Spor yapmak hem vücut hem de zihinsel sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Düzenli spor yapmak ve aktivite seviyesini yüksek tutmak hem gündelik işlerinize daha iyi odaklanmanızı sağlayabilir hem de yaşam kalitenizi pek çok anlamda arttırabilir.

Spor yapmanın kalp ve damar sağlığınıza, akciğer sağlığınıza, bağışıklık sisteminize ve elbette kas sisteminize saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunuyor. Ancak ne yazık ki gerek zaman olmaması gerek motivasyon eksikliği gibi nedenler yüzünden pek çok kişi spor yapmayı ihmal edebiliyor.

Hayatınıza egzersiz alışkanlığını entegre edebilmeniz için aslında pek çok yol bulunuyor. Bu yolları izleyerek spor yapma rutininizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki düzenli spor yapmak hem vücudunuz için sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olur hem yaşam kalitenizi arttırır hem de kendinizi daima zinde hissetmenizi sağlar.

Sizler de her zaman sağlıklı yaşam stilini benimsemek isteyip konu spor yapmaya gelince bahanelerin arkasına sığınanlardansanız çeşitli ipuçlarından yardım alabilirsiniz. Bazı motivasyon teknikleri sayesinde düzenli egzersiz artık hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline gelebilir.

1- Motive Olmanın En İyi Yolu: Hedefini Belirlemek

Kendinde spor yapma motivasyonu görmeyen kişilerin genellikle ortak problemi hedef belirleme yolunda kaybolmaları oluyor. Spor yapmaya başlamadan önce kendinize net bir hedef koymanız spor yapmak için bir amacınız olduğunu size hissettirebilir.

Bunun yanı sıra kafanızda belirlediğiniz hedefler her zaman bir görev niteliği taşır. Bu yüzden hedef koyduğunuz zaman spor yapmayı bir boş vakit aktivitesi yerine yaşamınızın ihmal edilemez bir parçası olarak görmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle de fitness konusundaki motivasyona kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Hedef koyup o hedefe doğru adım adım ilerlemeye başladıktan sonra egzersiz yapmaktan keyif almaya başlamanız mümkün olur. Keyif almaya başladıktan sonra da zaten ek bir motivasyona ihtiyaç duymadan sporunuzu yapabilirsiniz.

Spor konusunda bir hedefe sahip olmak her ne kadar motive edici olsa da bazen durum tam aksine de dönüşebilir. Bu noktada kendinize ulaşılabilir ve kısa vadede başarılabilecek hedefler koymanız önem taşıyor. 

Ulaşılamayacak ya da çok uzun uğraşlar gerektiren hedefler koymak sizin egzersiz motivasyonunu düşürebilir. Çünkü uzun vadeli hedeflere hemen ulaşmak isteyip ulaşamayınca da pes edip spor yapmaktan vazgeçebilirsiniz. Ulaşılabilir bir spor ya da kilo hedefi koymak, amacınıza emin ve ufak adımlarla ilerlemek her zaman için daha kesin bir yoldur.

2- Sıkıcılıktan Uzak Durun: Egzersiz Programınızı Çeşitlendirin

Özellikle yeni başlayan kişiler sürekli aynı tür antrenmanları yaptıkları zaman spor yapmaktan çabuk sıkılabiliyor. Egzersiz programınızı monoton hale getirmemeniz bu noktada önem taşıyor.

Farklı egzersizler yaparak vücudunuzun farklı kas gruplarını çalıştırmayı deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca, yoga, pilates veya dans gibi farklı egzersizler de deneyebilirsiniz. Pek çok farklı spor türünün bulunması aslında insanların kişisel zevklerinin ne kadar farklı olduğunu ispatlıyor. Herkes vücuduna iyi gelen sporları yapmaktan keyif alıyor.

Siz de çeşitli egzersiz türlerini aynı anda hayatınıza dahil ederek egzersiz yapma motivasyonu kazanabilirsiniz. Her antrenmanda farklı hareketleri tecrübe etmek hem heyecan verici hem de farklı bir deneyim olabilir. Sonuçta rutin bir şekilde spor yapmak monoton bir şekilde spor yapmak anlamına gelmez.

Üstelik programınızı çeşitlendirmeniz kendi kendinize meydan okuma ihtimalinizi de arttırır. Sürekli aynı programı uygulayarak hedefleriniz genişletme şansınızı kısıtlarsınız. Ancak yeni spor türlerini yaparken kendi kendinize yeni meydan okumalar belirleyebilirsiniz. Örneğin, daha hızlı koşmak veya daha fazla sayıda push-up gibi ufak ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Bu hedeflere ulaşmak için çalışın ve kendinizi geliştirmeye odaklanın. Sürekli koşu yaparak ya da sürekli ağırlık antrenmanı yaparak gelişmektense pek çok sporda aynı anda gelişmeye çalışmak daha motive edici olabilir.

3- Tatlı Bir Rekabetin Besleyiciliğinden Faydalanın

Bir spor arkadaşı edinmek aslında en iyi spor ipuçları arasında yer alıyor. Spora birlikte gidip geldiğiniz birinin olması hem bu konuda bir şeyler paylaşma heyecanı hissetmenize yol açıyor hem de spor salonuna gitmek için size egzersiz yapmak dışında bir neden veriyor.

