Kuş sesleri duyulmaya ve mis kokulu çiçekler kendini göstermeye başladıysa bahar yakın demektir. Ruhunuz baharla şenlenmeye hazır olabilir. Peki ya eviniz? Kışın kasvetini kapının dışına süpürüp baharın coşkusunu içeri almaya hazır mısınız? Evinizi bahara hazırlarken yapmanız gereken 5 şey nedir diye merak ediyorsanız yazının devamındaki önerilere göz atabilirsiniz. 

Evinizi bahara hazırlarken yapmanız gerekenler arasında ilk sırayı temizlik konusuna ayırabilirsiniz. Baharın ve temizliğin ferahlığını evlerinizde keyifle karşılayabilirsiniz. Detaylı bir temizlik için perdelerinizi yıkayabilir bu sayede mis gibi kokmalarını sağlayabilirsiniz. Düzenli aralıklarla evinizi havalandırmasında oldukça önemli bir adımdır. 

İkinci adım olarak soğuk havaların geride kalması ile kış için kullandığınız kışlık kıyafetlerinizi ve battaniye gibi ev eşyalarınızı kaldırabilirsiniz. Depolama alanından tasarruf etmek için vakumlu poşetleri kullanabilirsiniz. Böylece hem kalın kışlık eşyalarınızı daha küçük bir alana sığdırabilir hem de temiz kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Üçüncü adım evinizi bahara uygun bir hale getirmeniz için mobilyalarınızın düzenini değiştirerek yeni bir atmosfer elde etmeniz olabilir. Yemek masanızla koltuklarınızın yerini değiştirebilir ya da yepyeni mobilyalarla evinizin havasını tamamen tazeleyebilirsiniz.

Dördüncü olarak evinizin duvarlarını bahar aylarına uygun tonlarda boyamayı tercih edebilirsiniz. Trend renklerle evinizi aydınlık ve ferah bir havaya sokmanız mümkün olabilir.

Beşinci ve son adım olarak bahar aylarına uygun renklerde aksesuarlarla bahçe ya da balkon gibi alanlarınızı düzenleyebilir böylece baharın havasını evlerinize yansıtabilirsiniz. Böylece 5 adımda evinizin bahara hazırlığı tamamlanabilir.

Evinizde Bahar Hazırlığı İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Baharın gelişi ve ısınan havaların enerjisini evlerinize yansıtabilmeniz için detaylı bir temizlik ve dekorasyon fikirleri işinize yarayabilir. Temizliğe başlarken daima yukarıdan aşağıya doğru ilerlemeniz işlerinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Aksi yönde bir temizlikte tozlar yerlere ve mobilyalara dökülür, bu da önceden temizlediğiniz yerleri tekrar temizlemenize neden olarak işlerinizin uzamasına neden olabilir.

Bir diğer temizlik tüyosu camları silmeye başlamadan önce perdeleri yıkamanız olabilir. Bu sayede kirli perdelerinizin yeni temizlediğiniz camlarınızın tozlanmasına neden olmasını engelleyebilirsiniz. Yeni yıkanan perdeler bulunduğu odanın havasını ve kokusunu anında değiştirir. Temizlik yaparken beyaz sirke gibi doğal ürünlerden yardım alabilirsiniz. Üstelik bu tarz ürünler evdeki kötü enerjileri atmanıza da imkan sağlar. Ağır kimyasallar kullanmadan bu tarz doğal ürünlerle tüm evinizi kolayca temizleyebilirsiniz.

Evinizde farklı bir atmosfer mi istiyorsunuz? Birkaç basit dekorasyon değişikliğine gitmeniz basit ama etkili bir yöntem olabilir. Evinizde bahar hazırlığı için nelere ihtiyacınız var bunları bir düşünün ve not alın. Ardından bahar ayına uygun renklere ve modellere sahip aksesuarlar arasından tarzınıza uygun seçimler yaparak bu ürünleri evinizde kullanabilirsiniz. 

Evlerin geneline hakim olan duvarları tarzınıza uygun renklerde boyamanız iyi bir bahar hazırlığı fikri olabilir. Silinebilir yapıda boyalar temizlik yaparken de oldukça işinize yarayabilir. Farklı ortamlar elde etmeniz için dilerseniz odaların her birini canlı ve farklı renklerde boyayabilirsiniz. Evin tamamında bütün bir görünüm elde etmeyi isterseniz tüm evi aynı renkte boyayabilirsiniz. Bahar aylarının havasını evlere yansıtmanıza yardımcı alanların başında bahçe ve balkonlar gelir. Tarzınıza uygun ürünlerle bu alanları bahara hazır hale getirebilirsiniz. 

