Evinizi dekore etmek, yaşam alanınızı güzelleştiren ve istediğiniz şekilde yaşamanızı sağlayan en önemli şeydir. Evinizi dekore ederek kendi zevkinizi yansıtır, çeşitli materyaller kullanarak şık eşyalar yaparsınız. Ekonomik ev dekorasyonları, özellikle el emeği ile yapılanlar yaşadığınız yere daha özel bir atmosfer katar. Hem bütçenizi koruyan hem de evinizi güzelleştiren dekorasyon fikirleri sizin için oldukça önemlidir. Evde yapılan ufak dokunuşlar kişilerin morallerini yükseltir, yaşam alanlarına sıcaklık katar. 

Evinizi yenilemek için uygun fiyatlı dekorasyon önerileri ile de bütçenizi sarsmadan dilediğiniz dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Ev yenileme fikirleri oldukça çeşitlidir. Bu fikirler arasından kendi zevkinize uygun dekorasyonlar seçmek de önemlidir. Evinizin konumuna, iç tasarımına, odalarınızın boyutuna uygun dekorasyon fikirler yaşadığınız alanı daha zevkli bir hâle getirir. 

Ev dekore etmek her zaman maliyetli değildir. İyi bir araştırma ve yaratıcılık ile yaşam alanınızı kendi zevkinize göre ve az maliyetli bir şekilde değiştirmeniz mümkün. Evinizde hem eşyalarda hem de genel alanda yaptığınız değişiklikler yaşam alanınızın havasını değiştirir. 

Uygun fiyatlı ve el emeği ile yapılan dekorlar daha özeldir. Evinize tarzınızı yansıtabileceğiniz, beğeni toplayacak fikirler ile dekor yapmak oldukça zevklidir. İster yeni malzemeler kullanarak isterseniz de eski malzemelerinizi dönüştürerek evinizi güzelleştirebilirsiniz. Kendinizi mutlu hissettiğiniz yuvanızda sizi yansıtan parçaların olması daima moral yükselten bir şeydir. Az maliyet ile harikalar yaratarak kendinizi mutlu edebilir ve evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Modern, şık, avangard, sade, gösterişli gibi farklı konseptlerde odalarınızı düzenleyerek yuvanızı oluşturabilirsiniz. Yaptığınız minik dokunuşlar ile de özelleşen evinizde keyifli anılar biriktirebilirsiniz.

Evin Makyajı Renkler

Ev dekorasyonlarında en önemli unsur duvar boyaları ve zemindir. Boyaların ve zeminin bir bütün olduğu evler daha şık ve ferah görünür. Ayrıca duvarlara kullandığınız farklı renkler, geometrik desenler de evinizin havasını değiştirir. Duvar boyasını değiştirmek için büyük harcamalar yapmaya gerek yoktur. 

Uygun fiyatlarla satılan rengarenk duvar boyaları arasından zevkinize uygun bir rengi satın alarak duvarlarınızı kendiniz boyayabilirsiniz. Eğlenceli bir aile etkinliğine de dönüşebilen bu boyamadan sonra evinizin tarzı değişmeye başlayacaktır. 

Duvarlarınıza farkı geometrik desenler ve kısmi renkler vermek için ise kağıt bantlardan yardım alabilirsiniz. Yapmak istediğiniz şekillere göre duvarınıza yapıştıracağınız kağıt bant şeritleri ile renkleri kolayca yapabilirsiniz. Duvarda iz bırakmadan çıkabilen kağıt bantlar, dekorasyonda kurtarıcı bir yardımcıdır. 

Mutfağınızda yapmak istediğiniz değişiklikler için ise öncelikli olarak dolap kapağı renklerini değiştirebilirsiniz. Mutfak dolabı kapakları kolay bir şekilde boyanabilir. Dilediğiniz renkte renklendirdiğiniz dolaplarınıza farklı kulplar satın alarak havayı değiştirebilirsiniz. Tezgah arası kısmını ise dolaplarınızla uyumlu suya dayanıklı kaplama kağıdı kullanarak değiştirebilirsiniz. 

Ev dekorasyonunda en önemli noktalardan biri temiz duvarlar ve zeminlerdir. Birbirine uyumlu bir şekilde yaptığınız bu işlem ile uygun fiyata evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Salona ya da girişe yapabileceğiniz çıta uygulamaları ile de evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Duvarlara yapılan nişler de ev dekorasyonunun tamamlayıcı parçalarından biridir. Nişlerin içerisine yerleştirilen spot lambalar ve nişlere konulan farklı çerçeveli fotoğraflar evinizin dekorasyonuna katkı sağlar. Ev içi yenileme maliyeti farklılık gösterir. Kullandığınız malzeme, işçilik gibi unsurlar maliyeti etkileyen faktörlerdendir. 

Bütçenize uygun ama şık yenileme fikirleri için yapmanız gereken şeylerden biri el emeği kullanmanızdır. Kendi yeteneklerinize uygun bir şekilde evinizin içini yenileyerek hem daha güzel hem de daha özel bir alan oluşturabilirsiniz. Kendi zevkinize uygun olarak tasarladığınız odalarınızı yaparak ev dekorasyonunuzu değiştirmeniz oldukça kolaydır.

