Karıncalar çok masum canlılar olsalar da insanlardan korkmadan evin her yerinde dolaşmaları zamanla çok rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Özellikle evin belirli bölgelerinde yoğunlaşmaları ile orayı kullanılamaz hale getirebilirler. Bu sebeple karıncaların evden nasıl uzaklaştırılabileceği ile ilgili birçok yöntem türetilmiştir. Bu yöntemlerden bazıları büyük karınca toplulukları için çok uygun, bazıları daha ufak istilalar için elverişlidir. Karıncalar evden nasıl gider diye telaşa kapıldıysanız hazırladığımız bu rehberden çözüm bulabilirsiniz.

Karınca Evden Nasıl Uzaklaştırılır?

Karıncalar arasında mükemmel bir iş uyumu vardır. Bu durum diğer karıncaların da koloniye katılmasına yardımcı olur. Hal böyle olunca tedbir almadığınız takdirde eviniz karınca yuvası haline gelebilir. Peki neler yapılabilir? Çözüm yolları var mıdır, nelerdir?

Evdeki Karınca Nasıl Gider?

Evdeki karıncaların gitmesi için birçok çözüm yolu vardır. Bunların hangisinin sizin evinizdeki karıncaları pes ettireceği ise muammadır. Hepsi kolay yöntemler olduğundan deneme yanılma yoluyla evinizdeki karıncaları gönderebilirsiniz.

1. Yöntem: Pudra Şekeri ve Kabartma Tozu Karışımı

 • Pudra şekeri, en nihayetinde şeker olduğundan karıncaları nasıl gönderebileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Pudra şekeri tek başına karıncaları gönderemez, ama kabartma tozu ile karıştırıldığında onların pes etmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Karıncalar pudra şekerine ve kabartma tozuna son derece hassastır. Kokuları onları rahatsız eder. Bu yöntem ile karıncaları evinizden gönderebilirsiniz.
 • Karıncaların çıktıkları yerleri tespit edip, bu karışımı oralara dökerek evinizdeki karıncalara çözüm bulabilirsiniz.

2. Yöntem: Elma Sirkesi

 • Birçok kişi tarafından denenmiş ve işe yarayan bir yöntemdir.
 • Elma sirkesini su ile karıştırıp karınca yuvalarına dökebilirsiniz.
 • Karıncalar sirkenin kokusuna dayanamayıp evinizden uzaklaşır.

3. Yöntem: Türk Kahvesi

 • Gün içerisinde tükettiğiniz Türk Kahvesi telvesi de iyi bir karınca kovucu olabilir.
 • Kahve telvelerini bir kenara ayırıp karınca yuvalarına doldurup karıncaların gitmesini sağlayabilirsiniz.

4. Yöntem: Portakal Kabuğu

 • Portakal kabuklarını ince şeritler halinde doğrayın.
 • Kabukları karınca yuvalarının önüne yerleştirin.
 • Portakal kabuğundan yayılan toksik maddeler sayesinde evinize yuva yapmış karıncalardan kurtulabilirsiniz.

5. Yöntem: Limon 

 • Limonun kabuğunu da suyunu da karıncaları uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.
 • Limon kabuğu tıpkı portakal kabuğu gibi karıncaları kovar. 
 • Asitli olan limonun suyunu da yuvalara dökerek aynı şekilde karıncalardan kurtulabilirsiniz.

6. Yöntem: Karabiber

 • Tane karabiberi biraz su ile karıştırın ve karıncaların çıktığı yerlere bu sudan dökün.
 • Karabiberin kokusundan rahatsız olan karıncalar evinizden uzaklaşır.
 • Bu yöntem bahçe ve balkon gibi yerlerde de uygulanabilir.

Bitkilerden Karınca Nasıl Uzaklaştırılır?

Karıncaların en dikkat çeken özellikleri koloniler halinde yaşamaları ve toplu bir şekilde hareket etmeleridir. Bitkilerinizdeki topraklar da onların hem yuva hem de besin ihtiyaçlarını karşılayabildiğinden bitkinizin toprağında karıncalarla karşılaşabilirsiniz.

Karıncalar Nasıl Gider?

Bitkilerinizin toprağındaki karıncaları göndermenin birçok yolu vardır. Bunlar:

 • Karıncalar için petmetrin adlı bir öldürücü ilaç bulunur. Bu ilaç gaz, sıvı veya toz şeklinde olabilir. Bitkilerinizde bu ilacı kullanarak karıncaların ölmesini sağlayabilirsiniz. Öldürmeden uzaklaştırmak için diğer yöntemleri gözden geçirmenizi tavsiye edebiliriz.
 • Bitkilerinizin köklerine zarar vermeden onları başka bir saksıya alıp temi bir toprakla yeniden doldurabilirsiniz. Bitkilerinizin saksılarını ve toprağını değiştirmek biraz uğraştırıcı olsa da karıncaları öldürmeden onlardan kurtulabilirsiniz. 
 • Toprak üzerine kahve telvesi serpmek de karıncaları uzak tutabilir. Bitkinizin etrafına halka şeklinde kahve telvesi dizebilirsiniz.

Mutfakta Karınca Nasıl Yok Edilir?

Mutfaktaki karıncaları yok etmenin en temel yöntemi tezgah üzerini ve çöp kovanızı daima temiz tutmaktan geçer. Tezgah üzerinde bulunan kırıntılar karıncaların mutfağınızı ziyaret etme sıklığını da artırır. Bunun için beyaz sirkeli su ile tezgahınızın üzerini temizlemek doğal ve etkili bir çözümdür.

Evden Karınca Nasıl Uzaklaştırılır?