Evinizde sıcak tonlu ve otantik bir görünüm yakalamayı istediğinizde ahşap gibi ürünlerden yardım alabilirsiniz. Beyaz, ekru gibi açık ve soft tonlarda aksesuar seçimi yaparak sade ama etkili bir görünüm yakalayabilirsiniz. Salonun genel konseptine uygun olan renk ve desenlere sahip kırlentler, vazolar, balkon ya da bahçeler için fener gibi farklı tarz aydınlatma seçeneklerine evinizde yer verebilirsiniz. Balkonunuzun genişliğine uygun olan farklı balkon mobilyası seçenekleri ile özgün oturma alanları oluşturabilirsiniz. Böylece baharın temiz havasını evinizdeyken bile her daim hissedebilirsiniz. 

Evinizi Bahara Hazırlamanız için Bazı Tüyolar

Evinizi bahara hazırlarken dikkat etmeniz gereken 5 adım vardır. Bu adımları takip ederek baharın enerjisini evlerinize kolay bir şekilde aktarabilirsiniz. Güzel bir temizliğin arından bahara hazırlık için önemli adımlardan biri dekorasyon değişiklikleridir. Dekorasyon amaçlı değişiklikler yaparken odanın bütünüyle uyum sağlayan ürünler tercih etmeniz önemlidir. 

Bahar denince aklınıza gelen renkler ve ürünlerle evinizi dilediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Böylece baharın coşkulu ve enerjik havasını evinize taşıyabilirsiniz. Yeni temizlediğiniz evinizde dinlenmenin ve keyif yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Renklerin gücünden yararlanarak evlerinizde keyifli vakit geçirmenize yardımcı ürünler seçebilirsiniz. Evdeki büyük mobilyaları değiştirmeden etkili bir değişim fikri mi arıyorsunuz ? O halde duvarlarınızı baharın canlı renklerinden birine boyayarak işe başlayabilirsiniz. Duvar boyamasının ardından yaşanmışlık hissi katması için boş duvarları dekore edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda tablo ya da duvar rafları gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Eskiyen eşyalarınız varsa ve bunları değiştirme zamanının geldiğini düşünüyorsanız bahar ayları bunun için oldukça uygundur. Yeni mobilyalarınızda canlı renkler ve neşeli tasarımlar kullanarak özgün bir görünüm yakalayabilirsiniz. Böylece tamamen sizin tarzınızı yansıtan evlerinizde huzurla dinlenebilirsiniz.

Sevdiğiniz renklerin bir arada bulunduğu, baktıkça içinizi açan ürünler bu alanlarda vakit geçirmenizi keyif verici bir hale dönüştürebilir. Yeni mobilya ve dekoratif eşya seçimi yaparken kullanmayı düşündüğünüz alanın ölçülerini bilmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Farklı aydınlatma seçeneklerini bir arada kullanarak daha aydınlık ortamlar elde edebilirsiniz. Mum gibi eşyalar sayesinde romantik ve dinlendirici anlar yaşayabilirsiniz. Loş ışıkların dinlendirici etkisini evinize yansıtabilirsiniz. Evinizin her odasında canlı renklerde tasarıma sahip ürünleri kullanmanız için bahar ayları oldukça uygundur. Sevdiğiniz tasarımlara sahip ürünlere evinizde yer vererek yaşam alanlarınızı kolay bir şekilde özgünleştirebilirsiniz.

Ev İçin Bahar Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Ev için bahar hazırlığı nasıl olmalı sorusunun cevabı olarak renkleri bol bol kullanmanız gerektiği verilebilir. Baharın gelişi çiçeklerin açması ve havaların ısınması ile kendini gösterdiği için evlerinizde de çiçeklere yer verebilirsiniz. Farklı renk ve tasarımlara sahip saksıları kullanarak eğlenceli ve sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz. Evde büyük değişikliklere gitmeden kırlent, halı ya da fon perde gibi eşyaları değiştirerek bile odalarınızda yeni bir görünüm elde edebilirsiniz.

Canlı renklere sahip rengarenk ürünler baharı karşılamanız için ideal bir seçenek olabilir. Tasarım olarak ilginizi çeken baktıkça mutlu olmanızı sağlayan ürünlere yer vererek evlerinizi dekore edebilirsiniz.

Kış ayında sık kullandığınız kıyafetlerinizi ve ev eşyalarınızı kaldırmanız da bahara hazırlık için gerekenler arasındadır. Böylece fazla eşya kalabalığından da kurtulabilirsiniz. Havaların ısınması ile birlikte evinizi sık sık havalandırmaya başlayabilir, güneşli günlerde pencere ve perdelerinizi tamamen açarak güneş ışığının ve bahar enerjisinin evinize dolmasını sağlayabilirsiniz. 

Balkon ya da bahçeniz varsa bu alanları canlı renkler ve çiçeklerle donatılabilir ya da çiçek motifi olan aksesuarla renklendirebilirsiniz. Böylece baharın müjdecisi çiçeklerin enerjisini evinize taşıyabilirsiniz. Evinizin genelinde tarzınıza uygun canlı renklere sahip dekoratif eşyalar ile baharın enerjisini evlerinize yansıtarak keyifli vakit geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.