması özen gösterin. Aynı zamanda bacakların üst kısmının yere paralel olması da sağlıklı bir duruş için önemli. Genellikle standart yüksekliklerde üretilen sandalyeler arasında bu özelliği sağlayan bir modeli bulamayabilirsiniz. Bunun için yüksekliği ayarlanabilir modelleri tercih edebilirsiniz. 

Diğer bir önemli husus da sandalyenin oturma genişliğidir. İdeal bir oturma genişliği için bacakların konumunu dikkate alabilirsiniz. Eğer bacaklarınız sandalyeye oturduğunuzda boşlukta kalmıyor ve destekleniyorsa uygun genişliği sahip bir sandalye bulmuşsunuz demektir. 

Uzun süre ders çalıştığınızda gevşemek ve rahatlamak için bazen oturma pozisyonunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Ders çalışma sandalyesi çeşitlerini sırt eğimi ayarlanabilir modeller arasından seçmek, arada gevşemek için yaslanarak oturmanızı mümkün kılar. Geriye yaslanarak oturmak sinirler üzerindeki baskıyı da azaltarak kan dolaşımını düzenleyebilir. Bütün bu özellikleri seçim yaparken hem konfor hem de sağlık için göz önünde bulundurmakta fayda var.