Dünyada insanlardan başka pek çok farklı canlı yaşar. Özellikle evinizi açtığınız veya sokakta gördüğünüz hayvanlar bu canlı türlerinden bir tanesidir. Zararsız ve bakıma muhtaç olan bu canlıları görmezden gelmek yerine bakımlarını üstlenebilirsiniz. Evinizde hayvan beslemekten hoşlanmıyorsanız, evinizin önüne bir kap yemek ve su koyarak hayatlarını sürdürmelerini sağlayabilirsiniz. Fakat bu noktada hayvanlara zarar veren kişi sayısının da azımsanmayacak kadar çok olduğunu söylemek mümkündür. Bazı kişiler keyfi olarak dahi hayvanlara zarar verir. 

Bu bakımdan hayvan hakları kanunu oluşturulmuş durumdadır. İlk olarak ülke genelinde 1908 yılında kurulan Hayvan Hakları Koruma Derneği ile hayvanların hakları ön planda tutulmaya başlanır. Bugünlere kadar gelen bu oluşum, faaliyetlerini oldukça geliştirmiştir. Fakat şu anda dünya genelinde geçerli olan bir hayvan hakları bildirgesi bulunur. 15 Ekim 1978’de Paris UNESCO evinde Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi doğrultusunda hareket edildiğini söylemek mümkündür. 

4 Ekim olarak belirlenen hayvanları koruma günü, her yıl hayvanseverler tarafından özenle kutlanır. Özellikle vahşi yaşam koruma noktasında pek çok farklı oluşum bulunur. Doğada yok olma tehlikesine sahip olan hayvanları koruyarak nesillerinin devamı sağlanır. Oldukça titiz davranılması gereken bir konu olduğu için bu konu üzerinde oldukça fazla insan çalışır. 

Hayvan koruma organizasyonları ile bir araya gelen bireyler, bu konu hakkında ne yapmaları gerektiği noktasında fikir alışverişinde bulunur. Böylece hayvanların daha iyi koşullarda yaşamaları sağlanır. Dilerseniz siz de bu faaliyetlere katılabilirsiniz. Küçük detaylara dikkat ederek de hayvanları koruma altına alabilirsiniz. Özellikle çocuklarınıza hayvanları koruma farkındalığı aşılayabilirsiniz. Küçük yaştan itibaren hayvanlar hakkında bilgi sahibi olan ve onlarla iç içe yaşayan çocuklar, ilerleyen yaşlarında hayvanları koruma noktasında daha fazla bilinçli olur. 

Ayrıca yaşadığınız çevrede bulunan hayvanları korumakla başlayabilirsiniz. Bir kişi dahi çevresinde yaşayan hayvanları koruma altına alsa bu büyük bir farkındalığa yol açar. Böyle küçük gibi görünen detaylara dikkat etmeniz halinde hayvanların yaşamını koruma altına alabilirsiniz. 

Koruma Altında Olan Hayvan Türleri 

Dünya genelinde bazı hayvan türlerinin yaşamı tehlike altındadır. Bu bakımdan koruma altına alındıklarını görebilirsiniz. Peki nedir bu koruma çabaları diye düşünebilirsiniz. Öncelikli olarak koruma altında olan hayvanların hepsini bilmeniz gerekir. Aksi takdirde istemeden de olsa onlara zarar vermeniz halinde cezai yaptırımlardan nasibinizi alabilirsiniz. Bu noktada koruma altına alınan canlıların küreselleşme dolayısıyla bir tehlike altında olduklarını söylemek mümkündür. 

İklim koşullarının değişmesi ile birlikte insanların yaşamadığı bölgelerde yaşayan canlıların da hayatları tehlike altına girer. Özellikle buzullarda yaşayan hayvanlar son derece tehlike altındadır. Bu bakımdan hayvanları koruma kampanyaları başlamış durumdadır. Tehlike altında olan hayvanlar arasında macellan pengueni de yer alır. Buzulların erimesi ile birlikte sürekli olarak yer değiştirmek durumunda kalan bu canlılar, yemek bulma noktasında sıkıntı yaşar. 

Yemek bulma umuduyla uzak yerlere yaptıkları yolculuklar sırasında ekiplerinde yer alan bazı arkadaşlarını kaybederler. Bununla beraber deniz iguanası da koruma altında olan canlılardan bir tanesidir. Belki ismini dahi duymadığınız bir hayvan olsa da dünyanın bir yerinde vermiş olduğu yaşam mücadelesine destek olabilirsiniz. Caretta caretta ise koruma altında olduğunu bildiğiniz canlılardan bir tanesidir. Ülke genelinde de olan bir canlı olduğu için koruma altına alındığını duymuş olabilirsiniz.

Komodo ejderi de koruma altında olduğunu duymuş olabileceğiniz hayvanlar arasında yer alır. İsmi ve görüntüsü itibarıyla oldukça ilgiyle takip edilen bir hayvandır. 3 metreye varan boyu ile oldukça etkileyici bir görüntüye sahip olan bu hayvan, 70 kg ağırlığa sahiptir. Ürkmenize sebep olabilecek bir görüntüye sahip olsa da oldukça uysal bir hayvandır. Kutup ayılarını da pek çok kez duymuş olabilirsiniz. 

