Yerli Malı Haftası Nedir?

Yerli malı, ülkemizde kendi kaynaklarımız kullanılarak üretilen ve ülkenin gelişimi için oldukça önemli olan ürünlerdir. Yabancı ülkelerden mal almak, ülkemizin ekonomisi açısından kötü bir durumdur. Bu sebeple, yerli malı kullanımının ve üretiminin teşvik edilmesi de oldukça önemlidir. Yerli malı kullanımına teşvik edilebilmesi için, pek çok kampanyalar düzenlenir. Bunun yanı sıra, okullarda da bazı etkinlikler yapılır. 

Yerli malı haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında düzenlenen ve yerli malının öneminin çocuk yaşlarda anlaşılmasını sağlayan etkinliklerden oluşur. Pek çok eğlenceli etkinlik düzenlenerek, çocuklara ülkemizde üretilen malların neler olduğu ve önemleri anlatılır. Çocuklara bir adet ülkemizde üretilen ürün vererek, onun sunması istenebilir. Ülkemizin her yerinde, o yöreye özgü pek çok ürün yetişir. 

Bu ürünlerin çocuklara, küçük yaştan öğretilmesi sayesinde, yerli malı bilinci oluşturulabilir. Ülkemizdeki herkesin, yerli malının önemini anlaması için, bu etkinliklerin düzenlenmesi, oldukça faydalıdır. Oldukça renkli görüntülerin oluştuğu yerli malı haftaları, rengarenk süslemeler ile ilgi çekicidir. Aynı zamanda, yapılan Türk yemekleri ve ülkemizde üretilen ürünlerin veliler tarafından getirilmesi sayesinde, bir lezzet şöleni de yaşanır. 

Ülkemizin değişik bölgelerine ait kültürlerin de anlatıldığı bu haftalarda, çocuklar tarafından çeşitli canlandırmalar yapılabilir. Hem eğlenceli hem de öğretici bir içeriğe sahip olan bu hafta, kermes gibi etkinliklere de ev sahipliği yapar. Çocuklarınız eğlenerek, ülkemizdeki malların değerini daha iyi anlayabilir.

Yerli Malı Nedir?

Yerli malı nedir sorusuna Türkiye sınırları içerisinde toplanan bitkiler, meyveler ve yetiştirilen hayvanlar kullanılarak yapılan ürünlerdir, cevabı verilebilir. Ülkemiz, hem coğrafi açıdan hem de iklim açısından pek çok avantaja sahiptir. Özellikle dört mevsimin yaşandığı ülkemizde, pek çok farklı ürünün yetiştirilebilmesi de mümkündür. 

Akdeniz bölgesinde, tropikal özellikli meyvelerin yetişebilmesi mümkün olur. Buna karşın Karadeniz Bölgesi’nde ise suyu ve nemi seven meyveleri görmek mümkündür. Özellikle çay ve fındık üretiminde dünyadaki en öne gelen ülkelerden biri olduğumuz için bunun çocuklara anlatılması önemlidir. Ülkemiz, sadece iklim açısından değil, su yatakları açısından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 

Sulak alanlarda yetiştirilebilen mahsullerin tamamı ülkemizde de mevcuttur. Yerli malı haftalarında, çocuklara yerli ürünler öğretilirken, bir yandan da tutumlu olmaları da aşılanır. Yerli ürünlerimizin yeterli miktarda kullanılması sonucunda, israfın da önüne geçilebilir. 

Sadece yiyecek ve içecek olarak değil, akla gelebilecek her türden ürünün yerlisini bulmak mümkündür. Ev dekorasyon ürünleri, ülkemiz sınırları içerisinde pek çok marka tarafından üretilir. Seramik ve porselen konusunda önde gelen ülkelerden biri olduğumuz için, yerli malı olarak üretilen kaliteli dekorasyon malzemelerini bulmak da mümkündür. Yine aynı şekilde mobilyaların da yerli üretim olanları kolayca bulunabilir. Çocuklarınıza ülkemizde yetişen ağaçları öğreterek hangi mobilyaların yapılabileceğini gösterebilirsiniz.

Yerli Malı Haftasının Önemi

Yerli malı haftası, okullarda, ülkemizde üretilebilen ürünlerin gösterildiği ve ön plana çıkarıldığı, eğlenceli günleri kapsar. Ülkemizde yetişen ya da çıkarılan milli eşyaların çocuk yaşta öğrenilebilmesi için, bu haftanın önemi oldukça büyütür. Ülkesini ve zenginliklerini tanıyarak büyüyen çocuklar, geleceklerini buna göre şekillendirebilir. Bu sayede, meslek seçiminde bile bu haftaların önemi oldukça büyüktür. 

Çocuklara yerli malı kullanma konusu, eğlenceli bir şekilde aktarılır. Şiirler, oyunlar ve çeşitli etkinliklerle, çocuklarınızın Türkiye’de üretilen ürünleri öğrenebilmesi sağlanır. Bazı etkinliklerde, çocuklara meyve ve sebze kostümü giydirilerek hangi bölgede ve hangi şartlar altında yetiştirildiği konusu öğretilebilir. Bu etkinlikte, kostüm giyen çocuklar ve izleyiciler, eğlenerek öğrenmenin tadını çıkarır. 

