Dj Mert Hakan’ın sunduğu Evim İçin Podcast serimizin bu haftaki konuğu Psikolog Miray Taştekin. Kendisi 19 yıldır devlet hastanesinde poliklinik hizmeti veriyor ve aynı zamanda bir anne.

Hem annelik hem de psikologluk görevini bir arada yürütmenin kolay olmadığına değinen Miray, çalışan anneler için ev, anne rolü ve meslek arasında dengeyi sağlamanın zor olduğunu kabul ediyor. Bu dengeyi sürdürmenin bazen zorlayıcı olabileceğini, bazı alanlarda da fedakarlık gerektirdiğini vurguluyor.

Okula dönüş döneminde, heyecanla okula gitmenin yanı sıra çocukların biraz stres yaşayabileceğinin normal olduğunu dile getiriyor. Miray Taştekin, yaz tatili boyunca çocukları okul atmosferinden tamamen uzaklaştırmak yerine, düzenli kitap okuma ve hafif alıştırmalarla okula başlama sürecine hazırlamanın daha iyi olduğuna değiniyor. Ayrıca, öğretmenlerle iş birliği yaparak çocukların daha rahat bir geçiş yapmalarına yardımcı olunabileceğini belirtiyor.

Okula dönüş alışverişi konusunda ise bu süreci sıkıcı ve stresli hale getirmemeye özen gösteriyor. Özellikle çocukların öğretmenlerle olan ilişkisinin öğrenci-aile-öğretmen silsilesinden ziyade daha önce olduğu gibi öğrenci-öğretmen ilişkisi olması gerektiğini düşünüyor.

Miray, rahatlamak için alışveriş yapmayı sevmediğini, özellikle kıyafet alışverişi yaparken ihtiyaçlarına göre alışveriş yaptığını belirtiyor. Ayrıca, indirimleri takip etmek veya aniden alışveriş yapmak gibi alışkanlıkları olmadığını söylüyor.

Psikolog olarak Miray Taştekin, ağırlıklı olarak yetişkinlere terapi sağlıyor, ancak geçmişte çocuklar ve adli vakalarla da ilgilenmiş.

Miray terapiye yakın aktiviteler arasında spor, müzik ve arkadaşlarla bir araya gelmenin önemine dikkat çekiyor. Bu aktivitelerin kendisine de danışanlarına da iyi geldiğini söylüyor.

Kendisi ev alışverişi konusunda, minimal ve sade bir evi tercih ettiğini belirtiyor. Aydınlık ve ferah bir ev ortamını sevdiği için aydınlatıcıların onu özellikle cezbettiğinden bahsediyor. Evde en çok vakit geçirdiği yerler ise balkon ve mutfak.

Miray psikolog olarak bakış açısıyla, sıkıştırıcı veya şaşırtıcı bir durum yaşamadığını ifade ediyor. Önemli olanın, danışanların duygusal durumlarına odaklanmak ve onları desteklemek olduğunu vurguluyor.

Miray, İstanbul’da yaşamanın ve kalabalık bir şehirde psikolog olarak çalışmanın bazen zorlayıcı olabileceğini kabul ediyor. Yalnızlığın tehlikeli olabileceğini ve insanların ara sıra kalabalığın içinde yalnız hissedebileceğini söylüyor.

Hem annelik hem de psikologluk rollerini başarılı bir şekilde dengelemeye çalışan bir kadın olarak ön plana çıkan ve insanlara duygusal ve psikolojik destek sağlayan Miray Taştekin ile gerçekleştirilen keyifli sohbeti Evidea Youtube kanalından izleyebilirsiniz.