Hafta sonu bir gezintiye çıkmak istediğinizde aklınıza direkt olarak alışveriş merkezi veya kafeler gelebilir. Fakat böyle mekanlarda bulunmak yerine anı biriktirebileceğiniz mekanlarda bulunmayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz deniz kenarında bir yürüyüş yapabilir veya güzel bir müze gezintisine çıkabilirsiniz. Ücretli müzeler olduğu gibi ücretsiz de pek çok farklı müze seçeneği bulunur. 

Hafta sonunu bu şekilde değerlendirebilir ve güzel anılar biriktirebilirsiniz. Ücretsiz müzeler özellikle İstanbul bölgesinde daha fazladır. İstanbul’un pek çok farklı lokasyonunda ücretsiz müze bulunduğu için her hafta sonu farklı bir tanesini görmeye gidebilirsiniz. Bir kere müzeye gitmeniz halinde tekrar gitmek isteyebilirsiniz.

Atatürk Müzesi

Hayatınızda ilk defa müze gezisi yapacaksanız öncelikle Atatürk Müzesi ile başlayabilirsiniz. İstanbul’da yer alan müze, 1942 yılında müzeye dönüştürülür. O günden itibaren müze şeklinde kalır. Müze içerisinde Atatürk’e ait bazı eşyalar ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili çeşitli objeler bulunur. Aynı zamanda bazı ressamlara ait resimlerin de bulunduğunu görebilirsiniz. 

Pazar ve perşembe günleri hariç her gün açık olduğu için bir gününüzü burayı gezmek için ayırabilirsiniz. Atatürk, Suriye Cephesi dönüşü burada konakladığı için oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür. İstanbul’da yaşayıp buraya hiç şans vermediyseniz mutlaka ziyaret edilecekler listesine alabilirsiniz. 

Topkapı Türk Dünyası Mahallesi

Sevilen ücretsiz müzeler arasında Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi de yer alır. Oldukça büyük bir alanda bulunduğu için tüm gün orayı gezmeniz gerekebilir. Bu yüzden boş bir gününüzde ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz. Böylece dikkatli bir şekilde gezintiye çıkabilirsiniz. Burada Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ebu Nasr El Farabi Evi bulunur. 

Her ülkenin kendine ait bir evi bulunur. İçerisinde ise o yöreye ait olan eşyaların bulunduğunu söylemek mümkündür. Her kültüre ait farklı parçalar bulunduğu için dilediğiniz yöreden başlayarak onlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Evler içerisinde bazı bilgilerin bulunduğunu da görebilirsiniz. Böylece daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Kazım Karabekir Müzesi

Kazım Karabekir Müzesi de ücretsiz gezebileceğiniz yerlerdendir. Müze oldukça eski yıllarda yapılmış olan bir köşk içerisindedir. II. Abdulhamid’in Maarif Nazırı tarafından İtalyan bir mimara yaptırılan köşk, sonrasında Kazım Karabekir tarafından satın alınır. 1930 yılında satın aldığı bu köşk içerisinde 8 yıl boyunca yaşar. 1938 yılında ailesi ile birlikte Ankara’ya taşınır. 

Köşk sonrasında müze haline gelir. İçerisinde Kazım Karabekir ve ailesine ait olan bazı eşyalar bulunur. Buraya giderek o eşyaları görebilir ve yaşanmışlıkları hissedebilirsiniz. Aynı zamanda tarihi bilgiler de öğrenebilirsiniz. Sadece salı ve perşembe günleri açık olduğu için planınızı ona göre yapmanız gerekir. 

Aşiyan Müzesi

Aşiyan Müzesi de oldukça fazla bilinen yerler arasındadır. Tevfik Fikret’in uzun süre yaşadığı bir yer olmakla birlikte 1945 yılından itibaren müze olarak kullanılır. Müze içerisinde Tevfik Fikret ve ailesine ait olan parçalar sergilenir. Aynı zamanda Tanzimat Edebiyatı ve Edebiyat-ı Cedide döneminde yaşayan sanatçıların elinden çıkan eserler yer alır. Pazartesi günü hariç her gün müzeyi gezebilirsiniz.

Türkiye’de Ücretsiz Müze Gezisi Lokasyonları 

Türkiye’de oldukça fazla ücretsiz müze seçeneği bulunur. Bu bakımdan ilgi alanlarınız doğrultusunda seçimlerinizi şekillendirebilirsiniz. Türkiyede ücretsiz gezilecek müzeler ve sanal müzeler nelerdir gibi aklınızda soru işaretleri varsa pek çok farklı müze önerisine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Hem tarihi hem de sanat kokan bir müzeye gitmek isterseniz tercihinizi Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi yönünde kullanabilirsiniz. 2008 öncesinde rektörlük binası olarak kullanılsa da 2008 yılında binanın giriş katı müze olarak kullanılmaya başlanır. 