Çöp kovasında uzun süre bekletilen yemek artıkları da karıncaların en çok ilgisini çeken durumlardan biridir. Özellikle çöp kovasında şekerli gıda artıkları varsa karıncalar en çok buna dikkat kesilir. Bu sebeple çöp kovanızı düzenli olarak boşaltmanız karıncaları mutfağınızdan uzak tutmak için etkili bir yöntemdir.

Karınca Nasıl Kovulur?

Karıncaların mutfakta ilgisini çeken bir diğer durum ise ağzı açık ekmek paketleri, unlu gıdalar veya şekerli ürünlerdir. Şeker kasenizi tezgah üzerinde bırakmak yerine çekmeceye alabilir veya ağzını kapatabilirsiniz. Ekmeklerinizin ve diğer unlu gıdaların paketlerini de daima kapalı tutmalısınız.

Karınca Nasıl Engellenir?

Karıncaların evinize girişini engellemek istiyorsanız düzenli bir şekilde her yeri temizlemeniz gerekir. Bunun yanında çöp kovanızı da düzenli bir şekilde boşaltmanız karıncaları evinizden uzak tutar. Evinizin temizliğinde çamaşır suyu ve beyaz sirke gibi karıncaların hoşlanmayacağı maddeler de kullanabilirsiniz.

Evde Karınca Nasıl Yok Edilir?

Evdeki karıncayı yok etmek için illaki öldürücü ilaçlar kullanmanız gerekmez. Karıncaların giriş yollarını alçı veya silikon gibi kapatıcı malzemelerle doldurup daha fazla karıncanın eve girmesini engelleyebilirsiniz. Kalan karıncaları ise kovucu yöntemler kullanarak uzaklaştırabilirsiniz.

Evdeki Karınca Nasıl Yok Edilir?

Karıncaları yok etmek doğal yöntemlerle de rahatlıkla yapılabilir. Bunun için uçucu yağlar, baharatlar, temizlik ürünleri veya asitli meyve kabuklarından yardım alabilirsiniz.

Karınca Nasıl Yok Edilir?

Evdeki karıncaları yok etmek için mutfağınızın daima temiz olduğundan emin olmanız yeterli olabilir. Bunun için tezgah üzerinde yemek kalıntıları bırakmamak önemlidir.

Evde Karınca Nasıl Gider?

Karıncaların eve geliş sebebi yemek ve yuva bulmadır. Bu sebeple yemek masasının üstünde veya altında ekmek kırıntıları veya yemek artıkları bırakmamanız gerekir. Diğer yandan unlu gıdaları da karıncaların ulaşamayacağı yerlerde saklamanız doğru bir hareket olur.

Karıncaları Evden Uzaklaştırmak İçin 5 Öneri

Karıncalardan öldürmeden kurtulmak için bazı çalışmalar yapmanız gerekir. Bunlar temizlik, kokular ya da küçük önlemler şeklindedir. Basit çalışmalar olsalar da zaman geçtikçe evinize karıncaların gelmediğini görüp mutlu olabilirsiniz.

1. Mutfağınızda Yemek Kalıntıları Bırakmayın.

Karıncalar evinize yemek bulmak için gelir. Evinizin içerisinde ne kadar fazla yemeğe dair bir kırıntı varsa o kadar karıncayı evinize çekersiniz. Karıncaların evinizi ziyaret etmesini istemiyorsanız mutfak tezgahını, yemek masasının altını, kanepelerinizi, sandalyelerinizi ve halılarınız dahil tüm yüzeyleri düzenli olarak süpürmeniz gerekir. 

Karınca Nasıl Uzaklaştırılır?

Mutfak tezgahının üzerinde veya buzdolabı dışındaki dolaplarda ne kadar açık bırakılmş yiyecekler varsa karıncaların gelme oranı da o derece artar. Özellikle unlu ve şekerli gıdaların ağızları mutlaka iyi bir şekilde kapatılmalıdır.

2. Uçucu Yağlardan Yardım Alın.

Karıncaları öldürmekten ziyade uzaklaştırmak en merhametli yöntemdir. Bunun için yardım alabileceğiniz birçok uçucu yağ, yani esans mevcuttur. 2 bardak suyun içerisine 15-20 damla damlatabileceğiniz okaliptus, çay ağacı veya nane yağı ile karıncaları evinizden temelli uzaklaştırabilirsiniz.

3. Evde Çöp Bırakmayın.

Çöpteki yemek artıkları karıncaların dikkatini ne kadar çekerse ziyaretleri de o kadar sık olur. Çöp kovanızı mümkün olduğunca sık boşaltın. Sık boşaltacak kadar dolmuyorsa içerisine toz tarçın, çay ağacı yağı veya adaçayı külü dökerek karıncaları çöplerinizden uzak tutabilirsiniz.

4. Baharatları Deneyin.

Karıncalar en çok şekerli maddelerden hoşlanır. Bu sebeple doğal olarak tuz, karabiber, pul biber, tarçın ve nane onları uzaklaştırmak için ideal baharatlardır. Bu baharatlardan karıncaların konakladığı yerlere ya da yollarına dökerek onları uzaklaştırabilirsiniz.

5. Ufak Tadilatlar Yapın.

Karıncaları öldürmeden evden uzaklaştırmak için birçok doğal yöntem olsa da her zaman kesin çözüm sunmayabilir. Bu defa evinizde ufak tadilatlar yapmanız gerekir. Karıncaların nerelerde koloni kurduklarını detaylı bir inceleme ile tespit ederek bu noktaları silikon veya alçı gibi boşlukları dolduran maddelerle tamir etmeniz karıncaların evinize girişini engelleyebilir.