Şık Aksesuarlar ile Farklılık Yaratın

Yaşam alanlarını en farklı gösteren aksesuarlardan biri mumlardır. Farklı boyutlarda, kokularda, renklerde olan mumlar hem maliyeti az hem de şık dekor ürünleridir. Silindir mumlar özellikle salon yenileme fikirlerinde sıkça kullanılan aksesuarlardandır. Farklı büyüklükte ve kokularda olan mumlar, evin her köşesine sıcaklık katar. Sakinleştirici etkisi de olan mumları evinizin dekorasyonuna katarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ekonomik bir dekor ürünü olan mumları kendiniz de yapabilirsiniz. Hem daha özel hem de daha şık mumları evinize katmak için basit formüller ile kavanoz mumlar tasarlayarak evinizin dekorasyonuna katkı sağlayabilirsiniz.

Ev yenileme dekorasyon fikirlerinde farklı boyutlardaki heykeller ve resimler de büyük önem taşır. Evinizi renklendirmek için satın alabileceğiniz ya da yapabileceğiniz farklı konseptlerdeki resimler ile duvarlarınıza hava katabilirsiniz. Film afişleri, fotoğraflar, kitap kapağı afişleri gibi orijinal fikirler de hazırlayarak duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. 

Benzer şekilde heykeller, seramik ürünler de ev dekorasyonuna katkı sağlayan unsurlardır. Evinizin konseptine uygun olarak satın alabileceğiniz heykeller ile evinizi dekore edebilirsiniz. Seramik hamurundan tasarlayacağınız farklı modeldeki mum altlıkları, tabaklar, bardak altlıkları, tütsülük gibi ürünlerle de evinizi süsleyebilirsiniz. Uygun fiyatlı olan seramik hamurundan el emeği dekor ürünleri yaparak bütçenizi de sarsmadan evinizi güzelleştirebilirsiniz. Evinizi güzelleştirecek bir diğer unsur farklı objelerdir. Zevkinize ve evinizin tarzına uygun olarak satın alabileceğiniz dekoratif tabaklar, kitap kutuları, ahşap figürler, masa ya da duvar saatleri dekorasyonu tamamlayan ve evi renklendiren materyallerdir. 

Mutfak dekorasyonlarınızda kullanabileceğiniz duvar askılı bardaklıklar, kahve köşeleri, ahşap tablolar havayı değiştiren ürünlerin başında gelir. Az maliyetli ama şık dekorasyonlar yapmak oldukça basittir.

Eski Eşyalarınızı Dönüştürün

Evinizi yenilemek için uygun fiyatlı dekorasyon ürünlerinden biri de eski ya da kullanmadığınız mobilyaları dönüştürmektir. El emeği ile olan bu dönüşümler evinizin havasını değiştirir. Mobilyalarınızın rengini değiştirmek, boyamak, koltuklarınızın kaplamasını değiştirmek bu önerilerin başında gelir. 

Yeni mobilya almak yerine elinizdekileri değerlendirmek ve dönüştürmek daha özel bir his katar. Kaplamasını değiştirdiğiniz koltuklarınıza farklı renklerde, boytutlarda kırlentler almak, orta sehpanızı değiştirmek, kitaplık hazırlamak gibi basit işlemler yaşam alanlarının havasını değiştiren unsurlardır.

El emeği dekorasyon fikirlerinden biri de eski cam şişeleri değerlendirmektir. Farklı boyutlarda olan cam şişeleri temizleyerek, boyayarak evinize uygun bir aksesuar haline getirebilirsiniz. Cam şişelerden vazolar, şamdanlar yapılabilir. 

İçerisine yerleştireceğiniz pilli peri led sayesinde şık bir ışıklı aksesuara da dönüşebilir. Bu noktada hem tasarruf etmiş olursunuz hem de evinize el emeği farklı dekorlar kazandırmış olursunuz. Cam şişelerden yaptığınız vazoların içerisine canlı ya da yapay rengarenk çiçekler yerleştirebilirsiniz. 

Bitkiler, eve canlılık katan dekorasyon fikirlerinden biridir. Hem görüntüsü ile hem de yaşamsal formu ile dekor olarak kullanılan bitkiler ile de evinize farklı köşeler hazırlayabilirsiniz. Farklı boyutlardaki salon bitkilerini hasır ya da betondan yapılmış saksılara yerleştirerek evinize renk katabilirsiniz. 

Yüksek raflardan çiçeklik yaparak evinizin bir köşesini minik bir bahçeye de dönüştürebilirsiniz. Özellikle salonlarda bitki köşeleri şık bir hava katar. Tavana asacağınız birkaç bitki ile de farklı bir hava yakalayabilirsiniz. Bitkiler evi güzelleştiren en önemli ürünlerden biridir. 

Bodur limon ağaçları, zeytin ağaçları, orkide, deve tabanı gibi farklı bitkiler ile evinizi zengin gösterebilirsiniz. Uygun fiyatlı ve az uğraştırıcı dekorasyon fikirleri ile yaşam alanınızı tamamen farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Sizi yansıtan dekorasyon fikirleri ile evinize imzanızı atabilirsiniz.