Bununla birlikte Sait Faik Abasıyanık Müzesi de oldukça tercih edilen lokasyonlardan bir tanesidir. Oldukça eski yıllara dayalı bir tarihi olduğu için daha da ilgi çekici bir hal almış durumdadır. 1956 yılında açılmakla beraber içerisinde Sait Faik Abasıyanık ile ilgili tüm eşya ve malzemeler bulunur. Yazarın hayatını merak ediyorsanız yaşanmışlık kokan bu müzeyi gezmeye gidebilirsiniz. 

İstanbul Demiryolu Müzesi de oldukça etkileyicidir. 2005 yılından itibaren faaliyet gösterdiğini söylemek mümkündür. Demiryolu hakkında aklınıza gelebilecek pek çok farklı eşyanın bu müzede sergilendiğini görebilirsiniz. Yaklaşık 300 adet eser sergilenir. Bu yüzden günün büyük bölümünü burada harcayabilirsiniz. Cumartesi, pazar ve pazartesi günleri haricinde dilediğiniz bir gün ziyaret edebilirsiniz. 

Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi de tercih edebileceğiniz lokasyonlar arasında yer alır. 2009 yılından itibaren Tarihi Beyoğlu Postanesi içerisinde bulunur. Müze içerisinde Galatasaray Lisesi’nin kuruluş aşamaları, öğrenci üniformaları, ders araç ve gereçleri, Galatasaray Spor Kulübü’nün kuruluş hikayesi, kazanılan bazı kupalar ve Metin Oktay’ın forması yer alır. Bu yüzden gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. 

İsmet İnönü Evi Müzesi de ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Asıl ismi Mavromatakis olan bu köşk sonrasında İsmet İnönü’nün evi haline gelir. İsmet İnönü bu köşkü 1924 yılında kiraladıktan 10 yıl sonra satın alır. Evin içerisinde ise Atatürk’ün hediye ettiği mobilyalar bulunur. Aynı zamanda içerisinde İsmet İnönü ve ailesine ait olan pek çok farklı eşya yer alır. Pazartesi günü hariç her gün ziyaret edebilirsiniz. 

Türkiye’de Bulunan Ücretsiz Sanal Müzeler 

Türkiye içerisinde yer alan ücretsiz sanal müzeler de bir hayli fazladır. Son derece keyif verici bir aktivite olmakla beraber oturduğunuz yerden tarihi ve modern müzeleri kolaylıkla gezebilirsiniz. Bu noktada pek çok farklı sanal müze bulunduğunu söylemek mümkündür. Dilerseniz günde birkaç adet sanal müzeye katılarak genel kültürünüzü geliştirebilirsiniz. 

Öncelikle Adana Arkeoloji Müzesi ile başlayabilirsiniz. Türkiye’nin en eski 10 müzesinden bir tanesi olmakla birlikte 1924 yılında kurulmuştur. Ön plana çıkan tarihi eserler arasında Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’nın taş heykeli bulunur. Aynı zamanda Babil Steli de müze içerisinde yer alır. Adana’ya gitme gibi bir imkanınız yoksa sanal olarak gezme şansını yakalayabilirsiniz. 

Adıyaman Nemrut Ören Yeri de sanal olarak gezebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdiği için de mutlaka ziyaret edilmesi gereken alanlar arasında yer alır. Sanal müze olarak gezebileceğiniz için kolaylıkla tüm alanı gezebilirsiniz. 

Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi de sanal olarak gezebileceğiniz alanlar arasında yer alır. Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine kurulduğunu söylemek mümkündür. Merkezde bir Eti Müzesi kurulmasını istediği için ülkenin dört bir yanından toplanan Hitit eserleri ile kurulur. Kronolojik olarak her dönem hakkında bilgiler bulunur. Böylece tarih yönünden bilgi sahibi de olabilirsiniz. 

Kurtuluş Savaşı Müzesi de sanal olarak gezebileceğiniz bir yerdir. Müze olmadan önce I. TBMM binası olarak da kullanıldığı için daha da anlamlı bir hale gelir. Müze içerisinde Atatürk ve meclis üyelerine ait bazı eşyalar bulunur. Bununla beraber istiklal madalyaları, savaşta kullanılan araç gereçler ve diğer pek çok farklı ürün müze içerisinde yer alır. Bu bakımdan tarih kokan bir yer olduğunu görebilirsiniz. 

Antalya’ya yolunuz düşerse Antalya Müzesine de gidebilirsiniz. Dilerseniz sanal olarak da gezmeniz mümkündür. Akdeniz Uygarlığı olan Likya, Pisidya ve Pamfilya dönemlerinden kalan pek çok farklı eser bulunur. İmparator ve Tanrı heykelleri, sikke ve mozaik gibi tarihi nitelik taşıyan eserleri bu müze içerisinde görebilirsiniz. Bu şekilde pek çok farklı müzeyi sanal olarak gezebilirsiniz.