Yerli malı haftalarının bir diğer önemi de çocukların etkinlikler yaparak sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olmasıdır. Çocuklar, şiir okuyarak ya da bir canlandırma yaparak, hem görev bilinci hem de sorumluluk duygusu kazanabilir. Bununla birlikte, evlerinizin pek çok yerinde kullandığınız mobilya ve diğer eşyaların, hangi malzemeler kullanılarak üretildiğini de görebilirler. Mutfak malzemeleri, plastik, cam, porselen ve çelik gibi pek çok farklı ham maddeden üretilir. 

Bu ham maddelerin tamamı ülkemizde üretilen ya da yetiştirilen ürünlerdir. Yerli malı haftalarında, ülkemizde bulunan ham maddelerin çocuklara öğretilmesi amaçlanır. Aynı zamanda, bu kaynakların tükenmemesi için, tutumlu olunması gerektiği de çocuklara aşılanan konular arasında yer alır. Sadece üretim malzemelerinin değil, su ve elektriğin boşa harcanmamasının önemi de çocuklara gösterilir. 

Yerli Malı Haftasında Yapılan Etkinlikler

Yerli malı haftalarında yapılan etkinlikler, genellikle, ürünlerin tanıtılması ve tutumluluk üzerinedir. Hem çocuklar için hem de yetişkinler için, eğitici ve öğretici etkinlikler yapılır. Eğitici ve öğretici etkinlikler içerik olarak, şiir dinletileri, tiyatro gösterileri, tanıtımlar, kermesler, spor müsabakaları şeklinde çeşitlenebilir. 

Yerli malı haftasında yapılan eğitici etkinliklerden birisi de canlandırma oyunu olabilir. Çocuklar yerli malları canlandırarak, o ürün hakkında bilgileri kendilerine ve arkadaşlarına anlatabilir. Bununla birlikte, çeşitli sivil toplum örgütleri okulları ziyaret ederek, günün anlam ve öneminin anlaşılmasına yardımcı olabilir. Bu sayede, hem sivil toplum kuruluşu hakkında bilgileri öğrenen çocuklar bir yandan da yerli malı kullanımının değerini kavrayabilir.  

Aynı zamanda, farklı meslek gruplarına bağlı olarak çalışan kişiler de mesleklerini tanıtmak için okullara gelebilir. Meslek tanıtımları sayesinde, çocuklar ülkemizde olan ve yapılan meslekleri öğrenerek, geleceğini şekillendirebilir. Bu etkinliklerde, yerli mallarını satın almanın hem ülkeye katkı sağlayacağını hem de tasarruflu olacağını öğrenen çocuklar, tutumlu ve tasarruflu olmayı da kavrayabilir. Kalan paraları ile yatırım yapma ve para biriktirme konusu da çocuklara aşılanır. 

Toplumun gelişmesindeki en önemli yöntem eğitim olduğundan, küçük yaştan itibaren bilinçli çocuklar yetiştirmek gereklidir. Yerli malı haftaları da bu sebeple oldukça önemlidir. Sadece eğlence açısından değil, eğitim açısından da bu tarz etkinliklerin yapılması gerekir. 

Yerli Malı Haftasının Amacı Nedir?

Yerli malı haftası nedir sorusuna, yerli malı kullanma bilincinin çocuklara küçük yaştan aşılanmasıdır, cevabı verilebilir. Bu tanımın içerisinde, haftanın amacı da açıkça belirlidir. Küçük yaştaki çocuklar, öğretilmeye ve eğitilmeye oldukça açıktır. Bu sebeple, bebeklikten itibaren çocuğunuza ne aşılarsanız, çocuğunuz o yönde bir gelişim gösterir. Bu sebeple, yerli malı haftalarında öğretilen bilgilerin tamamı, çocukların ilerideki hayatlarına da doğrudan etki eder. 

Çocuklarda milli bilinç oluşturmanın temel yollarından birisi de okullarda verilen eğitimdir. Yerli malı haftalarında, ülkemize ait güzelliklerin çocuklara aktarılması sayesinde, ülkesini ve değerlerini seven çocuklar yetiştirmek mümkündür. Aynı zamanda, elindeki malı israf etmeme ve ülkesinin güzelliklerine de sahip çıkma bilinci de çocuklarınıza böylece aşılanabilir.

Yaş ilerledikçe artan ihtiyaçlar karşısında, bilinçli bir tüketici olmak da oldukça önemlidir. Bilinçli tüketici olma ve israf etmeme konularını da çocuklarınıza aktararak, tutumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle, dünyada da artış gösteren doğal kaynak sorunları da göz önüne alındığında, tasarruf bilinci ile hareket etmek oldukça önemlidir. Yerli malı haftalarında yapılacak etkinliklerin bir diğer amacı da ülkede yer alan zenginliklerin artmasını sağlamak olarak söylenebilir. 

Milli tüketim bilinci ile yetişen çocuklar, ülkesinin daha iyi yerlere gelebilmesi için çalışarak, yerli malların kıymetini arttırabilir. Çocuk yaşta alınan eğitim sayesinde, bunu başarmak mümkündür.