Üstelik spor arkadaşı edinerek bu sağlıklı yaşam yolculuğunuza tatlı bir rekabeti de dahil edebilirsiniz. Arkadaşınızla birbirinize küçük meydan okumalarda bulunmak hem motivasyonunuzu arttırır hem de sporunuzu daha eğlenceli hale getirir.

4- Beslenme Konusunu İhmal Etmeyin

Egzersiz motivasyonu kazanmak için aslında en önemli konulardan birisi sonuç almaya başlamaktır. Sonuç almaya başlayan kişilerin kendi kendilerini motive etmeleri her zaman için daha kolay olabilir. Spora gidip bunun karşılığını alan kişilerin spordan aldıkları zevk artar ve daha sık gitmek isterler.

Egzersizinizden iyi şekilde sonuç almanız için beslenmenize de zaman zaman dikkat etmeniz gerekiyor. Diyetinizi spora uygun bir hale getirmeniz hem kısa süre içerisinde sonuç almanıza yardımcı oluyor hem de sağlıklı beslenerek vücudunuzu desteklemenizi sağlıyor.

Her ne kadar sağlıklı beslenmek ve spor yapmak oldukça faydalı olsa da bunu sürdürülebilir bir hale getirmek için kendinize çok fazla yüklenmemeniz de önem taşıyor. Durmadan sağlıklı beslenmek bir süre sonra sıkılıp tamamen sporu ve diyeti bırakmanızla da sonuçlanabilir. Bu yüzden hedeflerinizi başarıyla tamamladığınızda kendinize küçük ödüller verebilirsiniz. Örneğin, favori bir yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bu ödüller, motivasyonunuzu ve diyetinizin sürdürülebilirliğini artırabilir.

5- Sabırlı Olun ve Kendinize Zaman Tanıyın

Spor yapmanın vücudunuza pek çok faydasının bulunduğu herkes tarafından biliniyor. Egzersiz motivasyonunu gerçek anlamda oluşturabilmek için en önemli egzersiz ipuçlarının başında sabırlı olmak geliyor.

Kısa sürede sonuç alamayıp spor yapmaktan vazgeçen insan sayısı bir hayli fazla olabilir. Ancak bu en sık yapılan hataların başında geliyor. Yapılan spordan sonuç alınması oldukça uzun sürebilir. Sonuç geç alınsa bile spor yapmak süreç içerisinde bile kişiye pek çok fayda sağlıyor. Bu yüzden istikrarlı bir şekilde egzersizlere devam etmek en önemli ipuçlarından biridir.

Sabrın yanı sıra kendinize dinlenme zamanı vermeniz de önemlidir. Egzersiz yapmak önemlidir, ancak vücudunuzun dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Vücudunuzun iyileşmesi ve yenilenmesi için egzersizleriniz arasında kendinize yeterli dinlenme zamanı verin. Bunu yapmadığınız takdirde kas ağrılarınız artabilir bu da motivasyonunuzun düşmesine sebep olabilir.

Bu dinlenme ve spordan uzaklaşma zamanlarında motivasyonunuzu canlı tutmak için yeni bir spor kıyafeti, spor aleti, ya da evde spor yapıyorsanız bir müzik aleti satın alabilirsiniz. Hatta sağlıklı beslenme motivasyonunuzun canlılığı için yeni mutfak aletleri ile kendinizi ödüllendirmeniz bile mümkün olabilir.

Egzersizi Hayatınıza Dahil Edin: Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli olarak egzersiz yapmak pek çok anlamda oldukça sağlıklıdır. Spor yapmanın faydaları herkes tarafından biliniyor olsa da spor motivasyonunu sağlamak pek çok kişi için zorlayıcı olabiliyor. Aslında her ne kadar yoğun çalışıyor olursanız olun, vaktiniz ne kadar kısıtlı olursa olsun faydasını her anlamda göreceğiniz egzersizi hayatınıza entegre etmeniz oldukça kolay olabilir.

Düzenli spor yapmak, kalp sağlığı için son derece faydalıdır. Spor yapmak, kan dolaşımını artırır, kan basıncını düşürür, kolesterol seviyelerini kontrol altına alır ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca spor, vücut ağırlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur; vücudunuzdaki yağ oranı azalır, kas kütlesi artar ve daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Sporun fiziksel dayanıklılığın yanı sıra zihinsel anlamda da pek çok faydası vardır. Egzersizler, beyne daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olur ve beyin fonksiyonlarını artırır. Depresyon, kaygı ve diğer zihinsel sağlık sorunlarıyla savaşılması spor sayesinde daha kolay olabilir. Çünkü spor yapmak, endorfin adı verilen doğal mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcıdır.

Bu faydaları bilmeniz de egzersiz motivasyonunuzu sağlamanız açısından sizlere yardımcı olabilir. Sağlıklı bir düşünce yapısı ile düzenli hareketi hayatınıza dahil etmeniz yaşam kalitesini her anlamda arttırır.