Küresel ısınma itibarıyla koruma altına alınmakla birlikte, izinsiz avlanma dolayısıyla da yaşamları tehlike altına girmiş durumdadır. Sırada ise herkesin bildiği ve sevimli yüzlerine aşina olduğu pandalar yer alır. Özellikle büyük pandaların yaşamlarının tehlike altında olduğunu söylemek mümkündür. Küçük pandalardan beslenme itibarıyla ayrışırlar. Büyük pandalar sıklıkla bambu tüketir. Doğal yaşamı koruma altına almak adına tüm bu hayvanların avlanmalarının yasak hale getirildiğini görebilirsiniz.

Küçük Yaştan İtibaren Hayvan Sevgisi Yaygınlaştırma 

Çocuklarınız veya yeğeniniz varsa, onlara küçük yaştan itibaren hayvanların zararsız olduğunu ve sizden bir farkı olmadığını öğretmek ile başlayabilirsiniz. Küçük yaşta bunun bilincine varmaları halinde ilerleyen yıllarda daha sağduyulu bireyler haline gelmeleri mümkündür. Hayvanlara merhamet göstermeyi bilen bir kişi diğer tüm olaylarda da merhameti doğrultusunda hareket eder. Bu bakımdan bir toplumun kalitesini arttırmak adına da oldukça mantıklı bir yoldur. 

Çocuklarınıza hayvan sevgisi aşılamak için öncelikle evinizin önüne yemek ve su koymakla başlayabilirsiniz. Özellikle bunu kendilerinin yapmalarına izin vermeniz halinde üzerinde daha büyük bir etki uyandırır. Aynı zamanda kedi evi ve köpek evi satın almayı da deneyebilirsiniz. Yaz aylarında yine yaşamlarını devam ettirseler de yağışlı ve soğuk kış günlerinde oldukça zorluk çektiklerini söylemek mümkündür. 

Evinizin önüne birkaç tane kedi evi satın alarak çevrenizdeki hayvanlara yardım edebilirsiniz. Düzenli olarak mama ve su eklemesi yaparak hayatlarını sürdürmelerini sağlayabilirsiniz. Mama satın almadan da onları besleyebilirsiniz. Evinizde tavuk, kırmızı et ve balık gibi arta kalan yemekleri bir kap içerisinde onların beğenisine sunabilirsiniz. Böylece yoldan geçen bir hayvan dahi bu yemeklerden faydalanabilir. Çocuklarınıza çevre bilinci aşılayarak daha paylaşımcı bir birey olmasını sağlayabilirsiniz. 

Hayvan Refahı için Yapılması Gerekenler  

Hayvan refahı için yapabileceğiniz pek çok farklı davranış bulunur. Özellikle evinizde bir hayvan beslemek istiyorsanız, satın almak yerine sahiplenmek ile başlayabilirsiniz. Sokakta kötü koşullarda yaşayan bu kadar hayvan varken gidip bir hayvan satın almak oldukça mantıksız bir davranıştır. Evcil hayvanlar istiyorsanız, evinizin yakınlarında sahipsiz gördüğünüz bir kediyi evinize alabilirsiniz. Bu noktada çocuklarınız varsa onların kedilerden korkmadığına emin olmanız gerekir. 

Bazı çocuklar kedi ve köpeklerden korkabilir. Bunun için öncelikle evinize kedi ve köpek figürlü eşyalar almakla başlayabilirsiniz. Dilerseniz kedi figürlü çocuk odası halısı satın alabilirsiniz. Yavaş yavaş bu görüntüye alışması halinde sokaktan bulduğunuz bir kediyi evinize getirebilirsiniz. Bununla beraber hayvanların korunması hakkında çocuklarınıza bilgi verebilirsiniz. Bu şekilde evinize bir hayvan getirmeden önce çocuklarınızın nabzını ölçmeniz oldukça önemlidir. 

Çocuğunuzun hayvanla anlaşamaması halinde sokağa geri bırakmak isteyebilirsiniz. Fakat ev ortamına alışan bir hayvan sokağa tekrardan adapte olma noktasında zorluk çeker. Ayrıca bunu yapmanız halinde cezaya tabi tutulmanız mümkündür. Bu gibi durumları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bununla beraber evinize almak istediğiniz bir kedi ise ev ortamına alışması için kedi malzemeleri satın almayı deneyebilirsiniz. 

Özellikle daha öncesinde sokakta yaşadığı düşünüldüğünde vitaminsiz kalmış olabilir. Bağışıklığını yükseltmek adına besleyici mamalar verebilirsiniz. Ayrıca genel bir bakım amacıyla veterinere de götürebilirsiniz. Bu işlemi sadece evcil hayvanlarınız için değil, sokakta yaşayan hayvanlar için de yapabilirsiniz. Özellikle yaralı bir halde gördüğünüz hayvanı veterinere götürmeyi deneyebilirsiniz. Böylece bir canlının hayatını kurtarmanız mümkündür. Doğa koruma kapsamında faaliyetler gösterebilir ve vicdani açıdan kendinizi tatmin edebilirsiniz. Evcil ve sokak hayvanları için ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok farklı araç gerece Evidea üzerinden ulaşım sağlayabilir, hayvanları koruma gününe özel oluşturulan kampanya hakkında detaylı bilgi almak için Evidea web sitesini ziyaret edebilirsiniz.